Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Międzychód. Przy Jeziorze Mierzyńskim pod Międzychodem ludzie mieszkali już 800 lat przed naszą erą. Potwierdzają to ostatnie odkrycia

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Przy Jeziorze Mierzyńskim pod Międzychodem ludzie mieszkali już 800 lat przed naszą erą. Potwierdzają to ostatnie odkrycia archeologiczne (25.03.2021).
Przy Jeziorze Mierzyńskim pod Międzychodem ludzie mieszkali już 800 lat przed naszą erą. Potwierdzają to ostatnie odkrycia archeologiczne (25.03.2021). Krzysztof Sobkowski
Teren pomiędzy Jeziorem Mierzyńskim a rzeką Wartą był zamieszkiwany przez ludzi już 800 lat przed naszą erą. Świadczą o tym ostatnie odkrycia, których dokonał archeolog Robert Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Powiat Międzychodzki pod względem badań archeologicznych jest ciągle jedną z białych plam w Polsce i ciągle jest słabo rozpoznany. W ostatnich latach zmienia się to dzięki żmudnej pracy m.in. sierakowskiego archeologa Roberta Jędrzejczaka, który pełni też funkcję dyrektora Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, który zbadał kilka miejsc w regionie, co do których istniało podejrzenie, że mogło się tam toczyć kiedyś życie.

Jednym z takich miejsc jest właśnie teren położony pomiędzy południowym i zachodnim brzegiem Jeziora Mierzyńskiego, a korytem pobliskiej rzeki Warty. Rafał Ogrodowczyk, mieszkaniec Międzychodu, buduje tam właśnie dom mieszkalny, a także kilka domków wypoczynkowych z widokiem na Jezioro Mierzyńskie. A, że teren objęty jest właśnie nadzorem archeologicznym, to prace musiał poprowadzić archeolog.

Wystarczyło tylko wbić przysłowiową łopatę i odsłonić wierzchnią warstwę ziemi by przekonać się, że teren kryje ślady z przeszłości.

- W miejscu tym rejestrowane jest osadnictwo od schyłkowego paleolitu (8 tys. lat p.n.e.), przez mezolit (8000 - 4800 p.n.e.), osady kultury łużyckiej, pomorskiej i przeworskiej. W wyniku prowadzonych prac wykonaliśmy odhumusowanie wykopu o wymiarach 20 x 10 metrów, czyli dwa ary. W miejscu tym natrafiliśmy najprawdopodobniej na fragmenty osady kultury łużyckiej (1100 - 700 r. p.n.e.) i pomorskiej (700 - 300 r. p.n.e.). Miejsce to wskazuje na ciągłość osadniczą przez ponad 1000 lat – mówi Robert Jędrzejczak.

Tylko na tym niewielkim fragmencie terenu sierakowski archeolog natrafił na 55 różnych obiektów osadniczych, w tym obiekty gospodarcze, dołki posłupowe oraz fragmenty dwóch dużych chat z paleniskami. Świadczy to jednak o intensywnym wykorzystaniu tego terenu w pradziejach.

- Ceramika występuje w średniej ilości, ale to co znalazłem wskazuje wprost na okres kultury łużyckiej w V okresie brązu oraz trwanie jej we wczesnej epoce żelaza. Świadczy o tym na przykład fragmenty naczynia z guzem pod krawędzią wylewu, jajowate formy naczyń, czy charakterystyczne obmazywanie i chropowacenie powierzchni niektórych garnków – zaznacza Robert Jędrzejczak. - Ważnym elementem chronologicznym w tym zestawie są zabytki żelazne w postaci fragmentu niewielkiego noża oraz zlewków poprodukcyjnych, które przesuwają nam chronologię na wspomniany już okres. Ponadto same formy obiektów są niezwykle interesujące i tworzą ciekawe formy mieszkalno-gospodarcze - dodaje.

Rafał Ogrodowczyk to międzychodzki przedsiębiorca, znany jest także z działań związanych z dbaniem o ślady lokalnej historii sprzed lat.

- Na tym terenie miejsc osadniczych może być więcej, więc chciałbym to wykorzystać. Na początek na pewno przygotujemy tablicę informacyjną w temacie – zapowiada Rafał Ogrodowczyk. - Docelowo natomiast chciałbym we współpracy z Robertem Jędrzejczakiem zorganizować obozy dla adeptów archeologii i rozpoznać cały teren, a być może i w przyszłości stworzyć coś na wzór skansenu – dodaje.

Właściciel terenu przyznaje też, że zanim rozpoczął realizować inwestycję, wiedział że mogą się tu znajdować fragmenty życia sprzed wielu tysięcy lat.

- Raczej traktowałem to jako lokalną ciekawostkę lub nawet legendę i chyba nie do końca wierzyłem, że coś tu rzeczywiście będzie. No ale wystarczyło pierwsze wbicie łopaty. Dziś się z tego cieszę i nie traktuję tego, jak utrapienia. Stoję na stanowisku, że zdecydowanie lepiej jest to wykorzystać, niż zmarnować. Choć ślady w ziemi wskazują na to, że tego miejsca nie oszczędzili już kiedyś poszukiwacze z wykrywaczami metali w rękach – podkreśla Rafał Ogrodowczyk.

Przy Jeziorze Mierzyńskim pod Międzychodem ludzie mieszkali już 800 lat przed naszą erą. Potwierdzają to ostatnie odkrycia archeologiczne (25.03.2021).

Gmina Międzychód. Przy Jeziorze Mierzyńskim pod Międzychodem...

Inne odkrycia archeologiczne w powiecie międzychodzkim

W Kobylarni pod Sierakowem odkryto ślady osady wczesnośredniowiecznej z przełomu X i XI wieku oraz osady z epoki brązu z około VIII wieku p.n.e. (7.08.2019)

W Kobylarni pod Sierakowem odkryto ślady osady wczesnośredni...

Pod Międzychodem zostały zniszczone cenne stanowiska archeologiczne - to fragment osady sprzed 2,5 tys. lat i cmentarzysko popielnicowe (17.10.2019).

Pod Międzychodem zostały zniszczone cenne stanowiska archeol...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto