Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie strzeżone plaże w powiecie?

Iwona Paroń
Gdzie strzeżone plaże w powiecie? Pojezierze Międzychodzko - Sierakowskie słynie z możliwości odpoczynku na łonie natury. Jednym z określeń regionu jest Kraina Stu Jezior. Z każdym rokiem dociera do nas coraz więcej turystów, którzy przekonują, że mieszkamy na „Małych Mazurach”.

Gdzie strzeżone plaże w powiecie? Warto przypomnieć, że każda gmina zadbała o zorganizowanie przynajmniej jednego bezpiecznego miejsca dla plażowiczów. Kilka lat temu zmieniło się prawo wodne, które dzieli plaże na kąpieliska oraz miejsca wykorzystywane do kąpieli.

- Uzyskanie statusu kąpieliska wymaga spełnienia dodatkowych przepisów. Organizator kąpieliska swój wniosek musi bowiem przedłożyć już w grudniu wraz z dokumentacją techniczną i administracyjną, aby uzyskać akceptację ze strony rady gminy wyrażoną poprzez podjęcie uchwały. Woda w kąpielisku musi zostać zbadana w ciągu sezonu cztery razy, co kosztuje około 2 tysięcy złotych. Nad jeziorem o statusie kąpieliska czuwa nad bezpieczeństwem plażowiczów dwóch ratowników (jeden od strony lądu, drugi od strony lustra wody), którzy dysponują zestawem do nurkowania, motorówką oraz środkami łączności między stanowiskami oraz wzbogaconym sprzętem medycznym. W miejscach wykorzystywanych do kąpieli, których jest w powiecie międzychodzkim zdecydowanie więcej niż kąpielisk także będzie strzegło plaży dwóch ratowników, ale bez konkretnego przydziału miejsca. Zabraknie także motorówki - mówi Jerzy Duszewicz.

W powiecie międzychodzkim funkcjonują w tym sezonie więc cztery kąpieliska i trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli.

- Pierwszy pobór próbek wody z kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli przeprowadziliśmy 26 czerwca. Sezon kąpieliskowy w powiecie międzychodzkim trwa od 1 lipca do 31 sierpnia. Na podstawie pozytywnie zaopiniowanych uchwał samorządów lokalnych, tego lata w powiecie międzychodzkim funkcjonują cztery kąpieliska: jedno w Sierakowie - kąpielisko „Plaża Miejska nad Jeziorem Jaroszewskim”, trzy w Gminie Kwilcz - kąpielisko na Jeziorze Młyńskim w Prusimiu, kąpielisko na Jeziorze Kwileckim w Orzeszkowie, kąpielisko na Jeziorze Kuchennym w Prusimiu (przy Skansenie Olandia w Prusimiu). Kąpać się można również w trzech miejscach wykorzystywanych do kąpieli, w których na zlecenie organizatorów wykonywane jest badanie jakości wody: na Jeziorze Mierzyńskim w Mierzynie, na Jeziorze Miejskim w Międzychodzie, na Jeziorze Chrzypskim w Chrzypsku Wielkim - informuje Ewa Matuszak, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie.

Poznański Sanepid o zagrożeniu sinicami w jeziorach

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto