Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Międzychodu do Chrzypska Wielkiego odbędzie się także w 2023 roku

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Międzychodu do Chrzypska Wielkiego odbędzie się także w 2023 roku (zdjęcie archiwalne).
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Międzychodu do Chrzypska Wielkiego odbędzie się także w 2023 roku (zdjęcie archiwalne). Krzysztof Sobkowski
Czwarty rok z rzędu na terenie powiatu międzychodzkiego planowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Ci, którzy wezmą w niej udział, będą musieli pokonać ponad 40-kilometrową trasę z Międzychodu do Chrzypska Wielkiego, której patronem jest Święty Charbel. W nocy, samotnie, bez rozmów, bez względu na warunki atmosferyczne. Taka jest idea.

EDK rozpocznie się w Międzychodzie w piątek 31 marca o godzinie 18 od Mszy Świętej. Wyruszy, wzorem lat poprzednich, z kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi. W tym roku jednak uczestnicy EDK wyruszą na trasę razem z uczestnikami Miejskiej Drogi Krzyżowej, która co roku odbywa się pomiędzy międzychodzkimi parafiami. Po dotarciu do kościoła pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela, uczestnicy Miejskiej Drogi Krzyżowej zakończą swoje rozważania, a dla uczestników EDK trasa dalej będzie wiodła przez Bielsko, Kolno, Popowo, Prusim, Chalin, Górę, Jaroszewo, Lutomek, Łężce, Łężeczki i zakończy się w Chrzypsku Wielkim przy kościele pw. Św. Wojciecha. To głównie lasy, okolice jezior. Po drodze przechodzi przez dwa rezerwaty przyrody: Kolno Międzychodzkie oraz Buki nad Jeziorem Lutomskim. Łącznie liczy około 43 kilometrów.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

EDK jest proponowaną formą duchowości, a nie tylko religijności. Nie jest to jednak pielgrzymka. EDK jest indywidualną formą modlitwy. Trzeba pamiętać, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również wiedzieć, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.

- EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie – piszą na stronie internetowej EDK organizatorzy.

EDK polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny. Podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, człowiek jest zdany wyłącznie na własne siły.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ >

EDK jest jednym z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. W 2019 roku wzięło w niej udział 100 tysięcy ludzi. Organizowana jest w kilku krajach świata.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to już setki tras

W okolicy powiatu międzychodzkiego, trasy EDK zostały już przygotowane także:

  • w Nowym Tomyślu: jedna z Nowego Tomyśla do Lwówka (niebieska św. Krzysztofa o długości 41km), druga z Nowego Tomyśla do Rokitna (czerwona św. Huberta o długości 52km), trzecia wokół Nowego Tomyśla (biała św. Jana Pawła II o długości 38km) – 24.03 godz. 20:30
  • z Lipnicy do Pniew (św. Urszuli Ledóchowskiej o długości 40km) – 24.03 godz. 18:30
  • wokół Skwierzyny (czerwona Matki Bożej Klewańskiej o długości 41km) – 24.03 godz. 18:00
  • wokół Wronek (niebieska – Katarzyny o długości 35 km) – 31.03 godz. 17:30
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto