Chrzypsko Wielkie. Odrestaurowane rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha powróciły do kościoła w Chrzypsku Wielkim

Dominika Michałek
Dominika Michałek
Rzeźba Madonny na lwie w kośiele w Chrzypsku Wielkim
Rzeźba Madonny na lwie w kośiele w Chrzypsku Wielkim Rafał Litke
Udostępnij:
Do kościoła pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Chrzypsku Wielkim powróciły rzeźby św. Stanisława oraz św. Wojciecha. Przy odbiorze rzeźb świętych, 4 listopada, udział wzięli m.in. starosta międzychodzki Rafał Litke oraz dyrektor Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie - Robert Jędrzejczak. Zebrani mogli podziwiać także unikatową, również niedawno odrestaurowaną rzeźbę Madonny na lwie.

Dzięki staraniom ks. Mariana Ciesielskiego, parafianie kościoła św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim mogą podziwiać piękne, odnowione rzeźby swoich patronów, które powróciły do nich po pracach renowacyjnych. Mowa o patronach, ponieważ kościół przez pewien czas nosił wezwanie św. Wojciecha i św. Stanisława. Później utrzymano jedynie wezwanie św. Wojciecha.

Św. Stanisław i św. Wojciech

Rzeźby należą do ołtarza głównego, jednak ich historia nie jest do końca znana.

- Rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha są XVIII wieczne i najprawdopodobniej zostały ufundowane przez właścicieli wsi. Być może pochodzą one z ołtarza ufundowanego około 1691 roku. Ołtarz ten poświęcony był właśnie im. Mogą też być związane z wielkim remontem kościoła zrobionym w 1787 roku przez ówczesnego plebana Telesfora Kwileckiego. Ołtarz wielki wzbogacony został wówczas o elementy rzeźbiarskie barokowe (czyli XVIII w). Rozebrano wówczas ołtarz św. Wojciecha i św. Stanisława, a jego elementy wykorzystano w trakcie remontu - mówi dyrektor sierakowskiego muzeum Robert Jędrzejczak.

Zabytki po wielu latach wymagały oczyszczenia i usunięcia starych przemalowań, dezynfekcji i impregnacji wzmacniającej drewno, z którego zostały stworzone, uzupełnienia ubytków formy, gruntu oraz dekoracji pozłotniczej, a także rekonstrukcji ubytków dekoracji malarskiej.

Zadanie dofinansowane ze środków powiatowych

Koszt zadania to 13,5 tys. zł. Parafia, połowę kwoty - ponad 6 tys. zł otrzymała ze środków powiatowych w ramach programu, który zajmuję się dofinansowaniem prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

- Program realizowany jest co roku przez powiat międzychodzki. Wnioski o dofinansowanie mogą składać nie tylko parafie naszego powiatu, ale też każdy, kto jest właścicielem jakiegokolwiek zabytku wpisanego w rejestr. Dotacja na sfinansowanie prac lub robót budowlanych przy zabytku, które wnioskodawca chce wykonać może być udzielona w wysokości do 50 proc. ogółu kosztów – mówi Kinga Jasiak ze Starostwa Powiatowego w Międzychodzie.

Z takiej dotacji, w tym roku skorzystała również parafia pw. św. Michała Archanioła w Kwilczu, aby przeprowadzić odkrywki sondażowe na płaszczyznach ścian prezbiterium oraz nawy głównej. Parafia uzyskała na ten cel połowę wartości zadania czyli 1800 zł.

Wspieranie właścicieli zabytków w formie dofinansowań przy pracach konserwatorskich i renowacyjnych jest ważne, ponieważ tylko dzięki starannej i specjalistycznej pracy konserwatorów, wszelkie relikty przeszłości mogą odzyskać dawną świetność.

Madonna na lwie

Niedawno bo w połowie października do kościoła św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim powróciła również odrestaurowana gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Madonną na lwie, której pracę renowacyjne pomógł sfinansować Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, przyznając na ten cel kwotę 24 tys. zł.
Figura Matki Bożej trzymającej na ręku Dzieciątko ma u swojej podstawy ciekawy akcent, gdyż pod stopami Maryi leży lew. Dlatego też nazywana jest ona "Madonną na lwie" lub "Matką Bożą Zwycięską", depczącą pokonane i poniżone zwierzę, będące w tym wypadku symbolem szatana. Jest to równocześnie jedna z najcenniejszych rzeźb gotyckich w Wielkopolsce. Powstała ona bowiem, w przeciwieństwie do innych zabytków w świątyni, już w drugiej połowie XIV wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie