Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce ma się rozpocząć budowa gazociągu Baltic Pipe, który będzie także przebiegał przez gminę Międzychód

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Już wkrótce ma się rozpocząć budowa gazociągu Baltic Pipe, który będzie także przebiegał przez gminę Międzychód.
Już wkrótce ma się rozpocząć budowa gazociągu Baltic Pipe, który będzie także przebiegał przez gminę Międzychód. Materiały prasowe Baltic Pipe
Już wkrótce ma się rozpocząć budowa gazociągu Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz ziemny z Norwegii i Danii, co ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przesył gazu po dnie Morza Bałtyckiego ma się rozpocząć w 2022 roku, ale już na przełomie roku 2019 i 2020 ma ruszyć budowa gazociągu. Według założeń projektowych, jego fragment ma przebiegać przez gminę Międzychód. Będzie to się wiązało to ze sporymi utrudnieniami w trakcie budowy dla mieszkańców, ale i z późniejszymi wpływami podatkowymi do budżetu gminy.

Projekt Baltic Pipe to nowe źródło dostaw gazu ziemnego do Polski. Określa się go jako strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe ma pozwalać na przesył gazu z Polski do Danii. Baltic Pipe ma być gazociągiem podmorskim i rocznie ma transportować 10 mld m3 gazu ziemnego do Polski oraz 3 mld m3 gazu ziemnego z Polski do Danii.

Memorandum o współpracy przy realizacji tej inwestycji w 2017 roku podpisali premierzy Polski i Danii. Rok później przedstawiciele polskiego operatora systemu przesyłowego gazu (firma GAZ-SYSTEM) oraz duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii (firma Energinet) podjęli decyzje inwestycyjne. Budowa Baltic Pipe ma się składać z pięciu elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego (ok. 120 km) łączącego norweski system gazowy na Morzu Północnym z duńskim systemem przesyłowym na lądzie; rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego (ok. 220 km); budowy nowej tłoczni gazu w Danii, która pozwoli na transport gazu; budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego (ok. 275 km) łączącego Danię z Polską; rozbudowę polskiego systemu przesyłowego (ok. 230-280 km na odcinku Morze Bałtyckie – Goleniów – Lwówek) wraz z budową jednej nowej tłoczni (Gustorzyn) i rozbudową dwóch istniejących (Goleniów i Odolanów). Łącznie w ciągu dwóch lat ma powstać ok. 900 km gazociągów. Według założeń gazociąg ma być eksploatowany do 2072 roku.

Jeśli chodzi o odcinek gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, to po stronie duńskiej będzie on wychodził na ląd w miejscowości Fox South. Po stronie polskiej natomiast albo w Niechorzu – Pogorzelicy, albo w Rogowie. Następnie ma przebiegać przez gminy: Rewal, Karnice, Trzebiatów, Gryfice i Płoty (pierwszy wariant), albo przez gminy: Trzebiatów, Gryfice, Płoty (drugi wariant). Następnie przez gminy Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo. Budowa tego odcinka ma się rozpocząć w 2020 roku. W dalszej kolejności gazociąg ma przebiegać przez gminy: Stargard, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód i Lwówek. To prace mają się rozpocząć na przełomie 2019 i 2020 roku. W gminie Międzychód rurociąg ma przebiegać przez Dormowo, Łowyń, Lewice i Kaliska. To odcinek ok. 15 km.

Władze gminy Międzychód liczą, że inwestycja będzie źródłem dodatkowych dochodów dla gminy.

- Z tego tytułu do budżetu gminy powinno każdego roku wpływać 2 proc. wartości inwestycji na naszym terenie w postaci podatku od nieruchomości – mówi burmistrz gminy Międzychód, Krzysztof Wolny. - Budowa ma się rozpocząć na przełomie roku i będzie się to wiązało z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców na etapie samej budowy. To utrudnienia komunikacyjne i hałas związany z pracą ciężkiego sprzętu. Po zakończeniu prac, co ma nastąpić u nas do września 2020 roku, będzie obowiązywał sześciometrowy pas z zakazem użytkowania terenu w każdą stronę od gazociągu – dodaje.

Budowa Baltic Pipe ma kosztować kilkaset milionów Euro. Samo unijne dofinansowanie projektu to ponad 266 mln Euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto