Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy odkryli osadę ze średniowiecza

Grażyna Dębała
W dzielnicy Zagórze archeolodzy wznowili właśnie wykopaliska. To kontynuacja prac z ubiegłego roku. W sąsiedztwie kościoła św. Joachima odnaleźli pozostałości wczesnośredniowiecznej osady o charakterze produkcyjnym. Podobna została odkryta ponad pięć lat temu w Dąbrowie Górniczej.

- Właściwie rozpoczęliśmy prace, więc trudno mówić o wielkich odkryciach. W tym rejonie mieściła się wczesnośredniowieczna osada, którą datujemy na XI lub raczej XII wiek. Co ciekawe, sąsiadujący z nią gródek rycerski z XV wieku, który był znany wcześniej, z osadą nie ma prawdopodobnie nic wspólnego - mówi Dariusz Rozmus, archeolog, który prowadzi wykopaliska.

We wczesnośredniowiecznej sosnowieckiej osadzie z rud ołowiu wytapiano ołów i srebro. Natrafiono tu na rozwaliska kilku pieców do ich wytopu. Odnaleziono też żużle, wytopiony ołów oraz brykietowane tlenki ołowiu. Archeolodzy są zdania, że technologia wykorzystywana w sosnowieckiej osadzie, była podobna do tej, jaką posługiwano się w osadach odkrytych wcześniej na terenie sąsiedniej Dąbrowy Górniczej. Metody wytopu mogły być jednak różne, w zależności od potrzeb. Dlaczego osada w Zagórzu została opuszczona, nie wiadomo. - W Łośniu trafiliśmy na wyraźne ślady, które świadczyły o tym, że ta osada została zniszczona. Jej koniec był gwałtowny i tragiczny. Przyczyną upadku mogły być wewnętrzne niesnaski lub najazd zbójecki. W Sosnowcu takich śladów na razie nie ma - mówi Rozmus.

Sosnowieccy urzędnicy już planują jak wykorzystać archeologiczne znalezisko. - Pomysłów nam nie brakuje. Najpierw jednak poczekamy aż prace w tym miejscu się skończą. Być może powstanie tu wioska historyczna, gdzie uczniowie i mieszkańcy będą mogli poznawać historię miasta - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Najcenniejszym od ponad 20 lat znaleziskiem na terenie Zagłębia jest tak zwany "Skarb Hutnika". W lipcu 2006 r. ekipa Dariusza Rozmusa natrafiła w dąbrowskiej dzielnicy Łosień na 1058 srebrnych monet z XII wie-ku i ok. 3 kilogramy wytopionego srebra. Wartość całego skarbu, łącznie z glazurowanym garnkiem, jednym z pierwszych na naszym terenie, oszacowano na ponad pół miliona złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto