MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się żniwa. Strażacy apelują o ostrożność

Jakub Czekała
Jakub Czekała
PSP Międzychód
Międzychodzcy strażacy przestrzegają i apelują o rozwagę podczas żniw. Te właśnie się zaczynają i wszyscy mają nadzieję, że sytuacja z ubiegłego roku się nie powtórzy. Można zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy, tym samym zapobiegając nieszczęściom.

Marcin Piechocki – oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie powiedział nam, że w tym sezonie strażacy nie wyjeżdżali jeszcze do pożarów pól, jednak 2021 rok był nad wyraz intensywny.

- W okresie od 19 lipca do 11 sierpnia 2021 wyjeżdżaliśmy do 15 pożarów zboża lub ścierniska. Kilka pożarów było dużych, których powierzchnia przekraczała nawet kilkadziesiąt hektarów – mówi nam strażak i dodaje: - Przypominamy o przeprowadzeniu przeglądów gaśnic, by zapewnić ich sprawność w momencie zaistnienia pożaru. Pamiętajmy, by jak najprędzej zgłosić pożar na numer alarmowy 112 lub 998, aby samochody gaśnicze mogły możliwie szybko przybyć na miejsce pożaru. Apelujemy również by możliwie szybko wykonać podorywki na polach, z których plony zostaną zebrane jako pierwsze. Spowoduje to zapewnienie naturalnych, mineralnych barier, które ograniczą rozprzestrzenianie się pożaru. Dobrą praktyką jest również zapewnienie na polach ciągnika z pługiem, talerzówką lub agregatem, które już w pierwszej fazie będą mogły ograniczyć powierzchnię pożaru – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:
 
1) stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych;
2) ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
3) zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
4) zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
5) przechowywać niezbędne materiały, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
6) wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu oraz używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto