Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekshumacje Międzychód - w ciągu roku w powiecie międzychodzkim odbywa się nawet 70 ekshumacji

Krzysztof Sobkowski
Ekshumacje Międzychód - w powiecie międzychodzkim w ciągu roku odbywa się ok. 70 ekshumacji
Ekshumacje Międzychód - w powiecie międzychodzkim w ciągu roku odbywa się ok. 70 ekshumacji Krzysztof Sobkowski
Ekshumacje Międzychód. Od 16 października do 15 kwietnia - tylko w tym czasie można w Polsce dokonywać ekshumacji. W każdym roku w powiecie międzychodzkim odbywa się ich około 70. Statystycznie więc to jedna - dwie ekshumacje dziennie. Co należy zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, by można było dokonać ekshumacji?

Ekshumacje Międzychód. Od 16 października do 15 kwietnia - tylko w tym czasie można w Polsce dokonywać ekshumacji. W każdym roku w powiecie międzychodzkim odbywa się ich około 70. Statystycznie więc to jedna - dwie ekshumacje dziennie, ale bywa i tak, że jest ich nawet kilka. Warto o tym pamiętać, bo zanim do tego dojdzie, trzeba spełnić kilka warunków. Bożena Mokra z działu higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Międzychodzie wyjaśnia, że aby dokonać ekshumacji, trzeba mieć na to zgodę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

- Do uzyskania takiej zgody potrzebny jest wniosek osoby uprawnionej do dokonania ekshumacji. W pierwszej kolejności decyduje małżonek zmarłego. Jeśli nie jest to możliwe to krewni zstępni (np. dzieci), później krewni wstępni i boczni (np. rodzice, rodzeństwo) do czwartego stopnia pokrewieństwa, a jeśli to nie jest możliwe to powinowaci pierwszego stopnia w linii prostej (np. szwagier) - wyjaśnia Bożena Mokra.

To ważne, bo w przypadku odmowy choć jednej osoby uprawnionej, PPIS nie wyda zgody na ekshumację.

- Kilka lat temu był w naszym powiecie przypadek, że w jednej z rodzin na ekshumację nie zgodziła się jedna osoba. Sprawa musiała być rozstrzygana przez sąd - mówi Ewa Matuszak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie.

Ekshumacje Międzychód. Aby złożyć wniosek o pozwolenie na ekshumację trzeba do niego dołączyć ksero aktu zgonu osoby, którą chcemy ekshumować, a także zgody wszystkich osób uprawnionych do dokonania ekshumacji. Po złożeniu wniosku, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ma miesiąc ma wydanie decyzji. Dopiero z tym dokumentem należy się udać do zarządcy cmentarza i do firmy, która ma wykonać ekshumację. Informacja o terminie przeprowadzenia ekshumacji musi też trafić do Stacji Sanitarnej pięć dni przed jej rozpoczęciem. To ważne, bo pracownik PSSE powinien w takim procesie uczestniczyć. Ekshumacji dokonuje się zazwyczaj we wczesnych godzinach rannych. Wydanie zezwolenia jest bezpłatne. Opłaty pobierają jednak zazwyczaj firmy pogrzebowe. Proces trzeba więc dobrze zaplanować, by ekshumacja odbyła się w wyznaczonym terminie.

- Odstępstwo od półrocznego okresu na dokonywanie ekshumacji możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach. Może to być np. ekshumacja związana z pogłębieniem grobu i robi się to wówczas w dniu pogrzebu. Również na wniosek sądu lub prokuratury ekshumacji dokonuje się bez zgody rodziny. Kilka lat temu szukano też szczątków żołnierzy w Puszczy Noteckiej, na terenie dawnego poligonu - mówi Ewa Matuszak.

Ekshumacje Międzychód. Z jakich powodów najczęściej na powiatowych cmentarzach dokonuje się ekshumacji? Pracownicy Inspekcji Sanitarnej wyjaśniają, że najczęściej jest to związane z koniecznością wniesienia u zarządcy cmentarza opłaty za kwaterę. Często też rodzina chce mieć szczątki bliskich w jednym grobie. Zdarzają się emigracje i ludzie przenoszą wraz z sobą swoich bliskich zmarłych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto