Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ciemne Niebo" w Izdebnie jest bezpieczne

Iwona Paroń
"Ciemne Niebo" w Izdebnie
"Ciemne Niebo" w Izdebnie Iwona Paroń
"Ciemne Niebo" w Izdebnie to projekt, który powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańca Izdebna, Tomasza Zarasia. Ostoja "Ciemnego Nieba" została usankcjonowana także przez samorząd. Jak?

Izdebno przestaje być tylko sołectwem położonym w gminie Sieraków. W świecie astronomii to miejsce szczególne i dzięki temu też coraz bardziej popularne jako ostoja „Ciemnego Nieba”. Wszystko za sprawą pasjonata Tomasza Zarasia, mieszkańca Izdebna, który doprowadził do zainteresowania się tym miejscem przez świat astronomii. Od dłuższego czasu "Ciemne Niebo" w Izdebnie to coraz bardziej znany projekt.

Tym bardziej cieszy, że gmina Sieraków przymierzając się do projektu wymiany oświetlenia ulicznego liczy się z każdym głosem. W gminie pojawiły się 4 podwójne lampy typu LED. Dwie na Piaskach i dwie w Izdebnie.
.
– Postanowiliśmy sprawdzić tę technologię w miejscach, w których jest potrzeba doświetlenia, ale ze względu na duże koszty budowy oświetlenia sieciowego nie możemy wykonać takiej inwestycji w obecnych warunkach budżetowych – mówi zastępca burmistrza gminy Sieraków Arkadiusz Świderski. Dodaje, że są to rozwiązania (jeśli się sprawdzą) szczególnie korzystne dla pojedynczych zabudowań zlokalizowanych w znacznym oddaleniu od istniejących sieci, odpadają koszty zużycia prądu, ale musimy trochę poczekać z ostatecznie pozytywną oceną.

Jak inwestycja sprawdza się z w konfrontacji z potrzebami projektu "Ciemne Niebo” w Izdebnie? – W Izdebnie zamontowane są lampy LED o barwie poniżej 4000 K, co jest zgodne z ideą i założeniami tego programu. Koszty takiej lampy to 8,8 tys. zł wraz z montażem i transportem za szt. – mówi Arkadiusz Świderski.

„Ojciec” projektu „Ciemne Niebo” w Izdebnie Tomasz Zaraś cieszy się ze zmian. – Nowe oprawy lamp i LEDy, spełniają wszelkie wymogi oraz normy. Uważam, że nie będzie trzeba nic zmieniać pod względem jakości, działania bądź kąta padania światła, które jest idealne, pozostaje jedynie czekać na wznowienie montowania pozostałych opraw lamp tego typu, a także na wymianę pozostałych starych i zanieczyszczających niebo swoim światłem lamp sodowych. Gmina Sieraków podpisała porozumienie – jednym z jego warunków jest zainstalowanie takiego oświetlenia, które nie będzie miało negatywnego wpływu na warunki obserwacyjne w ostojach – komentuje inicjator realizacji projektu "Ciemne Niebo" w Izdebnie.

"Ciemne Niebo" w Izdebnie jest bezpieczne. Nowe światło pojawi się w całej gminie?

– Odnośnie rozwiązań systemowych to – cały czas czekamy na nabór w ramach projektu SOWA i planujemy tam aplikować o systemową wymianę opraw na rozwiązania typu LED w całej gminie, jak już wcześniej zaznaczałem poza kwestiami finansowymi (mniejsze zużycie prądu) będzie to zgodne z naszymi planami w zakresie ochrony środowiska i budowania marki gminy Sieraków jako przyjaznej przyrodzie – zapewnia Arkadiusz Świderski.

"Ciemne Niebo" w Izdebnie jak widać ma się dobrze.Druga ostoja w gminie Sieraków jest zlokalizowana w Chalinie. Pozostaje wierzyć, że z czasem "Ciemne Niebo" w Izdebnie stanie się pretekstem turystyki astronomicznej w nasze strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto