Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Felczer Czesław Kowalski – „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa

Tomasz Tomala
Felczer Czesław Kowalski –  „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa
Felczer Czesław Kowalski – „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa Archiwum Tomasza Tomali
Przygotowując opracowania dotyczące powojennej historii ochrony zdrowia w naszym powiecie bardzo często można znaleźć nazwisko Czesław Kowalski. Nic dziwnego, bowiem felczer medycyny Czesław Kowalski to „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa, świetnie wypełniający luki w brakach kadry lekarskiej, wspierając działalność szpitala, przychodni, pogotowia czy sanepidu.

Trudno wyobrazić sobie pracę ochrony zdrowia lat 50. 60. ale także 70. i 80. bez takich osób jak Czesław Kowalski, Krzysztof Łapaj, Angela Zielińska, Aleksander Zieliński czy Piotr Kupis.

Czesław Kowalski urodził się 14 lipca 1929 roku w Wierzycach koło Gniezna. Do wybuchu II wojny światowej ukończył dwie klasy szkoły podstawowej. Podczas okupacji pracował u niemieckiego gospodarza. Po wyzwoleniu kontynuował naukę, uzyskując w roku 1951 świadectwo dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął naukę w 2-letniej szkole felczerskiej w Gnieźnie. Takie szkoły zostały utworzone w całym kraju wobec drastycznych braków personelu lekarskiego w ochronie zdrowia.

W roku 1953 z tytułem zawodowym felczera medycyny, Czesław Kowalski otrzymuje skierowanie do pracy w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie. Jest październik 1953 roku. Funkcję Dyrektora placówki sprawuje dr Tadeusz Balicki. Czesław Kowalski rozpoczyna pracę na oddziale chorób zakaźnych, który mieścił się w międzychodzkim szpitalu w górnej części neogotyckiego budynku szpitala, w sąsiedztwie pomieszczeń zajmowanych przez siostry zakonne. Na oddziale leczy się przede wszystkim chorych na szkarlatynę, będącą następstwem powikłań po zapaleniu gardła.

Po rozpoczęciu pracy na oddziale chirurgicznym mieszczącym się na niższych piętrach wspomnianego budynku, podaje narkozę pacjentom, niejednokrotnie asystuje doktorowi Balickiemu podczas zabiegów operacyjnych. Szpital posiadał wówczas małą, ciasną salę operacyjną, utworzoną przez dyrektora Balickiego w 1953 roku. Czesław Kowalski, po ukończeniu stosownych kursów jako pierwszy w Międzychodzie przeprowadza badania RTG, później również EKG. Wspominając swoją pracę w szpitalu wielokrotnie zaznaczał wielkie zaangażowanie sióstr zakonnych w nim pracujących, szczególnie siostry Michaliny (chirurgia) i Aleksandry (przychodnia i laboratorium).

Dr Tadeusz Skowroński - ikona międzychodzkiej chirurgii.

Dr Tadeusz Skowroński - ikona międzychodzkiej chirurgii

Czesław Kowalski podczas pracy w szpitalu poznaje swoją przyszłą żonę – Marię, która po ukończonym kursie pomocy dentystycznej, również pracowała w międzychodzkiej ochronie zdrowia. Rozpoczęła pracę w Przychodni gdzie współpracowała m.in. z dr Aleksandrem Sawczakiem, dr Czesławem Kaenchenem (kierownik stomatologii) czy dr Edwardem Nowakiem. Kierownikiem przychodni była wówczas dr Anna Dankowska. Pracy było bardzo dużo. Poradnia dentystyczna pracowała na dwie zmiany. Bardzo dużo było przypadków na tyle skomplikowanych, że wymagana była pomoc lekarska, której udzielał m.in. dr Balicki jak również jego następca dr Jerzy Rucki (reumatolog, który w międzychodzkim szpitalu zlecał wykonywanie badań stanu uzębienia pod kątem reumatyczym).

Po tragicznej śmierci doktora Balickiego w wyniku powikłań po szczepieniu przeciwko durowi brzusznemu w styczniu 1954 roku, w szpitalu rezyduje wspomniany dr Jerzy Rudzki. Czesław Kowalski staje się jego prawą ręką. Niedługo później, w listopadzie 1954 roku do Międzychodu przybywa dr Tadeusz Skowroński, obejmując na początku 1955 roku stanowisko Dyrektora Szpitala. Do połowy roku 1960 Czesław Kowalski pracował także na oddziale położniczym, który następnie został przeniesiony do Sierakowa. Cały czas wspomagał pracę oddziału chirurgii i przeprowadzanej przez doktora Skowrońskiego operatywy.

Felczerzy w ówczesnych czasach - kiedy na porządku dziennym był brak kadry lekarskiej, stanowili podstawę codziennych dyżurów.

Czesław Kowalski w roku 1968 uzyskał tytuł starszego felczera medycyny. Poza pracą w szpitalu wspomagał działalność pozostałych jednostek ochrony zdrowia. Od roku 1959 społecznie opiekował się grupą międzychodzkich sportowców. Po odejściu doktora Kazimierza Madeja na stanowisko Dyrektora Sanepidu przejął także opiekę medyczną nad międzychodzką Milicją Obywatelską. Funkcję tę pełnił przez kilkadziesiąt lat.

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim.

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia ...

Pracował w Przychodni Obwodowej w Międzychodzie, jak również w punkcie felczerskim w Chrzypsku Wielkim. Z międzychodzkiej przychodni wrócił do Szpitala obejmując obowiązki laboranta RTG w roku 1964. W międzychodzkim pogotowiu pracował od roku 1955, w charakterze sanitariusza. W latach 70- tych pracował również w Pogotowiu w Sierakowie, podlegającym wówczas pod Zespół Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. W ówczesnych czasach na wyposażeniu pogotowia (lata 60, początek 70-tych) była jedna karetka. Często zdarzało się, że w jednym momencie dochodziło do dwóch- trzech zdarzeń. Pracy było naprawdę bardzo dużo. Czesław Kowalski pracę w pogotowiu zakończył w roku 1993, kiedy doszło do wypadku karetki jadącej do chorego w Międzychodzie. Karetka uderzyła w drzewo. Lekko ranny został kierowca karetki. W wyniku tego wypadku Czesław Kowalski doznał pęknięcia czaszki. Nadal jednak wspomagał funkcjonowanie ochrony zdrowia w pozostałych jednostkach. Na emeryturę przeszedł w roku 1995. Zmarł 1 stycznia 2012 roku.

Więcej informacji, zdjęć z działalności Czesława Kowalskiego znajdą państwo w przygotowywanej publikacji o historii jednostek ochrony zdrowia w powiecie.

Źródła: 1. Zarys dziejów szpitalnictwa w Międzychodzie, Genowefa Rożynek 2. Archiwum SPZOZ Międzychód 3. Archiwum rodziny Czesława Kowalskiego

Felczer Czesław Kowalski –  „złota rączka” międzychodzkiego szpitalnictwa

Felczer Czesław Kowalski – „złota rączka” międzychodzkiego ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto