Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gnuszyn. Wykryto ognisko ASF w jednej z hodowli trzody. Przez całą dobę trwała likwidacja stada liczącego ponad trzy tysiące zwierząt

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wykryto ognisko ASF w jednej z hodowli trzody chlewnej w Gnuszynie. Stado liczące ponad trzy tysiące zwierząt zostało już zlikwidowane.
Wykryto ognisko ASF w jednej z hodowli trzody chlewnej w Gnuszynie. Stado liczące ponad trzy tysiące zwierząt zostało już zlikwidowane. PIW Międzychód
W poniedziałek 24 maja w powiecie międzychodzkim potwierdzono pierwszy przypadek ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. Wykryto go u padłego dzika w Niemierzewie koło Lubosza. Kilka dni później znaleziono w pobliżu sześć kolejnych padłych dzików. Wszystkie miały ASF. W środę 26 maja natomiast wirusa potwierdzono na jednej z ogromnych farm trzody chlewnej w Gnuszynie pod Chrzypskiem Wielkim.

Stado liczyło ponad trzy tysiące sztuk zwierząt i w piątek 28 maja rozpoczęła się jego likwidacja. Gazowanie zwierząt i ich wywóz pod eskortą policji przy pomocy siedmiu tirów do utylizacji trwało dobę.

- Nie wiemy jeszcze w jaki sposób wirus mógł przedostać się na farmę w Gnuszynie. Będziemy starali się to wyjaśnić i ustalić – mówi Anna Buczko, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Międzychodzie.

Również w piątek 28 maja w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli: wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu.

- Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki przedstawił obecną sytuację epizootyczną na ternie województwa. Omówił aktualny stan zwalczania ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce, których w tym roku w szczytowym momencie było 91 – najwięcej w powiatach kaliskim, ostrowskim i ostrzeszowskim, kępińskim – czytamy w komunikacie służb wojewody.

Jeśli chodzi natomiast o przypadki ASF, to w Wielkopolsce od jesieni 2020 roku do początku maja nie było żadnych przypadków wirusa. W Bielawach w powiecie szamotulskim potwierdzono jeden przypadek na początku maja. Potwierdzono go u odstrzelonego dzika. Podobne przypadki odnotowywano także na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego oraz ponownie w powiecie szamotulskim, w miejscowości Psarki. No i w końcu 24 maja w Niemierzewie i okolicach i 26 maja na terenie dużego stada w Gnuszynie. To pierwszy przypadek ASF u trzody chlewnej w regionie.

- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania choroby poza wyznaczony obszar. W piątek rozpoczęła się likwidacja całego stada – wyjaśniają służby wojewody wielkopolskiego.

Równolegle w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami wirusa ASF.

- Do poszukiwań włączyło się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – podkreśla biuro prasowe wojewody wielkopolskiego.

Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono również dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

Sytuacja jest bardzo poważna zważywszy na fakt, że Wielkopolska jest liderem w kraju jeśli chodzi o produkcję trzody chlewnej.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska ASF w Gnuszynie wyznaczono strefę zapowietrzoną, natomiast w promieniu siedmiu kilometrów strefę zagrożoną. W tych miejscach obowiązują bardziej rygorystyczne zasady związane z bioasekuracją. Tam też inspektorzy PIW z Międzychodu będą przeprowadzali więcej kontroli u rolników zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Na obszarach, gdzie występuje ASF zakazuje się przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Międzychodzie, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wywożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby, wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar. Ponadto zakazuje się prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłowu zwierząt łownych, skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru.

Nakazuje się posiadaczom świń sporządzenie oraz uaktualnianie spisu wszystkich świń, z podziałem na kategorie produkcyjne; w gospodarstwach, w których świnie są utrzymywane na otwartym terenie, pierwszy spis można przeprowadzić na podstawie danych szacunkowych, przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności, skarmianie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, używanie w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, środków biobójczych dopuszczonych do obrotu i wykazujących działanie przeciwwirusowe do dezynfekcji przy wejściach i wyjściach z gospodarstwa, a także przy wejściu i wyjściu do pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie, zgłaszanie przez osoby utrzymujące świnie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Międzychodzie każdego upadku świń w gospodarstwach położonych na obszarze, stosowanie przez osoby mające kontakt z dzikami środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w tym odkażanie rąk i obuwia.

ASF to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Mieszkankę gminy Międzychód szukano przy pomocy policyjnego helikoptera.

Gmina Międzychód. Policyjne radiowozy, strażacy, lądowanie p...

Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Strugę Bielską?

Międzychód. Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Stru...

Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora Chrzypskiego w Chrzypsku Wielkim już gotowe. Są na medal. Dziś zostały otwarte (21.05.2021).

Chrzypsko Wielkie. Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora ...

Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem rozpoczęło się układanie potężnych rur, którymi do Polski popłnie gaz z Danii i Norwegii (19.05.2021).

Gmina Międzychód. Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem roz...

Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie od połowy tygodnia będą już płatne (21.05.2021).

Gmina Międzychód. Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego...

Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40. urodziny. Dziś rozpoczął się jubileuszowy rejs (22.05.2021).

Międzychód. Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40...

II Memoriał Marka Pospiesznego.

Międzychód. Międzychodzcy karciarze wrócili do gry i rozegra...

Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita przebudowa Ogrodu Jordanowskiego w Międzychodzie. Będzie kosztowała ok. 5,5 mln zł.

Międzychód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita prze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto