MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pochód ludzi ognia przeszedł ulicami Chorzowa-Batorego. Miasto obchodziło swoje święto! Zobacz ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Pochód ludzi ognia w Chorzowie
Pochód ludzi ognia w Chorzowie Karina Trojok
Przez Chorzów Batory 4 maja przeszedł pochód Ludzi Ognia. Uczestnicy oddali cześć św. Florianowi, który patronuje miastu oraz m.in. hutnikom. Zobacz zdjęcia.

Więcej zdjęć - ZOBACZ TUTAJ

Ludzie Ognia w Chorzowie

4 maja w Chorzowie Batorym odbył się Pochód Ludzi Ognia. Mieszkańcy, związkowcy, samorządowcy i zaproszeni goście spotkali się o godz. 11.00 na skwerze im. rtm. Pileckiego. Wyruszyli stamtąd pod historyczny budynek dyrekcji Huty Batory. W tym roku towarzyszyła im. orkiestra dęta z Huty Łabędy. Orkiestra Huty Batory, która grała w zeszłym roku została niestety rozwiązana.

- Pod figurą świętego Floriana spotkaliśmy się, żeby patronowi Chorzowa złożyć hołd. Świętowanie będziemy kontynuować u nas w Muzeum Hutnictwa od godziny 14.00 – mówi Adam Kowalski dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Pochody w Dniu Hutnika były organizowane w dawniejszych czasach. Od jakiegoś czasu wracają na mapę Chorzowa. Co istotne, W PRL „zadbano” jednak o to, aby rozdzielić element sacrum od profanum. Z obchodów wymazano św. Floriana – patrona ludzi ognia, a także Chorzowa. Ciekawa historia związana jest z samą figurą, która stoi obecnie w pobliżu siedziby dyrekcji Huty Batory.

- To figura, która pierwotnie znajdowała się na terenie huty, potem została w okresie komunizmu przeniesiona do kościoła w Chorzowie Batorym, po czym w okresie tzw. karnawału Solidarności stała się głównym obiektem największej manifestacji antykomunistycznej, politycznej i solidarnościowej w mieście. Figurę przeniesiono znowu ze świątyni na teren huty. Miało to zresztą swoje konsekwencje kadrowe. O ile nam wiadomo, ówczesny dyrektor huty stracił pracę z tego powodu. Od tamtego czasu ta figura stoi pod dyrekcją – opowiada Adam Kowalski.

Muzeum Hutnictwa wraz z innymi instytucjami w Polsce stara się, aby obchody Dnia Hutnika zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego

- We współpracy z depozytariuszami wpisu – zakładami pracy, uczelniami wyższymi, związkami zawodowymi zebraliśmy, po raz pierwszy w historii, w formie wspólnego kalendarium, wydarzenia odbywające się z okazji Dnia Hutnika 2024 w wielu miejscach kraju – informuje Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Dotychczas na liście jest kilka elementów związanych z górnictwem, nie ma jednak żadnych wydarzeń i tradycji związanych z hutnictwem. Odpowiednia komisja spotka się w tej sprawie 7 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto