Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014 w powiecie międzychodzki. Wywiad z Martą Lisewską i Łukaszem Klapczyńskim

Iwona Paroń
Człowiek Roku 2014 w powiecie międzychodzkim
Człowiek Roku 2014 w powiecie międzychodzkim
Człowiek Roku 2014 w powiecie międzychodzkim to plebiscyt, który trwa do 3 lutego. Przygotowaliśmy dla Was wywiad z Martą Lisewską i Łukaszem Klapczyńskim.

Człowiek Roku 2014 - Marta Lisewska i Łukasz Klapczyński

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści: MCR.7 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Duet trenerski Marta Lisewska Marta i Łukasz Klapczyński to trenerzy sekcji siatkarskiej GKS Rzemieślnik Kwilcz, którą założyli wspólnie w roku 2012. W niespełna 3 lata stworzyli sekcję mini siatkówki, która należy do czołowych szkółek w województwie. Potwierdzają to wyniki z roku 2014: brązowe medale Mistrzostw Wielkopolski a następnie 13 miejsce na Mistrzostwach Polski w mini siatkówce. Społecznicy, jakich ciężko dziś znaleźć, zakochani w swojej pasji, którą zarażają dzieci podczas treningów.

Skąd pomysł, aby podjąć się trenowania siatkarzy?
Siatkówka, to nasza pasja od lat. Marta trenowała od Szkoły Podstawowej w klubach w Poznaniu, ja zaczynałem w Kwilczu pod okiem Pana Zbyszka Susa, który nauczył mnie najważniejszych rzeczy w tym sporcie, później trafiłem do klubów z Poznania i Szczecina, ale przez kontuzję musiałem troszkę przystopować. Z Martą poznaliśmy się jako sędziowie na jednym z meczy i tak się zaczęło. Mimo, że sędziowaliśmy, to od początku bardziej interesowało nas szkolenie młodzieży. Marta była studentką AWF, ja miałem już ukończony kurs instruktora siatkówki i stwierdziliśmy, że chcielibyśmy się realizować w tej dziedzinie. Zostawiliśmy sędziowanie dla szkolenia dzieci i dziś nie żałujemy tej decyzji, choć początki nie były łatwe.

Czy treningi z młodzieżą należą do łatwych?
Treningi z dziećmi choć wydają się proste są zdecydowanie trudniejsze od tych z dorosłymi. To na tym etapie musimy zarazić dzieci pasją do tego sportu, wytłumaczyć wszystkie przepisy, nauczyć podstaw technicznych i pamiętać przede wszystkim o tym, że najważniejsze jest zdrowie dziecka. Każdym zachowaniem dajemy dziecku przykład, czy nam się to podoba, czy nie. Szkolenie młodzieży jest szczególnie ważne dlatego, że złe nawyki nabrane w tym wieku będą ciągnęły się przez kolejne lata, aż do wieku seniorskiego.

Jakie są największe zalety waszej pracy społecznej?
Największą zaletą i jednocześnie nagrodą dla nas jest uśmiech dzieciaków na treningach i zawodach. To jest jedyna rzecz, która nas tutaj trzyma, jedyna, która w jakimś stopniu jest w stanie wynagrodzić wszystkie godziny spędzone na sali podczas treningów i na wyjazdach. Godziny, które równie dobrze moglibyśmy poświęcić dla naszych rodzin lub na odpoczynek przed telewizorem.

Czy czynnym zawodnikom łatwiej prowadzić treningi?
To zależy. Na początku pewnie tak. Zawodnik czynny pamięta jak prowadził zajęcia jego trener, pamięta ćwiczenia poszczególnych elementów. Przychodzi jednak moment kiedy trzeba wybrać, gdyż nie da się wszystkiego połączyć ze względu na liczbę obowiązków. Treningi i turnieje dzieci są tak często, że nie zostaje zbyt wiele czasu na własny sport. Łączenie roli trenera i zawodnika jest praktycznie niemożliwe – siatkówka jest sportem, w którym liczy się każdy szczegół, a tych szczegółów z boiska nie widać. Byli zawodnicy na początku kariery trenerskiej mają o tyle łatwiej, że znają zachowania boiskowe, które potrafią pomóc i wiedzą w którym momencie je stosować. To cecha, której osoba nigdy nie grająca nie jest w stanie się nauczyć z książek.

Jakie są atuty kwileckich siatkarzy?
Z pewnością nie wzrost, bo jesteśmy jednym z niższych zespołów w województwie . Myślę, że naszym największym atutem jest zaufanie do siebie. Nasi podopieczni ufają nam, a My im. Oni zrozumieli o co Nam jako trenerom chodzi i to chyba to zrozumienie dziś powoduje, że osiągamy całkiem niezłe wyniki. Początki nie były łatwe, bo każdy chciał być gwiazdą, chciał robić wszystko po swojemu, dziś już wiedzą, że na sukces muszą pracować wszyscy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto