Chrzypsko Wielkie. Chrzypski przedsiębiorca Bogdan Królik na Mistrzostwach Polski w rzutach nietypowych. Wrócił z sześcioma medalami

Krzysztof Sobkowski
Chrzypski przedsiębiorca Bogdan Królik na Mistrzostwach Polski w rzutach nietypowych. Wrócił z sześcioma medalami. Bogdan Królik
Pięć srebrnych medali i jeden brązowy – to dorobek chrzypskiego przedsiębiorcy Bogdana Królika podczas 19. Mistrzostw Polski w rzutach nietypowych, które w ostatni weekend sierpnia odbyły się w Toruniu.

19. Mistrzostwa Polski w rzutach nietypowych odbyły się 27 i 28 sierpnia na stadionie miejskim w Toruniu. W upalne dni na starcie zawodów stanęło ponad 100 osób, którzy oddali łącznie 3800 różnych rzutów. Pogoda nie przeszkodziła też zawodnikom w uzyskaniu rekordowych rezultatów. Warto wspomnieć, że na stadionie przy ulicy Bema Dorota Szczepanik z Krakowa (kategoria wiekowa K50), poprawiła dwa rekordy świata i trzy rekordy Polski. Światowe wyniki uzyskała w schockoramie i młocie szkockim. Trzeci rekord świata zapisał na swoim koncie Rafał Kownatke (kat. M35) w konkurencji shotorama. Łącznie podczas zawodów poprawiono 14 rekordów kraju!

W gronie startujących był też mieszkaniec powiatu międzychodzkiego – chrzypski przedsiębiorca Bogdan Królik. Z dziesięciu możliwych konkurencji rzutowych, wybrał osiem, co jest nie lada wyczynem zważywszy na to, że zawody trwały zaledwie dwa dni. W pięciu z nich wywalczył II miejsca w swojej kategorii wiekowej, a w jednej zdobył medal brązowy.

Pierwsza z konkurencji, w której wziął udział Bogdan Królik to konkurencja pod nazwą „Shotorama”. To nic innego, jak pięciobój pchnięcia kulą z miejsca. Każdy z zawodników ma trzy próby pchnięcia kulami o masach 4, 5, 6, 7,26 i 10 kg. Trzeba oddać więc łącznie 18 prób. Wynik końcowy to suma najlepszych pchnięć każdą z kul. Bogdan Królik uzyskał tu wynik 47,32 m i zajął II miejsce.

Kolejna konkurencja to „Schockorama”. To z kolei trójbój rzutowy – rzuty wykonuje się z miejsca, stylem dyskowym. Kule mają odpowiednio 3, 4 i 5 kg. Każdym sprzętem wykonuje się trzy próby i podobnie jak poprzednio – liczy się suma najlepszych wyników pchnięć każdą z kul. Tu Bogdan Królik osiągnął wynik 44,67 m, co dało mu IV miejsce w kategorii wiekowej, tuż za podium.

Speerorama to z kolei trójbój rzutowy kulami z miejsca, stylem oszczepniczym. Kule ważą kolejno 3, 4 i 5 kg i także na końcowy wynik składa się suma najlepszych rzutów każdą z nich. Tu chrzypski przedsiębiorca zanotował wynik 41,64 m, co dało mu brązowy medal.

V miejsce Bogdan Królik zajął w konkurencji pod nazwą „dysk antyczny”. To rzut dyskiem ważącym 3,75 kg. Bogdan Królik posłał go na odległość 15,09 m.

Srebro wywalczył w konkurencji pod nazwą „Granat”. To po prostu rzut granatem ważącym 0,5 kg. Bogdan Królik wyrzucił go na odległość 43,82 m.

II miejsce zajął także w rzucie ciężarkiem ważącym 11,34 kg. Zdołał go rzucić na odległość 8,51 m.

7,60 m – to z kolei odległość, na którą zdołał wyrzucić… cegłę ważącą 10 kg.

Ostatnia z konkurencji, w której także Bogdan Królik zdobył brąz, to singball, czyli rzut piłką lekarską 1,5 kg z uchwytem. Piłka Bogdana Królika poleciała na odległość 32,65 m.

Dwie pozostałe rozgrywane konkurencje, w których mieszkaniec powiatu międzychodzkiego nie startował, to młot szkocki, czyli rzut młotem ważącym 10 kg oraz rzut ciężarkiem ważącym 25 kg. Może w przyszłym roku?

Warto dodać, że medale najlepszym zawodnikom wręczał wiceprezes Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki – Alan Bell. Alan Bell przyleciał do Polski, by ogłosić, że 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędą się w Toruniu od 26 marca do 1 kwietnia 2023 roku. Tam także zobaczymy Bogdana Królika – w konkurencji rzutu oszczepem.