Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamila Baczyńska zdradza co warto wiedzieć o ziołach i ich stosowaniu

Iwona Paroń
Kamila Baczyńska zdradza co warto wiedzieć o ziołach i ich stosowaniu. Mieszkanka Kamionny prowadzi cykl zajęć poświęconych tej tematyce. Swoją wiedzą dzieli się także z nami.

Kamila Baczyńska zdradza co warto wiedzieć o ziołach i ich stosowaniu. Niedawno w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyło się spotkanie z Kamilą Baczyńską, z urodzenia sierakowianką a z wyboru mieszkanką Kamionny, która posiada dużą wiedzę. Wiedzę jakby nie patrzeć nietypową, bo związaną z zielarstwem. Okazuje się, że ta historia ma całkiem niewinny początek związany zresztą z jej nauką w szkole, ale przede wszystkim pracą zawodową.

– Wszystko zaczęło się w liceum, kiedy zadano nam przygotowanie zielnika. Przez wakacje mieliśmy zebrać rośliny zielne według określonego spisu, ususzyć i opisać, wykorzystując te które nas otaczają. Kiedy zaczęłam przygotowywać zielnik zaciekawiło mnie bogactwo roślin w najbliższej okolicy oraz ich właściwości – wyjaśnia Kamila.

Nie był to jednak decydujący moment, ponieważ prawdziwe zainteresowanie ziołami Kamila zaczęła wykazywać po rozpoczęciu pracy w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

– W 2012 roku rozpoczęłam tam pracę jako przewodnik. Przede wszystkim zajmowałam się oprowadzaniem gości zwiedzających po dioramie przyrodniczej Doliny Kamionki. Znajdują się w niej bezkręgowce oraz rośliny przedstawiające florę i faunę. To rozbudziło moją ciekawość, zwłaszcza, że mieszkam w Kamionnie. Interesowały mnie też magiczne obrzędy, które towarzyszą zielarstwu – przyznaje. Zdobyte informacje były przydatne w pracy podczas oprowadzania, ponieważ pozwalały wzbogacić prelekcję.

– Zaczęłam też dociekać jakie właściwości mają poszczególne zioła oraz kiedy i jak je stosować, aby były skuteczne. Żeby zaspokoić potrzebę wiedzy zdecydowałam się na naukę na Uniwersytecie Medycznym w kierunku: zioła w profilaktyce i w terapii – śmieje się Kamila.

Równolegle z rozpoczętymi studiami, rozpoczęła zbieranie, stosowanie ziół i zdecydowała się także założyć przydomowy ogród, w którym zasadziła zioła. Ma też plany, aby z każdym rokiem go powiększać o kolejne rośliny.

– Zaczęłam od uprawy ziół popularnych w naszych ogrodach, a przede wszystkim tych, po które sama najczęściej sięgam. To lawenda, melisa i mięta – wylicza.

Opowiada także o właściwościach roślin. Okazuje się, że mięta pieprzowa uczestniczy w regulacji pracy wątroby, rozluźnieniu organizmu oraz poprawie nastrój. Zastosowanie mięty jest także skutecznym antidotum na problemy żołądkowe, drażliwość przewodu pokarmowego, wzdęcia lub poranne mdłości.

Natomiast melisa uspokaja oraz reguluje układ trawienny, stosuje się ją na problemy z trawieniem i bolesne miesiączki. Olejek lawendowy wpływa tonująco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie. Ususzone kwiaty i liście lawendy można włożyć do płóciennego woreczka i trzymać przy poduszce – pomogą spokojnie przespać noc. Natomiast w przypadku zmęczenia i znużenia, zapach lawendy pobudza aktywność umysłową.

– Warto podkreślić, że niemal każde zioło pełni więcej niż jedną rolę w regulowaniu funkcjonowania organizmu. W dodatku można je stosować jako rośliny świeże lub suszone. W obu przypadkach należy zalać je wrzącą wodą i odczekać aby zrobił się napar. Warto także wiedzieć jak suszyć rośliny. Najlepiej suszyć je w ciepłym, przewiewnym miejscu, unikając bezpośrednich promieni słonecznych. Doskonale sprawdza się poddasze. Każdą roślinę suszymy osobno i przechowujemy w szklanych zamkniętych słojach. Aby nie ograniczać siły ich działania należy zużyć je tylko przez rok – instruuje Kamila.

Bardzo wiele właściwości ma pokrzywa, która stanowi doskonały element diety diabetyków, ponieważ obniża poziom cukru oraz wytrąca z organizmu toksyny. Pomocna jest w leczeniu chorób układu moczowego, działając moczopędnie pomaga wydalać z organizmu substancje toksyczne, takie jak złogi kwasu moczowego. Przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Zaleca się stosowanie pokrzywy przy biegunkach i nieżytach jelit. Podobnie jak preparaty żelaza ma działanie krwiotwórcze, co sprawdza się w leczeniu anemii i niedoborów składników mineralnych.

– Lipa łagodzi kaszel, ból gardła. W związku z tym napary z kwiatów lipy stosuje się jako pomocniczy, łagodny środek napotny w stanach gorączkowych. Kwiat bzu, który doskonale sprawdza się na przeziębienie, osłabienie, reguluje przemianę materii i wzmacnia. Do tego ma tak wyjątkowy orzeźwiający smak, że chętnie dodaję go nawet bez powodu, tylko ze względu na walory smakowe, do wody, herbaty czy robiąc lemoniadę - wyjaśnia.

Mateusz Gessler: Więcej czasu spędzam na robienie rzeczy, które kocham
Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto