Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogdan Kawka za Pawła Piepiorę, czyli... zmiana warty w Starym Porcie nad Wartą w Międzychodzie

Redakcja
Bogdan Kawka został nowym prezesem MTTiSW (9 maja 2019).
Bogdan Kawka został nowym prezesem MTTiSW (9 maja 2019). Krzysztof Sobkowski
Bogdan Kawka od czwartku 9 maja jest nowym prezesem zarządu Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych. Zastąpił na tym stanowisku Pawła Piepiorę, który wraz z całym zarządem organizacji, zrezygnował z funkcji. Dlaczego?

Międzychodzkie Towarzystwo Turystyki i Sportów Wodnych to jedno z większych stowarzyszeń działających w powiecie międzychodzkim. Przez ostatnie dwa lata organizacji przewodził Paweł Piepiora wraz członkami zarządu: Janem Mametem, Sławomirem Pastokiem, Wojciechem Czarneckim i Marianem Lechowiczem. Kilka tygodni temu prezes, a w ślad za nim cały zarząd, zrezygnowali z funkcji. Dlaczego?

- Dowiedzieliśmy się, że członkowie stowarzyszenia chcą nas odwołać, więc uprzedziliśmy ich decyzję. W ten sposób ułatwiliśmy też funkcjonowanie organizacji, bo wówczas najpierw trzeba by było zebrać się, by odwołać obecny zarząd, a następnie zwołać kolejne nadzwyczajne zebranie, by powołać nowe władze. Nasza rezygnacja sprawiła, że można to było zrobić od razu – wyjaśnia Marian Lechowicz.

- Sytuacja stowarzyszenia jest niezwykle złożona. Członkowie MTTiSW od miesięcy nie wiedzieli co się w organizacji dzieje, co robi zarząd. Nie reagowała też komisja rewizyjna. Nad niczym nie było kontroli. Moim zdaniem doszło do wielu nieprawidłowości i naruszenia wielu zasad. Teraz będzie trzeba wszystko prostować, a zacząć należy od statutu. Towarzystwo trzeba oddać członkom, a zarząd powinien ich reprezentować a nie inaczej – mówi nowy prezes Bogdan Kawka.

O jakich nieprawidłowościach mowa?

- Jednym z rażących przykładów nieprawidłowości jest to, że żona poprzedniego prezesa sprzedała swoje prywatne auto. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że auto kupiło stowarzyszenie prowadzone właśnie przez Pawła Piepiorę. A tak naprawdę samochód nadaje się do remontu. Mówiąc wprost, jest złomem – mówi Bogdan Kawka.

Członkowie MTTiSW zarzutów wymieniają więcej. Mówią o zmianach w statucie, które miały być dokonywane bez wiedzy członków organizacji. Podkreślają, że nie zwoływano zebrań członków, zarządu, czy komisji rewizyjnej zgodnie z zapisami statutowymi. W ten sposób miała się na przykład zmienić kadencja prezesa z dwóch do pięciu lat. Mówią też o mobbingu, który miał być stosowany przez poprzedniego prezesa wobec dzieci i młodzieży szkolącej się w organizacji, w efekcie czego większość z nich miała zrezygnować z zajęć.

Paweł Piepiora, który zrezygnował z funkcji prezesa i z członkostwa w stowarzyszeniu nie pojawił się na czwartkowym nadzwyczajnym zebraniu członków MTTiSW w Starym Porcie. Nie wytłumaczył swojej decyzji. Nam udało się jednak z nim porozmawiać.

- Na moją decyzję o rezygnacji wpłynęło kilka czynników. Każdy lider, a takim jest dla mnie prezes stowarzyszenia, ma jakąś wizję, plan działania i ja taki miałem, lecz z uwagi na fakt braku poparcia dla tych działań większości, uznałem moją misję za zakończoną i zdecydowałem o rezygnacji z funkcji, gdyż nie czułem się przyklejony do stołka i że moja wizja jest jedyną słuszną drogą. Mój plan zakładał całkowite poparcie jego realizacji, a takiego niestety nie było. Zostawiłem stowarzyszenie w dobrej kondycji sprzętowej, finansowej, na koncie jest prawie 55 tys. zł. Stowarzyszenie jest po kontrolach wewnętrznych i zewnętrznych i teraz z nowym prezesem może się dalej rozwijać w kierunku jaki wybierze. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi kibicowali w działaniach stowarzyszenia pod moim kierownictwem, moim współpracownikom, osobom z którymi miałem przyjemność współpracować w tym okresie oraz młodzieży za wspólnie spędzony czas pod żaglami – powiedział nam Paweł Piepiora.

Nowy prezes Bogdan Kawka zapowiedział, że w najbliższych dniach zajmie się analizą stanu prawnego organizacji i podjętych zobowiązań przez stowarzyszenie. Wówczas poinformuje o kolejnych krokach. Nie wyklucza złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze towarzystwa.

Nowy zarząd organizacji od czwartku tworzą: Bogdan Kawka (prezes), Waldemar Mrówka (zastępca), Robert Buchert (sekretarz), Maciej Borowiak (skarbnik) i Grzegorz Mrówka (członek). Członkami zastępczymi wybrano: Artura Śliwę i Macieja Buśko. Do komisji rewizyjnej, jako członka zastępczego wybrano Ryszarda Durę. Poza nim w komisji pozostali: Zbigniew Dziubiński, Adam Przewięda i Bartosz Nowak.

Gorzów. Marszałek lubuski o otwarciu ośrodka radioterapii w Gorzowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto