Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Międzychodzie. Znamy pomysły mieszkańców

Iwona Paroń
Budżet obywatelski w Międzychodzie to szansa na realizację dodatkowych zdań.Do 2 maja mieszkańcy gminy składali swoje propozycje. Zainteresowanie w trzeciej edycji spadło. Dlaczego?

Do 2 maja trwał nabór wniosków do budżetu obywatelskiego w gminie Międzychód. To już trzecia edycja, dzięki której mieszkańcy mogą decydować na co wydać część środków z gminnego budżetu. O tym, aby w gminie Międzychód zaczął funkcjonować budżet obywatelski starali się przedstawiciele stowarzyszenia „Nowy Międzychód”. Po żywej dyskusji udało im się przekonać do pomysłu radnych. Po pierwszej edycji zakończonej sukcesem, okazało się, że zainteresowanie mieszkańców w drugiej edycji było jeszcze większe.

Rok temu złożyli 32 projekty. 27 z nich przeszło ocenę merytoryczną zespołu do spraw koordynacji budżetu obywatelskiego i został poddanych głosowaniu mieszkańców. Ci, z kolei wybrali do realizacji zaledwie 8 z nich. Decydowała liczba głosów oraz wysokość kwoty. W tym roku mieszkańcy złożyli o 20 wniosków mniej. Wpłynęło 12 propozycji rozdysponowania kwoty 302144,18 złotych przeznaczonej na budżet obywatelski w Międzychodzie.

Czytaj także:
>> Budżet obywatelski w Międzychodzie w latach poprzednich

W tym roku zmieniły się jednak zasady składania projektów. Każdy musiał mieć poparcie grupy 15 mieszkańców gminy Międzychód udokumentowane podpisem.
- Ta zmiana to inicjatywa Piotra Ciesielskiego, który sugerował, żeby nie była to inicjatywa jednej osoby - mówi Rafał Ciszewicz. zastępca burmistrza gminy Międzychód, członek zespołu koordynującego budżet obywatelski.
Pomysły zadań do realizacji w 2017 roku opiewają na kwotę 892 978, 86 złotych. Oznacza to, że do realizacji wszystkich zabraknie pieniędzy. Dokładnie 590 834, 68 złotych.

W tym roku większość zadań to inwestycje związane z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. Poza doposażeniem placów zabaw i organizacją pikników pojawił się pomysł doposażenia świetlicy czy remont boiska w Ogródku Jordanowskim w mieście. Ponownie pojawił się pomysł monitoringu. Złożony został także wniosek o remont pomieszczeń w Centrum Animacji Kultury, aby stworzyć w nim rekwizytornię. Jedną z propozycji jest też Zielona Weranda w Art Cafe.

Teraz projekty czeka weryfikacja. Zaakceptowane zostaną we wrześniu poddane pod ocenę mieszkańców gminy Międzychód.

- Procedura glosowania będzie taka jak w latach ubiegłych. W przypadku kilkakrotnego użycia tego samego peselu, wszystkie głosy oddane przy jego użyciu zostaną anulowane - wyjaśnia Rafał Ciszewicz. Dodaje, że mimo zeszłorocznych problemów związanych z głosowaniem, zespół nie zdecydował o zaostrzeniu zasad. - Wierzymy w uczciwość mieszkańców - przyznaje zastępca burmistrza.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet obywatelski w Międzychodzie. Znamy pomysły mieszkańców - Międzychód Nasze Miasto

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto