Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sieraków kupiła zabytkowy medal z połowy XVIII w. z wizerunkiem Piotra Gartenberg-Sadogórskiego, dawnego właściciela miasta

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Gmina Sieraków kupiła zabytkowy medal z połowy XVIII w. z wizerunkiem Piotra Gartenberg-Sadogórskiego, dawnego właściciela miasta.
Gmina Sieraków kupiła zabytkowy medal z połowy XVIII w. z wizerunkiem Piotra Gartenberg-Sadogórskiego, dawnego właściciela miasta. UG Sieraków
Gmina Sieraków weszła w posiadanie unikatowego zabytku. Miejski magistrat kupił właśnie oryginalny okolicznościowy medal z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego wybity na cześć Piotra Mikołaja barona von Gartenberga-Sadogórskiego, zarządcy mennicy krakowskiej, dawnego właściciela Sierakowa w latach 1768-1780.

Medal kilka tygodni temu pojawił się na aukcji jednego z warszawskich domów aukcyjnych. Wypatrzył go sierakowski regionalista Roman Chalasz, który zwrócił na zabytek uwagę dyrektora Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie Roberta Jędrzejczaka oraz władz gminy Sieraków. Sierakowskie muzeum rozpoczęło licytację niezwykłej pamiątki, ale aukcję przegrało. Zwycięzca licytacji jednak nie dopełnił formalności i nie odebrał medalu, za którego zadeklarował się zapłacić 12 tys. zł. Przedstawiciele domu aukcyjnego zwrócili się więc do Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie z pytaniem o to, czy muzeum nie chce jednak medalu kupić. Dopełniono formalności i eksponat jest już w Sierakowie, zdeponowany w sejfie Urzędu Gminy w Sierakowie.

- Kupiliśmy ten medal za 10 tys. zł. Pomysł jest taki, by go eksponować w Muzeum Zamek Opalińskich a po uruchomieniu Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód przenieść go właśnie tam – mówi dr Arkadiusz Świderski, zastępca burmistrza gminy Sieraków.

- To naprawdę zabytek wysokiej klasy i jeden z najcenniejszych eksponatów dla Sierakowa. Z tego, co mi wiadomo to jeden z dwóch takich medali zachowanych w Polsce – ocenia Robert Jędrzejczak. - Datę jego wybicia szacuje się na połowę XVIII wieku. Na medalu znajduje się jedyny znany wizerunek Gartenberga – dodaje.

Na awersie medalu rzeczywiście znajduje się wizerunek dawnego właściciela Sierakowa oraz napis: „Piotr Mikołaj wolny baron świętego państwa rzymskiego a Gartenberg Sadogurski, radca króla polskiego i elektora saskiego”. Na rewersie: „Na burzliwem morzu wznosząca się skala, w którą biją pioruny. U góry trójkąt, znak świętej Trójcy. Napis w odcinku: W tobie ufałem”. Medal jest srebrny, waży ponad 52 g.

Warto wspomnieć, że wkrótce ma się rozpocząć odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Planowane jest m.in. poszukiwanie grobu Piotra Mikołaja barona von Gartenberg – Sadogórskiego, za czasów którego wzniesiono budynek. Istnieją przesłanki, że może znajdować się właśnie pod zawalonym obiektem.

APLIKACJA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto