Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar domku letniskowego w środku lasu. W akcji strażacy z dwóch powiatów [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Kłęby gęstego czarnego dymu, jakie pojawiły się w sobotnie popołudnie 2 kwietnia nad obszarem leśnym na granicy powiatu międzychodzkiego i nowotomyskiego nie zwiastowały nic dobrego. Syreny alarmowe, a następnie sygnały spieszących na miejsce wozów strażackich tylko utwierdziły mieszkańców, że stało się coś złego.

Okazało się, że w środku lasu doszło do pożaru domku letniskowego. Jako, że początkowo nie było wiadomo, gdzie z punktu widzenia administracyjnego znajduje się miejsce pożaru, do zdarzenia zaalarmowano strażaków z terenu powiatu międzychodzkiego - z JRG w Międzychodzie, OSP Lubosz i OSP Kwilcz, a także strażaków z terenu powiatu nowotomyskiego - OSP Linie, OSP Lwówek i JRG Nowy Tomyśl.

Gdy pierwsze jednostki dotarły na miejsce ogień trawił budynek mieszkalny. Na szczęście wewnątrz nikogo nie było. Ustalono również, że administracyjnie miejsce pożaru, to okolice miejscowości Linie, a więc powiat nowotomyski.

Strażacy za pomocą prądów wody gasili płomienie, jednocześnie nie pozwalając na rozprzestrzenienie się ognia na pobliski las.

Z powodu dłuższego braku opadów na naszym terenie, m.in. w lasach jest bardzo sucho i jedna iskierka wystarczy, by doszło do groźnego pożaru. Zresztą już podczas dogaszania budynku, zastępy z Nowego Tomyśla i Lwówka przedysponowano do kolejnego pożaru – trawy – w okolicach Zgierzynki.

Warto pamiętać, że część pożarów lasów, traw czy nieużytków powstaje na skutek zaprószenia ognia poprzez wypalanie pozostałości roślinnych przez mieszkańców – szczególnie wiosną. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Przed wypalaniem traw i nieużytków rok rocznie przestrzegają strażacy, przeprowadzając m.in. Akcję prewencyjną „Stop pożarom traw”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto