Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się w lasach? Niewiele brakuje do wprowadzenia zakazu wstępu

Iwona Paroń
Jak zachować się w lasach? Niewiele brakuje do wprowadzenia zakazu wstępu

Jak zachować się w lasach? Niewiele brakuje do wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, także w naszej okolicy. W Puszczy Noteckiej jest zbyt mała wilgotność ściółki. Jak informuje Krzysztof Jaskóła z Nadleśnictwa Sieraków:

Sytuacja pożarowa na większości obszaru województwa wielkopolskiego od kilu dni jest ciężka. Brak opadów deszczu, rosnąca temperatura i wysuszające wiatry północno-wschodnie sprawiły, że w lasach występuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Jeżeli najbliższe dni nie przyniosą opadów może zostać wprowadzony okresowy zakaz wstępu, w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów - przekonuje

- W ostatnim tygodniu wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00, w meteorologicznym punkcie pomiarowym, dla strefy prognostycznej nr 8_C, do której zalicza się obszar Nadleśnictwa Sieraków, jedynie minimalnie przekraczała 10%. Meteorologiczny punkt prognozowania zlokalizowany jest na terenie Nadleśnictwa Wronki, a dane o aktualnej sytuacji meteorologicznej obejmują cały obszar wschodniej części kompleksu leśnego Puszcza Notecka. Obszar całej Polski podzielony jest na 59 stref prognostycznych, w których codziennie określane są stopnie zagrożenia pożarowego o godzinach 9:00 oraz 13:00. Na ich podstawie podejmowane są decyzje o wprowadzaniu dyżurów na dostrzegalniach przeciwpożarowych oraz w Punktach Alarmowo Dyspozycyjnych, organizowanych przez jednostki Lasów Państwowych. Sieć stałej obserwacji naziemnej jest podstawowym sposobem wykrywania pożarów lasu. Sieć tę tworzą dostrzegalnie przeciwpożarowe, z których można obserwować tereny leśne w celu wykrywania pożarów i przekazywania informacji o ich wykryciu. Co raz częściej sieć monitoringu leśnego wspierana jest także przez kamery wysokiej rozdzielczości. Ważnym narzędziem do prowadzenia obserwacji naziemnej i skutecznego działanie w pierwszej fazie powstania pożaru, są samochody patrolowo-gaśnicze, w które wyposażone są nadleśnictwa - dodaje Krzysztof Jaskóła – St. Specjalisty SL ds. hodowli lasu i ochrony ppoż.

Natomiast Regionalna Dyrekcja Lasów w Szczecinie dodaje, że od początku maja na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 71 pożarów lasu oraz 10 pożarów bezpośrednio zagrażających lasom. W tym samym czasie w
Polsce wybuchło 365 pożarów lasu. W ubiegłym roku w maju było ich zaledwie 246.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 140 pożarów lasu na łącznej powierzchni przekraczającej 15 HA. W tym samym czasie w Polsce miało miejsce łącznie 975 pożarów lasu o łącznej powierzchni 272 HA. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.

Dlatego wybierając się do lasu warto pamiętać o kilku zasadach. Leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon.

Mężczyźni postanowili umyć konia... na stacji benzynowej. Zwierzę spokojnie zniosło "kąpiel"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto