Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Międzychód. Kilka milionów na tegoroczne inwestycje

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny nie odebrał promesy od premiera Morawieckiego, argumentując, że czeka na realne pieniądze na koncie gminy.

Te jeśli trafią na konto, jak wcześniej zapewniał nas włodarz – zostaną przeznaczone na inwestycje. Nie znaczy to jednak, że bez centralnych środków, gmina nic nie zrobi. Plany są bardzo poważne, a co ważne dla mieszkańców – część jest już w bardzo zaawansowanej fazie.

Przede wszystkim w trakcie realizacji jest duża inwestycja związana z termomodernizcją budynków na terenie gminy. Jak powiedział nam zastępca burmistrza Międzychodu Rafał Ciszewicz, całość projektu warta jest 1 800 000 zł, jednak gminie udało się pozyskać aż 80 procentowe dofinansowanie ze środków unijnych. Co się dzieje w ramach tego zadania? Przede wszystkim ocieplany jest budynek szkoły , ale oprócz tego wymieniane są w nim okna, a także – na dachu – zakładane panele fotowoltaiczne, by jeszcze bardziej obniżyć koszty zużycia energii.

Ponadto termomodernizacji poddany został budynek przy ulicy Słowackiego w Międzychodzie, gdzie już najbliższym czasie zostanie przeniesiony Ośrodek Pomocy Społecznej. Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny wyjaśnił nam, że takie rozwiązanie jest dobre dla wszystkich. Po pierwsze pracownicy OPS zyskają więcej miejsca, po drugie kilka dodatkowych biur zyskają gminni urzędnicy. Prócz OPSu w budynku nadal funkcjonował będzie m.in. Klub Integracji.

W sierpniu gmina będzie miała w swoim posiadaniu fabryczni nowy autokar na 55 osób, który przeznaczony będzie na cele oświatowe – m.in. transport uczniów. Pojazd zastąpi wysłużonego już, kilkunastoletniego gimbusa.

Inwestycje drogowe planowane są z kolei w Mierzynie, przy ośrodku wypoczynkowym, jak i w Kamionnej i Międzychodzie. We wspomnianych miejscach za pomocą kostki pozbrukowej utwardzane będą ulice.
Również w tym roku gmina planuje wybudowanie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Łowyniu. Jak podkreśla burmistrz Międzychodu, właśnie Łowyń, to ostatnie miejsce, gdzie brakuje takiego przyszkolnego obiektu. Koszt zadania to około 4 miliony złotych. Gmina stara się o środki zewnętrzne z Ministerstwa Sportu, jednak nawet jeśli ich nie otrzyma, to z własnego budżetu zrealizuje tą inwestycję. Prócz samej laki, szatni, sanitariatów powstanie również łącznik ze szkołą, by uczniowie nie musieli wychodzić na dwór, chcąc dotrzeć do miejsca ćwiczeń.

Prawdziwą wisienką na torcie, a w przyszłości i jedną z wizytówek stolicy powiatu ma być generalna przebudowa Ogrodu Jordanowskiego. Ten, który obecnie znajduje się naprzeciwko budynku Urzędu Miejskiego ma zostać całkowicie przebudowany. Koszt realizacji projektu, to nawet 5 milionów złotych. Władze gminy pokazały nam już nawet wizualizacje tego miejsca. Całość prezentuj się imponująco.

Co ma się w ogrodzie znaleźć? M.in. boisko do gry w piłkę nożną uliczną – przeznaczone do gry 3 na 3, boisko do gry w koszykówkę – streetball, centrum spotkań, czyli kawiarnia, taras widokowy i parking. Ponadto w projekcie przewidziano pumptruck, miasteczko rowerowe, scenę oraz strefę ciszy. Władze planują pierwsze prace rozpocząć już w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto