Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. Dziś minęły 102 lata od tego wydarzenia

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Macierzy. Dziś minęły 102 lata od tego wydarzenia (zdjęcia z 17 stycznia 2020 roku).
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Macierzy. Dziś minęły 102 lata od tego wydarzenia (zdjęcia z 17 stycznia 2020 roku). Krzysztof Sobkowski
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. Dziś minęły 102 lata od tego wydarzenia. Wspominamy inscenizację przygotowaną w mieście na setną rocznicę wydarzenia.

Doładnie dwa lata temu na stacji PKP w Międzychodzie zaiscenizowane zostały sceny z 1920 roku, o których głoszą miejskie kroniki. Do generała Dowbor - Muśnickiego, który przyjechał do Międzychodu wraz z porucznikiem francuskim Sebastianem Marquieit, porucznikiem włoskim Dino Signorini oraz porucznikiem angielskim Johnem Albisserem, podeszły wówczas dwie dziewczynki – Maria Bogajewiczówna i Alicja Daabówna. Jedna ubrana na biało, druga na czerwono. W rękach trzymały kwiaty. Dziewczynka ubrana na biało miała kwiaty w kolorze czerwonym, a dziewczyna ubrana na czerwono miała kwiaty białe. Tam też wyrecytowano generałowi słynny międzychodzki wiersz:

„U bram Międzychodu bądźcie pozdrowieni
Przez usta małej Polki Patriotki
Międzychód wita polskich rycerzy,
Którzy z nas zdjęli krzyżackie pęta
I przyłączyli do łona Macierzy.
Niech żyje Wolna Polska!
Niech żyją rycerze!”.

Następnie dziewczynki przekazały generałowi bukiet kwiatów. Wówczas generała witał starosta międzychodzki Edmund Braciszewski z bochnem chleba i solą. Po przywitaniu przed front żołnierzy wyszedł porucznik Hager i złożył raport z zajęcia miasta.

Dla upamiętnienia pobytu generała Dowbor – Muśnickiego w Międzychodzie wraz z oficerami misji alianckiej generał pozostawił ślad jego pobytu w mieście i podpisał pamiątkową serwetę z wizerunkiem białego orła. Warto zaznaczyć, że tę serwetę w oryginale można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Międzychodzie. Stanowi ona jedną z najcenniejszych pamiątek w zbiorach tej instytucji.

Na pamiątkę tego wydarzenia jedna z najważniejszych ulic w mieście nosi dziś nazwę ulicy 17 Stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto