Czad, to cichy zabójca. Jak się przed nich uchronić?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
KP PSP Międzychód
Udostępnij:
Sezon grzewczy 2021/2022 już w pełni. Jak co roku wiąże się to z pewnym ryzykiem. W mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

W ostatnich tygodniach międzychodzcy strażacy wyjeżdżali już do wezwań związanych z alarmami wywołanymi przez czujniki tlenku węgla. Na szczęście – jak powiedział nam oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie kapitan Marcin Piechocki – dotychczasowe zdarzenia nie miały swoich tragicznych konsekwencji. Ostatnie miało miejsce w połowie listopada w Międzychodzie, gdzie właśnie czujka wykryła obecność tlenku w pomieszczeniu. Interweniowali strażacy, na szczęście nikt z domowników nie wymagał hospitalizacji.

Zresztą Państwowa Straż Pożarna dba o to, by prewencyjnie wpływać na mieszkańców. Organizowana jest m.in. Ogólnopolska kampania edukacyjno – informacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Jak podkreślają strażacy, celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.

Z kolei celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Cieszy fakt, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na wydanie kilkudziesięciu złotych i instalację w mieszkaniach i domach czujników. Te małe, niepozorne urządzenia mogą uratować nasze zdrowie i życie – a przecież nie ma nic cenniejszego. Dlatego i my zachęcamy do instalacji czujek w mieszkaniach – warto wydać te kilkadziesiąt złotych i żyć, szczególnie, że z tlenkiem węgla nie ma żartów i praktycznie prócz specjalistycznej czujki – nie ma szans by się przed nim ochronić.

- Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

• bezwonny,

• bezbarwny,

• pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć – podkreśla oficer prasowy międzychodzkich strażaków.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

• nieszczelności,

• braku konserwacji, w tym czyszczenia,

• wad konstrukcyjnych,

• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Dodaj ogłoszenie