Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy odkryją historię kościoła św. Ducha, który istniał w Sierakowie? Co stało się z budynkiem?

Iwona Paroń
Iwona Paroń
Jest szansa, ab y dowiedzieć się więcej o kościele św. Ducha, który kiedyś istniał w Sierakowie. Dzieje powiatu międzychodzkiego to historia niezwykle bogata. Okazuje się jednak, że nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte i pozostaje wiele spraw do zbadania. Tym razem pojawiła się inicjatywa, aby odkryć tajemnicę sierakowskiego kościoła szpitalnego pw. Św. Ducha.

Jest szansa, ab y dowiedzieć się więcej o kościele św. Ducha, który kiedyś istniał w Sierakowie.

- Teren naszego powiatu jest słabo zbadany pod kątem znalezisk archeologicznych. A wszystko wskazuje jednak na to że jest on interesujący i bogaty w dziedzictwo pradziejowe i historyczne, które może być wykorzystywane później m.in. w edukacji szkolnej czy też w promocji turystycznej regionu. Dlatego też od kilku lat namawiam gminę Sieraków, aby wsparła ona badania archeologiczne umożliwiające uzyskanie nowych informacji w tym zakresie. W roku bieżącym chcieliśmy poszukiwać pozostałości jednej z sierakowskich świątyń – kościoła pw. Św. Ducha. Niedawno wystosowałem formalną prośbę o dotację na ten cel - wyjaśnia Robert Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Zaznacza, że konieczne jest rozpoczęcie poszukiwań miejsca w którym owa świątynia dokładnie się znajdowała. Z posiadanych informacji oraz pewnych przypuszczeń lokalizowana jest ona na terenie pomiędzy ul. Poznańską a obszarem przedszkola w Sierakowie.

- Kościół św. Ducha został wzniesiony w XV wieku przez Uriela Górkę - biskupa poznańskiego. Był to niewielki, drewniany kościółek hospicyjny wraz z zabudowaniami szpitalnymi, w którym starsi, ubodzy i schorowani mieszkańcy miasta dokonywali swojego żywota. Do końca niestety nie wiemy jak wyglądał ani pod czyim był on zarządem – być może obsługiwany był przez zakonników Augustianów lub podlegał pod kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych (stojący w rynku). Naturalnym się wydaje że pobliscy zakonnicy, mający swój erem na terenie obecnego kościoła pw. NMP Niepokalanie Poczętej posługiwali chorym. Po wygnaniu zakonników przez Łukasza III Górkę jego zarządem mógł zajmować się proboszcz wspomnianego już kościoła parafialnego - wyjaśnia Robert Jędrzejczak.

Podkreśla, że na podstawie posiadanych informacji świątynia miała funkcjonować do końca XVIII wieku, a następnie na przełomie wieków XVIII/XIX została rozebrana i przeniesiona częściowo do Wartosławia.

- Na likwidację budynku zdecydowali się ówcześni właściciele Sierakowa - rodzina Binińskich – która zdecydowała się na jego przeniesienie do Wartosławia. Takie działanie miało na celu obejście pruskiego zakazu budowy nowego kościoła w tej miejscowości - wyjaśnia dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Ponadto w tym czasie w Sierakowie znajdowały się trzy świątynie katolickie oraz kaplica zamkowa i pewnie liczba wyznawców była zbyt mała aby miasteczko mogło ponosić w pełni koszty utrzymania ich wszystkich. Przyznaje również, iż na żadnych mapach nie ma lokalizacji samego kościoła szpitalnego, a jedynie pojawiają się pewne wskazówki o jego posadowieniu. Właśnie teren między przedszkolem a kościołem poklasztornym to teren oznaczany na mapach jako grunt kościelny i w pewnym sensie logicznym wydaje się tam jego lokalizacja.

- Trzeba więc zakładać, że właśnie tam musiał znajdować się kościół św. Ducha. Aby to potwierdzić wystarczą na początek badania sondażowe, które mają na celu rozpoznać sytuację osadniczą na tym terenie. Badania te polegają na wyznaczeniu obszaru kilku niedużych wykopów sondażowych na omawianym obszarze i przeprowadzenie badań wykopaliskowych. Można również spróbować przeprowadzić działania przy użyciu tzw. archeologii nieinwazyjnej polegające na zastosowani m.in.: geo-radaru lub tzw. elektro-oporówki - wyjaśnia Robert Jędrzejczak.

Przyznaje, że wykonanie takich badań pozwoli na uściślenie istniejących informacji o tej zaginionej świątyni i będzie ono mogło stanowić podstawę do stworzenia kolejnych działań badawczych oraz zastanowienia się nad wykorzystaniem jej potem np. w ruchu turystycznym. Jest jednak wiele miejsc na terenie naszego powiatu które są niezwykle cenne pod względem archeologicznym. To m.in. grodziska w Kolnie, Aleksandrowie i Ryżynie, cmentarzyska kurhanowe w Lutomku i Łężcach czy zespoły stanowisk wzdłuż rzeki Warty. Wszystkie one powinny być chronione i wykorzystywane edukacyjnie i turystycznie.

Sebastian Lewiński o modnych sukniach ślubnych. Jaki styl dominuje?

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto