Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-Urząd Skarbowy to już 20 usług, które można załatwić w Urzędzie Skarbowym bez wychodzenia z domu

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
E-Urząd Skarbowy to już 20 usług, które można załatwić w Urzędzie Skarbowym bez wychodzenia z domu - mówi Mirosław Błażewicz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie.
E-Urząd Skarbowy to już 20 usług, które można załatwić w Urzędzie Skarbowym bez wychodzenia z domu - mówi Mirosław Błażewicz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie. Krzysztof Sobkowski
E-Urząd Skarbowy to usługa, którą kojarzymy głównie z możliwością elektronicznego rozliczenia rocznego zeznania podatkowego PIT. Tymczasem to już 20 usług, które można załatwić w Urzędzie Skarbowym bez wychodzenia z domu.

Przy użyciu internetu załatwiamy coraz więcej spraw w naszym codziennym życiu. Kupujemy towary w sklepach internetowych, opłacamy rachunki. Z duchem czasu próbuje iść także administracja. Od kilku lat drogą elektroniczną możemy na przykład składać nasze roczne zeznanie podatkowe PIT do Urzędu Skarbowego i w zasadzie ta usługa w dużej mierze kojarzy nam się z E-Urzędem Skarbowym. Tymczasem E-Urząd Skarbowy to dziś także 20 innych możliwości.

- Od października już ponad 156 tysięcy podatników wyraziło zgodę na e-korespondencję z fiskusem i z każdym miesiącem te formy będą coraz bardziej popularne – mówi Mirosław Błażewicz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzychodzie.

Od kilku miesięcy można korzystać z elektronicznej korespondencji z Urzędem Skarbowym. Dzięki tej usłudze bez wychodzenia z domu można złożyć wnioski i otrzymać w ciągu kilku sekund zaświadczenie bez uiszczania opłaty skarbowej o niezaleganiu w podatkach, o wysokości dochodu podatnika, podatku należnego, czy składek na ubezpieczenia wykazane w PIT. Można też zaktualizować swoje dane w urzędzie (adres zamieszkania, dane kontaktowe, rachunki bankowe). Korzystając z usług e-Urzędu Skarbowego można też wysłać do urzędu pismo ogólne, wniosek o stwierdzenie nadpłaty, czynny żal, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu na poczet innych zaległości. Ta usługa umożliwia też złożenie wyjaśnienia i dyspozycję właściwego zaliczenia wpłaty, którą urząd zakwalifikował, jako wpłatę do wyjaśnienia.

W ramach e-usług, działa na przykład aplikacja e-mikrofirma, która jest zintegrowana z Krajowym Systemem e_Faktur (KSeF) i umożliwia wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, czy tworzenie ewidencji VAT. KSeF będzie obowiązkowy od 2024 roku. Można też sprawdzić nałożone na siebie mandaty i dokonać ze nie opłat. Elektronicznie można również dokonywać płatności: na mikrorachunek podatnika, podatków majątkowych i karty podatkowej, podatków i należności niepodatkowych, opłaty skarbowej. Można też sprawdzić informacje o zwrotach podatków, m.in. z PIT i VAT.

W ramach usług e-Urzędu Skarbowego można sprawdzić swoje dane osobowe, dane związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy prowadzonych spółek, złożyć pełnomocnictwo UPL, a także zweryfikować mikrorachunek podatkowy.

Z usług e-Urzędu Skarbowego bez problemu mogą korzystać również cudzoziemcy rozliczający się w Polsce, bo jest on dostępny również w wersji angielskiej i ukraińskiej.

To nie wszystko. Od początku 2023 roku w administracji skarbowej wprowadzona zostanie możliwość płatności BLIK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto