Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

83 lata temu rozpoczęła się druga masowa deportacja Polek i Polaków w głąb Związku Sowieckiego

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
83 lata temu rozpoczęła się druga masowa deportacja Polek i Polaków w głąb Związku Sowieckiego. O tym dramacie pamiętano w Międzychodzie, gdzie odbyła się krótka uroczystość (13.04.2023).
83 lata temu rozpoczęła się druga masowa deportacja Polek i Polaków w głąb Związku Sowieckiego. O tym dramacie pamiętano w Międzychodzie, gdzie odbyła się krótka uroczystość (13.04.2023). Krzysztof Sobkowski
13 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się druga masowa wywózka ludności polskiej w głąb ZSRR. Szacuje się, że liczba osób deportowanych na nieludzką ziemię mogła wynosić nawet 1,2 – 1,5 mln osób. O wydarzeniach sprzed 83 lat pamiętają międzychodzcy Sybiracy, którzy spotkali się w czwartek 13 kwietnia przy Tablicy Pamięci i Wdzięczności Sybiraków przy kościele Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie.

Pierwsze masowe wywózki ludności polskiej w głąb ZSRR miały miejsce już 10 lutego 1940 roku. Drugie właśnie 13 kwietnia 1940 roku. Kolejne w czerwcu 1940 roku i czerwcu 1941 roku. Nie jest dokładnie znana liczba osób wywiezionych w głąb ZSRR. Szacuje się, że liczba osób deportowanych na nieludzką ziemię mogła wynosić nawet 1,2 – 1,5 mln osób. Część z nich wracała do kraju od 1945 do 1956 roku. Część mieszka na tych terenach po dzień dzisiejszy. Część niestety nie doczekała powrotu. Szacuje się, że około 1/3 osób wywiezionych straciła tam życie.

83. Rocznica drugiej fali deportacji w głąb ZSRR w Międzychodzie

Czwartkowe uroczystości w Międzychodzie (13 kwietnia 2023 roku) związane z upamiętnieniem rocznicy drugiej fali deportacji były rozpoczął prezes zarządu międzychodzkiego koła Związku Sybiraków – Adam Nowak. Przy Tablicy Pamięci i Wdzięczności Sybiraków przy kościele Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie zebrali się członkowie międzychodzkiego koła Sybiraków, a także grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie. W uroczystości wziął także udział międzychodzki historyk – Artur Paczesny.

Z ust prezesa Adama Nowaka popłynęła krótka opowieść o genezie deportacji, którą i on sam przeżył. Był wówczas 9-letnim dzieckiem. Razem z matką oraz siostrami został wywieziony do Kazachstanu.

Ks. kan. Roman Grocholski zainicjowali z kolei modlitwę w intencji ofiar oraz ich rodzin.

13. kwietnia to także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Warto wspomnieć, że 13 kwietnia obchodzony jest też Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1990 roku Związek Radziecki przyznał się do dokonania zbrodni. Wiosną 1940 roku zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli. Morderstw dokonano m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W 1943 roku Niemcy ogłosili informację o odkryciu grobów polskich oficerów w lesie pod Katyniem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto