Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja przeciwko przemocy w rodzinie. Jaka jest skala problemu w gminie Międzychód i gdzie udać się po ewentualną pomoc?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Rozmowa z Małgorzatą Orzeł – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Międzychodzie i Beatą Konieczną – konsultantem do spraw przemocy w Punkcie Konsultacyjnym do spraw przemocy w Międzychodzie (5.12.2022).
Rozmowa z Małgorzatą Orzeł – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Międzychodzie i Beatą Konieczną – konsultantem do spraw przemocy w Punkcie Konsultacyjnym do spraw przemocy w Międzychodzie (5.12.2022). Archiwum
Rozmowa z Małgorzatą Orzeł – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Międzychodzie i Beatą Konieczną – konsultantem do spraw przemocy w Punkcie Konsultacyjnym do spraw przemocy w Międzychodzie.

Czym zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny, jakie są jego działania i jaka jest Pani w nim rola?

Małgorzata Orzeł: Zespół Interdyscyplinarny w Międzychodzie realizuje działania określone w Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Międzychód na lata 2021- 2026 poprzez: diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie; podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku; inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie; rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, czy inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie. Ja pełnię rolę przewodniczącej zespołu.

Jakie są rodzaje przemocy w rodzinie?

Małgorzata Orzeł: Wyróżniamy cztery rodzaje przemocy: fizyczną, psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Najprostszą do zdiagnozowania jest przemoc fizyczna.

Czy jest to problem występujący głównie w rodzinach ubogich i niewykształconych?

Małgorzata Orzeł: Nie. To problem, który dotyka również ludzi zamożnych i wykształconych.

Czym jest procedura „Niebieskie Karty” i kto może ją wszcząć?

Małgorzata Orzeł: Gdy następuje uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy, podejmujemy działania interwencyjne wobec rodziny dotkniętej przemocą. Działania te odbywają się w oparciu o procedurę „ Niebieskie Karty” i nie wymagają zgody osoby dotkniętej przemocą. Procedurę rozpoczyna przedstawiciel instytucji upoważnionej do wszczęcia działań. Może to być pracownik oświaty, pracownik ochrony zdrowia, członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownik socjalny i funkcjonariusz policji.

Procedura została wszczęta i co dalej?

Małgorzata Orzeł: Do przewodniczącej zespołu przedstawiciel upoważnionej jednostki w ciągu 7 dni przesyła protokół „A” procedury Niebieskie Karty i w ciągu kolejnych 3 dni powoływana jest grupa robocza, do zadań której należy w szczególności: opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy.

Na czym polega monitorowanie sytuacji wskazanej rodziny? Jakie są cele tych działań?

Małgorzata Orzeł: działamy przede wszystkim pomocowo, chcąc zmniejszyć lub zniwelować skutki przemocy w rodzinie. Rodzina w zależności od potrzeb może zostać objętą pomocą psychologa, terapeuty uzależnień, konsultanta ds. przemocy oraz pomocy prawnej. Te działania są bezpłatne. Jeśli wymaga tego sytuacja, powiadamiamy prokuraturę oraz sąd rodzinny. Zgłaszamy osobę nadużywającą alkohol do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Czy prawo chroni osobę doświadczającą przemocy?

Małgorzata Orzeł: tak, zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, nawet jeśli jest właścicielem mieszkania.

Czy na terenie Gminy Międzychód został zastosowany powyższy przepis?

Małgorzata Orzeł: tak, od momentu wprowadzenia przepisu zastał zastosowany sześciokrotnie, z tego jeden w stosunku do kobiety.

Jak dużo jest procedur Niebieskiej Karty w gminie Międzychód?

Małgorzata Orzeł: od początku roku wpłynęło 56 procedur „Niebieskie Karty”, z tego 44 wszczętych przez KPP w Międzychodzie, a 12 przez inne podmioty uprawnione do wszczęcia procedury.

Jak długo rodzina może być objęta procedurą Niebieskie Karty i kto tę procedurę zamyka?

Małgorzata Orzeł: to zależy od sytuacji w danej rodzinie i jej współpracy ze służbami. Procedurę zamyka się na wniosek zespołu interdyscyplinarnego, grupy roboczej.

Co ma zrobić zwykły człowiek, który jest świadkiem przemocy lub podejrzewa, że w danej rodzinie taka występuje?

Małgorzata Orzeł: Nie można być obojętnym, należy natychmiast zgłosić podejrzenie zaistnienia przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznej, który mieści się w Międzychodzie, przy ul. Słowackiego 11 lub w Komendzie Powiatowej Policji. Zgłoszenie może być anonimowe. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem! Za przemoc zawsze odpowiedzialny jest sprawca przemocy, bez względu na to, co zrobiła ofiara. Nikt nie ma prawa krzywdzić innych, niezależnie od powodów, które go do tego skłoniły. Prawo chroni każdego, także w jego domu.

Gdzie natomiast mogą szukać pomocy osoby , które doznają przemocy?

Beata Konieczna: pomoc dla tych osób udzielana jest między innymi w Punkcie Konsultacyjnym do Spraw Przemocy przy ul. Zamkowej 1 w Międzychodzie, gdzie konsultant do spraw przemocy w indywidualnych spotkaniach udziela informacji na temat przemocy, rodzaju przemocy, faz przemocy oraz mechanizmów, które pojawiają się u osób żyjących w wyniszczających relacjach przemocowych. Powzięcie informacji i praca w tym obszarze pozwalają osobie doznającej przemocy na zwiększenie świadomości, a co za tym idzie, rozpoczęcie procesu wychodzenia z przemocy. Ze względu na ogromne straty powstałe w wyniku stosowania przemocy, proces ten odbywa się przy wsparciu innych specjalistów.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto