Było u nas kilka przypadków włamań. Jak nie dać się okraść podczas wakacji?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Pixabay
Udostępnij:
Międzychodzcy policjanci odnotowali w ostatnich miesiącach zaledwie kilka włamań do domków letniskowych oraz budynków mieszkalnych. Statystyki nie powinny jednak usypiać naszej czujności, bo jak podkreśla oficer prasowa międzychodzkiej policji – okres wakacji, to idealny czas dla złodziei.

Pierwszy miesiąc wakacji powili dobiega końca. Część mieszkańców naszego terenu poza domem już spędzała czas wypoczywając, inni dopiero w podróż się wybierają. Szczególnie ci drudzy powinni odpowiednio zabezpieczyć swoje posesje na czas wakacyjnego wyjazdu.

Sierżant sztabowa Justyna Rybczyńska apeluje do mieszkańców o przezorność i prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia.

- Prosimy również o reagowanie, gdy tylko zauważymy cokolwiek, co wzbudzi nasz niepokój w miejscu zamieszkania oraz zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas – wyjaśnia.

Podkreśla również, że by powroty z wyjazdów nie skończyły się niemiłą niespodzianką, Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE prowadzi kampanię „Stop włamaniom do domów”.

Jak zabezpieczyć się przed nieproszonymi gośćmi? Policjanci podkreślają, że należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domu, m.in. o wyposażanie drzwi i okien w odpowiednie zamki patentowe, montowanie zabezpieczeń przeciwwyważeniowych, czy elementów ograniczających otwarcie. Należy też zadbać o oświetlenie przed wejściem, które może skutecznie spłoszyć intruzów.

- Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Złodziej typując dom do włamania wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome oraz nieoświetlony, dlatego warto zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim w oświetlenie terenu - włamywacz unika miejsc oświetlonych – podkreśla.

Należy unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie warto opowiadać o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą cię słyszeć obce osoby. Najrozsądniej jest zdeponować w banku posiadaną gotówkę, kosztowności i inne przedmioty wartościowe, a jeżeli wyjeżdża się na dłużej, przekazać do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania.

- Dobrą praktyką jest poproszenie kogoś z rodziny, zaufanego znajomego, a najlepiej sąsiada, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem, od czasu do czasu otworzył na chwilę okno, zaświecił światło, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki stwarzając pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Gdy planujemy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że to może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia – kończy.

Należy pamiętać, że nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100 procentach zabezpieczenie. Najlepszym alarmem jest twoja czujność i przezorność oraz pomoc sąsiada. W razie zagrożenia niezwłocznie dzwoń numer alarmowy 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie