Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuzi zawitali do Kwilcza. Współpraca międzynarodowa pełną parą

Jakub Zachciał
Wakacjada 2017 w Kwilczu
Wakacjada 2017 w Kwilczu Marzena Smolibocka
Kwilczanie przywitali swoich przyjaciół z Francji. Młodzi ambitni biorą udział w Polsko - Francuskim obozie wędrownym organizowanym przez Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza w Kwilczu. Co o inicjatywie mówi dyrektor Magdalena Jabłońska?

Jak Kwilcz zainteresował młode pokolenia do współpracy z partnerem zagranicznym?

Po długoletniej działalności dwa lata temu Stowarzyszenie Europejczyk działające w gminie Kwilcz rozwiązało swoją działalność. Problemy życia codziennego spowodowały spadek zainteresowania oraz dalszego funkcjonowania tego właśnie stowarzyszenia. Dzisiaj Europa nie jest już tą samą Europą. Jesteśmy dla swoich przyjaciół z zachodu równorzędnym partnerem i dalsze plany, projekty muszą zostać zasadniczo zmienione. Dzisiaj wyjazd za granicę jest już ogólnie powszechny, a młodych ludzi nie zachęca do współpracy to co kiedyś naszych rodziców.

Jakie były początki? Co było fundamentem współpracy z zaprzyjaźnioną gminą we Francji?

Przy Kwileckim Centrum Kultury utworzyliśmy Stowarzyszenie „Stara Szkoła 19”. Zostaliśmy poproszeni przez władze gminy Kwilcz, aby włączyć do naszego zakresu działań współpracę zagraniczną. Oczywiście zgodziłam się, ponieważ moim zdaniem byłoby szkoda, aby działająca przez ponad 20 lat wymiana miałaby zakończyć się z powodu rozwiązania niegdyś działającego prężnie stowarzyszenia. Kwilcz od wielu lat współpracuje między innymi z gminą Breteil we Francji. Przyjaźń ta przez szereg lat była pielęgnowana przez mieszkańców przy ogromnym wsparciu gminy Kwilcz.

Praca nad nawiązaniem więzi międzykulturowych to główny temat podczas wizyty Francuzów w Kwilczu?

Obecnie pracujemy wspólnie z Francuzami, którzy borykają się z tym samym problemem, nad zainteresowaniem młodego pokolenia, czy celowością dalszej współpracy. Dziesięciu młodych Francuzów wraz z opiekunami przyleciało dokładnie 12 lipca do Polski, aby wspólnie z grupą młodzieży z Kwilcza spędzić czas i podejmować liczne działania edukacyjno - rekreacyjne. Obozowicze aż do 23 lipca będą zwiedzać Poznań, Warszawę oraz współorganizować liczne projekty z Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza w Kwilczu. Znakomitym pomysłem na sprawdzenie się w tej inicjatywie okazał się „Piknik pod drzewem”, który odbył się w Kwilczu w ubiegłą sobotę. „Międzynarodowi Przyjaciele” poprowadzili zajęcia integracyjne oparte na zabawach, które kiedyś gościły na podwórkach, boiskach oraz parkach również i we Francji. Satysfakcja z zorganizowanej imprezy dała przysłowiowego „KOPA” do dalszych działań. Obserwujemy rodzącą się przyjaźń między dzieciakami i już dzisiaj wiemy , że pożegnanie na lotnisku będzie trudne dla obydwu stron.

Plany współpracy na przyszłość? Jak to rozegrać?

Wraz z młodzieżą do Polski przyleciał prezes stowarzyszenia w Breteil Karl Durand. Odbyliśmy owocną rozmowę wspólnie z zarządem, władzami gminy Kwilcz na temat dalszych wspólnych planów. Za rok grupa polskiej młodzieży leci do Francji na obóz. Czeka tam na nich sporo atrakcji i wyzwań. Uczestniczymy również w drugim międzynarodowym projekcie wspólnie z czterema państwami będącymi członkami Unii Europejskiej w ramach projektu ERAZMUS +. W przyszłym roku kolejna grupa 5 osobowa uda się na spotkanie młodzieży we Francji. Do Polski również przyjedzie grupa francuska składająca się z nowych członków i ich rodzin.

Co ważne jest w nawiązywaniu relacji międzynarodowych w dzisiejszych czasach? Na co kwilczanie zwracają największą uwagę?

Stawiamy na młodość, aby kultywować głęboko zakorzenione partnerstwo i dążyć do realizowania jakże cennej międzynarodowej przyjaźni. Nie zapominamy również o byłych członkach.. W nowym stowarzyszeniu dla chętnych zawsze znajdzie się miejsce oraz zakres działań , które pomogą wesprzeć dalszą współpracę. Moglibyśmy dzięki temu skorzystać z wieloletniego doświadczenia oraz cennych uwag w podejmowaniu kolejnych wyzwań.

Francuzi zawitali do Kwilcza i są uczestnikami „wakacjady 2017” organizowanej przez Centrum Kultury i Edukacji. Na co mogą liczyć mieszkańcy gminy? W czym warto wziąć udział?

Część programu tegorocznej wakacjady organizowanej przez nasze centrum to faktycznie polsko - francuski obóz wędrowny. 21 lipca o godz. 10 rozpoczną się warsztaty literacko - teatralne prowadzone przez Artura Szycha. Od poniedziałku 24 lipca ruszamy z przystankiem wakacje, czyli inicjatywami skierowanymi do mieszkańców poszczególnych sołectw gminy Kwilcz. Kulturalne wydarzenia odbędą się m.in. w Mościejewie, Orzeszkowie, Prusimiu i Rozbitku. To nie koniec atrakcji. Przystanek wakacje ma na celu organizowanie inicjatyw nie tylko dla samych mieszkańców wsi, ale co ważne w wymienionych przez nas wydarzeniach udział mogą wziąć mieszkańcy całej gminy, a to wszystko dzięki kulturalnemu autobusowi, który będzie dowoził i odwoził uczestników kwileckich wydarzeń. Tak wygląda lipcowa oferta wakacyjna.

Jak wiadomo nie tylko w lipcu, ale na wakacje do Kwilcza można przyjechać również w sierpniu. Co w programie?

Sierpniowe wydarzenia to między innymi warsztaty modelarskie,czyli cykl działań i wydarzeń związanych z lotnictwem, kino plenerowe, warsztaty jazdy na deskorolce, czy wieczór z polską animacją filmową. Te informację oraz szczegółowy program dostępny jest na portalu internetowym miedzychod.naszemiasto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto