Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy jest już wypłacany. Można składać wnioski na inne źródła ogrzewania

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Pixabay
Gmina Międzychód rozpoczęła już wypłaty pierwszych świadczeń dla mieszkańców, którzy złożyli wnioski o przyznanie tak zwanego dodatku węglowego, czyli jednorazowej pomocy w wysokości 3000 złotych na zakup paliwa stałego.

Początkowo planowano przyznawać dotacje do jednego gospodarstwa domowego. Szybko opracowano jednak nowelizację przepisów, która weszła już w życie. Wedle niej wysłużony został okresu przyjmowania wniosków z 30 do 60 dni, a przede wszystkim doprecyzowano zasady przyznawania świadczeń, tak by uniknąć możliwych nadużyć. Zmiana polega na tym, że jednorazowa pomoc jest przyznawana dla jednego adresu, a nie jak wcześniej – dla jednej rodziny.

Jeszcze zanim nowelizacja weszła w życia, sprawdzaliśmy, jakie jest zainteresowanie dodatkiem. To było ogromne. W gminie Międzychód tylko przez pierwsze kilka dni przyjmowania, mieszkańcy złożyli blisko 1500 wniosków o dotacje węglowe.

W minionym tygodniu na konta Gminy Międzychód wpłynęły 3 miliony złotych do rozdysponowania dla rodzin składających wnioski.

- Rozpoczęliśmy już przelewanie środków mieszkańcom. Dotychczas przelaliśmy około 1,5 miliona złotych – mówił burmistrz Krzysztof Wolny. Jak jednak dodał, do ubiegłego tygodnia wniosków na dodatek złożona zdecydowanie więcej, bo na kwotę wynoszącą aż 12 milionów złotych.

Łatwo jest więc policzyć, że złożono już 4000 wniosków na dopłaty do węgla. Niestety jednak sam dodatek, choć jakimś wsparciem jest, to nie rozwiązuje problemów, a to dlatego, że na prywatnych punktach sprzedaży węgla czy ekogroszku albo brakuje, albo jest on w zdecydowanie wyższych cenach za tonę niż wynosi dopłata.

Tymczasem po apelach mieszkańców, którzy nie korzystają z „czarnego złota” by ogrzać swoje mieszkania, rząd zorganizował kolejny dodatek – dla osób, które wykorzystują inne źródła ogrzewania. Dodatek przysługuje, w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo kocioł olejowy.

Wnioski już można składać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto