Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Mieszany Lutnia na 100 urodziny: Taką historią warto się pochwalić [ZDJĘCIA]

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
Zespoły międzyspółdzielniane i Orkiestra Symfoniczna - Poznań 1962
Zespoły międzyspółdzielniane i Orkiestra Symfoniczna - Poznań 1962 Archiwum Chóru Mieszanego Lutnia
Chór Mieszany Lutnia z Międzychodu obchodził w minioną niedzielę swoje 100 urodziny. Co o historii międzychodzkich chórzystów warto wiedzieć? Poznajcie szczegóły.

Chór Lutnia to wieloletnia tradycja, praca, pasja i poświęcenie wielu pokoleń ludzi społecznie pracujących. Zespół istnieje już ponad 100 lat. Pierwsze wzmianki o chórze sięgają okresu zaborów (1909 r.), kiedy to z inicjatywy znanego, lokalnego kompozytora Napoleona Rutkowskiego z Ławicy pod Sierakowem, powstało Koło Śpiewacze pod wezwaniem świętej Cecylii.

W latach międzywojennych chór swoim poziomem artystycznym kwalifikował się do chórów pierwszej kategorii, za co otrzymał wiele wyróżnień oraz pochlebną opinię od Feliksa Nowowiejskiego.

Kolejne lata to lata okupacji i starań wielu osób o uchronienie majątku repertuarowego oraz sztandaru przed pożogą wojenną. Okres powojenny to wysiłek kolejnego pokolenia, aby odbudować szeregi chóru i tworzyć nową, powojenną historię, która okazała się wyjątkowo bogata.

Do tak długiej i pięknej historii chóru kolejno przyczynili się następujący dyrygenci: Leon Baiński, Wojciech Poczekaj, Józef Poczekaj, Władysław Gorzelniaski, Edmund Wujczak, Bernard Krajewski, Alfons Ullrich - po śmierci pana Ullricha nastąpił krótki okres stagnacji i chór chcąc nadal śpiewać uczęszczał na próby do domu katolickiego, gdzie prowadzili go następujący po sobie księża dyrygenci: ks. Cyryl Cylkowski, ks. Wiktor Kokot, ks. Wiesław Kondratowicz, ks. Andrzej Ignaszewski oraz ks. kleryk Zdzisław Gościniak.

Następnie chór wrócił pod patronat Domu Kultury i dyrygentem został Józef Kinal a po nim Sławomir Szkudlarek, Lucyna Gawecka, Andrzej Kamprowski, a od 2000 roku funkcję tę sprawuje Szczepan Kaszyński.

Prezesurę w chórze pełnili kolejno: Stefan Ulkowski, Stefan Buczewski, Stanisław Jaśkowiak, Jan Białkowski, Jan Kasprzak, Franciszek Frąckowiak, Leon Jankowski, Jan Demski, Dominik Początek, Ks. Franciszek Klauziński, Mieczysław Ziółek, Dominik Początek, Józef Mikuła, Kazimierz Pisarzewski, Ignacy Maślankiewicz, Leon Ciążyński, Jan Sobczak, ponownie Leon Ciążyński, Leon Nowicki, Iwona Klapczyńska, a od roku 2002 prezesem jest Renata Czarnecka.

Chór Lutnia to chór amatorski, który ma w swoim repertuarze utwory z każdego gatunku muzycznego. Są to zarówno pieśni sakralne jak i świeckie, utwory śpiewane a cappella i z orkiestrą. Od roku 2002 do chwili obecnej chór uczestniczył w licznych spotkaniach i koncertach. Oto niektóre z nich:

  • udział w Integracyjnych Spotkaniach Chórów Województwa Wielkopolskiego Jarocin - Żerków (2002, 2004)
  • organizacja Spotkania Chórów w Międzychodzie pt. "Z muzyką klasyków do Europy" (2003)
  • udział w Konfrontacjach Chórów w Kole (2003)
  • liczne koncerty z Orkiestrą Kameralną Odeon i solistami z Gorzowa Wlkp.. Koncerty odbywały się w obu międzychodzkich kościołach oraz w Katedrze Gorzowskiej i kościołach w Gorzowie Wlkp. w ramach Dni Muzyki organizowanych przez dyrygenta Szczepana Kaszyńskiego. Były to koncerty kolęd, pieśni patriotycznych oraz koncerty jubileuszowe.
  • wielokrotny udział w Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach, gdzie chór zdobył Srebrną Maskę Orfeusza (2004)
  • udział chóru w Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu (2005)
  • udział w Spotkaniach Chórów Przygranicza (2007, 2014)
  • udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie i wspólny występ z chórem szczecińskim Hejnał, który obchodził swój Jubileusz 45-lecia (2011)
  • trzy edycje Nadwarciańskiego Święta Pieśni (2012,2014,2018) zorganizowane przez chór Lutnia z udziałem kilku zaproszonych chórów krajowych (Szczecin - chór Hejnał, Poznań - chór Arion, Wronki - chór Milenium, Tarnowo Podgórne - Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego) oraz chóru z Wielkiej Brytanii, z walijskiego Wrexham.
  • udział w dwóch edycjach Festiwalu Pieśni Sakralnych w Suchym Lesie (2009, 2015)
  • udział chóru w XXI Spotkaniach Chóralnych w Gnieźnie (2013)
  • 23.09.2018r. - udział chóru w VII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie. Chór zdobył Srebrne Pasmo oraz wyróżnienie za wykonanie utworu polskiego kompozytora.
  • liczne wyjazdy zagraniczne w celu propagowania i rozsławiania pieśni polskiej w muzyce chóralnej. Były to kolejno: trzydniowy pobyt w Lahde (2006). Wizyta delegacji chóru w Holandii, w Oldemarkt na jubileuszu 100-lecia chóru z Holandii (2006), Eberswalde (2009). Czterodniowy wyjazd na Międzynarodowe Spotkania Pieśni Adwentowych do czeskiej Pragi (2009), udział chóru w Brandenburskim Festynie Chórów w Seelow oraz obchodach 50-lecia Kleiner Chor Seelow (2010).
  • Walia w Wielkiej Brytanii szczególnie ważny wyjazd - wylot, budzący wiele pozytywnych i miłych emocji. Pięciodniowe spotkanie we Wrexham (26-30.06.2015r.) było następstwem wizyty Walijczyków w Międzychodzie we wrześniu 2014 r. Pobyt grupy prawie pięćdziesięciu osób z Wrexham Community Choir był wielkim wydarzeniem zarówno dla chórzystów jak i dla miasta.
  • 2017 rok to kolejny ważny wyjazd na Białoruś - podróż jedną z najpiękniejszych tras kresowych i spotkanie z polonią spragnioną polskiej pieśni
  • 2019 rok Międzynarodowe Warsztaty Chóralne w Hiszpanii - Calella - miło spędzony czas na zwiedzaniu - Barcelona, Calella, Tossa dr Mar, Figueres z muzeum Salvadora Dali, Wzgórze Montserrat ,Girona, Besalu oraz szlifowanie umiejętności wokalnych.
  • Chór wyjeżdżał również na nadmorskie warsztaty - Ustronie Morskie, Międzyzdroje, Łeba, Ustka, gdzie chórzyści pracowali nad emisją głosu oraz integrowali się.

Należy również wspomnieć o niezliczonej ilości występów i koncertów dla międzychodzkiego środowiska oraz całej gminy: dożynki, inauguracja i zakończenie roku akademickiego UTW, uroczystości w CERiP w Mniszkach, Światowy Kongres Międzychodzian, coroczne msze w dniu patronki chórów św. Cecylii, koncerty kolęd, koncerty pieśni patriotycznych, Dni Międzychodu.

Lista chórzystów Lutni w roku jubileuszu 100-lecia / 2020 rok

Dyrygent Szczepan Kaszyński
Sopran
1. Czarnecka Renata
2. Florczak Joanna
3. Młyńczak Krystyna
4. Pluskota Ewa
5. Przybylska Krystyna
6. Suterska Halina
7. Talarek Dobromiła
8. Aleksandra Musiał
9. Anna Karmanowicz
10. Anna Kochman -Marciniak
11. Ewa Łazarska
[
b]Alt
12. Bukowiec Wiesława
13. Gawron Ewa
14.Góral Dorota
15. Hoffa Danuta
16. Jabłońska Kazimiera
17. Kaczmarek Hanka
18. Kąkolewska Anna
19. Marchewka Emilia
20. Tomkowiak Bernadeta

Tenor
21. Białasik Marek
22. Czarnecki Piotr
23. Dera Bartłomiej
24. Dura Ryszard
25. Nowak Marzena
26. Przybylski Jacek
27. Rożynek Jarosław
28. Roman Gawron

Bas
29. Nawrot Sławomir
30. Pomorski Krzysztof
31. Wojtkowiak Grzegorz
32. Pertek Edward
33. Pawlak Zbigniew

Przepust pod drogą gotowy Sieraków - Grobia - Kwilcz. Trwają prace porządkowe i wykończeniowe.

Sieraków. Przepust pod drogą powiatową łączący plażę nad Jez...

Kąpielisko nad Jeziorem Mierzyńskim.

Powiat Międzychodzki. Lato w pełni - gdzie w tym roku będzie...

Plaża na Jeziorem Jaroszewskim.

Powiat Międzychodzki. Gdzie w tym roku będziemy mogli wypocz...

Nie ma wina nad wino... Węgrzyna! Czyli o tym, jak w powiecie międzychodzkim powstała pierwsza winnica na medal (17.06.2021).

Kwilcz. Nie ma wina nad wino... Węgrzyna! Czyli o tym, jak w...

Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Aktywny Międzychód posprzątali dziś kolejny fragment miasta (19.06.2021).

Międzychód. Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Akt...

Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie. (10.06.2021)

Powiat Międzychodzki. Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciem...

Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie po remoncie oraz budowie windy dla osób niepełnosprawnych (11.06.2021)

Międzychód. Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychod...

Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezdna dla mieszkańców jak i dla ruchu tranzytowego.

Sieraków. Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezd...

Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita przebudowa Ogrodu Jordanowskiego w Międzychodzie. Będzie kosztowała ok. 5,5 mln zł.

Międzychód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita prze...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto