Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hejnał, świetni komentatorzy i głośniki na ulicach! Maj, który kołem się toczył. Wspominamy Wyścig Pokoju, który także odbywał się u nas

Magda Prętka
Magda Prętka
W 1986 roku trasa Wyścigu Pokoju wiodła przez Szamotuły - na zdjęciu ulica Dworcowa.
W 1986 roku trasa Wyścigu Pokoju wiodła przez Szamotuły - na zdjęciu ulica Dworcowa. Andrzej Szozda
„Halo, halo! Tu Wyścig Pokoju” – płynęły słowa komentatorów z radioodbiornika. I nagle wszyscy wstrzymywali oddech... Sztandarowa impreza sportowa okresu PRL napisała swój rozdział również w naszym regionie.

Parę dekad temu, w szczególności zaś w drugiej połowie minionego stulecia, początek maja wiązał się nie tylko z propagandowymi pochodami, ale i niebywałymi emocjami sportowymi. Tuż po wojnie, aż do końca lat 80. Wyścigiem Pokoju żyła cała Polska. Było to wydarzenie szczególne, którego fenomen, również w kontekście lokalnym, trudno byłoby dziś powtórzyć. Nazywany „Tour de France państw bloku wschodniego” wyścig kolarski, mimo nieodzownego elementu propagandy ówczesnych władz komunistycznych, faktycznie łączył ludzi – i to bez ideologii politycznej. Polacy czuli jedność kibicując Polakom. Polakom, o których za sprawą Wyścigu Pokoju, usłyszała cała Europa. Nazwiska kolarzy takich jak Królak, Szurkowski, Czechowski (Wielkopolanin), Mytnik, Szozda, czy Hanusik, zawsze wypowiadano z wielką dumą.

Wszystko wskazuje na to, że planowana obwodnica Kamionny będzie przebiegała po północnej stronie miejscowości. Ma powstać, by wyprowadzić ruch tranzytowy poza wieś.

Kamionna. Wszystko wskazuje na to, że planowana obwodnica Ka...

Kolarski Wyścig Pokoju stanowił sztandarową imprezę organizowaną przez redakcje komunistycznych gazet: „Trybuny Ludu”, „Rudeho Prava” i „Neues Deutschland”. Pierwszy wyścig wystartował 1 maja 1948 roku na trasie Warszawa – Praga – Warszawa. Od początku lat 50. natomiast rozgrywany był na trasie Warszawa – Berlin – Praga. Po upadku bloku wschodniego w 1989 roku stopniowo tracił na znaczeniu. Ostatni wyścig zorganizowano w roku 2006.

Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Wkrótce będzie gotowa wieża południowa budynku (zdjęcia z 19 i 29 kwietnia 2021 roku).

Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego. Wkr...

„Dla kolarzy z tak zwanych krajów demokracji ludowej, Wyścig Pokoju, obok igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, to była najważniejsza impreza, podczas której mogli zmierzyć się z zagranicznymi rywalami. W drugiej połowie lat 60. i w pierwszej połowie lat 70. XX wieku, polscy kolarze stali się prawdziwą potęgą w peletonie. Była to zasługa znakomitego trenera Henryka Łasaka (zmarł tragicznie w 1973 roku), ale też grupy doskonałych zawodników, którzy chcieli pracować pod kierunkiem tego szkoleniowca: Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdy, Zenona Czechowskiego, Zygmunta Hanusika, Krzysztofa Steca czy Wojciecha Matusiaka” – pisał w lipcu 2012 roku na łamach „Głosu Wielkopolskiego” Jacek Pauba.

Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie mają stać się parkingami płatnymi.

Gmina Międzychód. Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego...

Przez powiat międzychodzki Wyścig Pokoju po raz pierwszy przejechał w latach 60. W 1961’ dwa lotne finisze na trasie z Międzychodu do Szczecina, w Skwierzynie i Gorzowie wygrał legendarny Stanisław Królak. W 1966’ najdłuższy etap z Poznania do Szczecina znów prowadził przez Skwierzynę i Gorzów, zahaczając o Międzychód. Podobnie było w roku 1986, gdy lotne finisze wytyczono w Sierakowie i Międzychodzie.

O każdej pełnej godzinie, ale też i co pół godziny radio nadawało specjalne komunikaty. Charakterystyczny był także hejnał Wyścigu Pokoju. Na relacje oczekiwano z ogromnym zniecierpliwieniem. Na ulicach wielu polskich miast i miasteczek ustawiano głośniki - tak, by każdy przechodzień mógł zapoznać się z najnowszymi informacjami serwowanymi przez komentatorów.

Przedszkolaki z Przedszkola nr 4 w Międzychodzie posadziły na przedszkolnym podwórku dwa klony - "Teodora" i "Bogdana" (29.04.2021).

Międzychód. Przedszkolaki z Przedszkola nr 4 w Międzychodzie...

Kolarzom kibicowały całe rodziny, które obowiązkowo stawiały się na starcie lub trasie. Plakaty informujące o imprezie przynajmniej miesiąc wcześniej rozwieszano na ulicach.

Ale Wyścig Pokoju to nie tylko wyśmienici zawodnicy. To również doskonali komentatorzy radiowi i telewizyjni. W Polskim Radiu fantastycznemu Bogdanowi Tuszyńskiemu partnerował nieżyjący już Bohdan Tomaszewski, którego złota sentencja „cudowne dziecko dwóch pedałów” w odniesieniu do Ryszarda Szurkowskiego przeszła do historii. W latach 70. natomiast z relacjami telewizyjnymi Wyścigu Pokoju kojarzono przede wszystkim Krzysztofa Wyrzykowskiego oraz nieżyjącego Jerzego Budnego – świetnego realizatora telewizyjnego. Trasę przemierzali wraz z kolarzami – tyle, że na motocyklu.

W Sierakowie trwa budowa przejścia podziemnego pod ulicą Poznańską, które ma połączyć zaplecze parkingowe oraz ośrodki wypoczynkowe z plażą miejską nad Jeziorem Jaroszewskim (28 i 29 kwietnia 2021).

Sieraków. Trwa budowa przejścia podziemnego pod ulicą Poznań...

Kolarska impreza bardzo szybko przeniosła się także na podwórka. Bo to przecież za sprawą Wyścigu Pokoju narodziła się kultowa gra w kapsle! Zmagania toczyły się na chodnikach, ulicach, w parkach – wszędzie tam, gdzie możliwym było wytyczenie równego toru jazdy. Wyznaczano go kredą, kamieniem, patykiem, a materiałem do równania terenu nierzadko stawała się cegłówka. Każdy z kapsli był wyjątkowy. Bo każdy „wcielał się” w określonego zawodnika. Na wewnętrznej stronie umieszczano karteczki z nazwiskami ulubionych kolarzy lub wpisywano je bezpośrednio na kapsel.

W 1986 roku trasa Wyścigu Pokoju wiodła przez Szamotuły - na zdjęciu ulica Dworcowa.

Hejnał, świetni komentatorzy i głośniki na ulicach! Maj, któ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto