Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionna. Bery w Kamionnie 2022, czyli kolorowy korowód mieszkańców od domu do domu na zakończenie karnawału

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Bery w Kamionnie 2022, czyli kolorowy korowód mieszkańców od domu do domu na zakończenie karnawału (26.02.2022).
Bery w Kamionnie 2022, czyli kolorowy korowód mieszkańców od domu do domu na zakończenie karnawału (26.02.2022). Krzysztof Sobkowski
Niedźwiedzie, czyli Bery, do tego Czerwoni, Zieloni, Kominiarze, Baba, Dziad, Poganiacze, Pisarczyk oraz Muzykanci – wszyscy przebrani w kolorowe stroje chodzą po wsi od domu do domu i murzą, czyli smarują ludziom twarze sadzą wymieszaną z olejem. No i zbierają datki... na wieczorną zabawę w Domu Kultury.

Bery to w Kamionnie tak stary zwyczaj kończenia karnawału, że nawet nikt już nie pamięta, kiedy się to dokładnie rozpoczęło. Ale ciągle łączy wszystkie pokolenia mieszkańców. Zazwyczaj jest tak, że w ostatnią sobotę karnawału po wsi chodzą Małe Bery. W poniedziałek Średnie Bery, a w ostatni dzień karnawału Stare Bery. Wszyscy zbierają datki. Ale Małe Bery dzielą wszystko pomiędzy siebie. Średnie połowę oddają na wtorkową zabawę, a Stare Bery na zabawę przekazują wszystko, co dostaną od mieszkańców. A dostają zazwyczaj trunki i pieniądze. Wieczorem cała wieś spotyka się na wspólnym Podkoziołku w Domu Kultury, gdzie zabawa trwa do północy, czyli do momentu rozpoczęcia się wielkiego postu. Taka jest tradycja.

W ubiegłym roku zabawy nie było, bo plany mieszkańcom pokrzyżowała pandemia koronawirusa, ale już Podkoziołek mieszkańców odwiedzał, choć "na pół gwizdka". W tym roku wydarzenie w całości zostało przeniesione na sobotę 26 lutego, czyli na ostatnią sobotę karnawału.

- Ciężko już się ludziom zebrać w środku tygodnia. Każdy ma pracę, obowiązki i w zasadzie jeśli nie w sobotę, to by nam tradycja zanikła, a na to pozwolić nie możemy - mówi sołtys Kamionny, Dominika Marciniak, która w tym roku w kolorowym korowodzie była po raz pierwszy i pełniła, jak na szefa wsi przystało, rolę Pisarczyka.

Pisarczyk to ktoś w funkcji rachmistrza, który spisuje dokładnie kto, co oraz ile przekazuje na wspólną zabawę. Zabawa bowiem zabawą, ale rachunki muszą się zgadzać.

Bery, czyli po prostu słomiane misie

Wszystko skupia się wokół niedźwiedzi zwanych „Berami”. Zazwyczaj dwóch. Strój niedźwiedzi wykonany jest ze słomy lub siana. Z długich kłosów skręcane są powrósła lub powiązła, czyli coś w rodzaju słomianych lin. Wszystko wzmacniają sznurki. Przygotowanie takiego stroju trwa kilka dni.

– Przygotowanie takiego stroju trwa tydzień i potrzeba na to balot siana i cały kłębek sznurka. Jest co nosić, bo taki strój waży nawet 30-30 kg. Każdy z niedźwiedzi ma na sobie około 50 metrów powrósła – mówią Patryk Paśka i Adrian Lenart, którzy w tym roku przebrali się za Bery.

Adrian Lenart był w tym roku misiem po raz pierwszy. Patryk Paśka po raz kolejny, toteż nic dziwnego, że jest już na tyle przygotowany, że potrafi nawet w przebraniu przejechać podwórko na... rowerze!

Bery w Kamionnie 2022

Cały korowód odwiedza niemal wszystkie domy we wsi. Do drzwi puka Pisarczyk. Gospodarz obowiązkowo musi zatańczyć z Babą i Dziadem, a do tańca przygrywają Muzykanci. Kominiarze wówczas nie oszczędzają nikogo – murzą, czyli smarują twarze mieszkańców sadzą z olejem. To ma sprawić, że będzie im dopisywało szczęście. Poganiacze, Zieloni i Czerwoni karcą, szczypią i biją tych, którzy mają „coś” za uszami.

W tym roku w rolę „Pisarczyka” wcieliła się sołtys Dominika Marciniak, w rolę „Berów” Patryk Paśka i Adrian Lenart, a w rolę „Poganiacza” i Bębniarza Kacper Kłosowski. „Babą” była Dominika Waligóra, a „Chłopem” Anna Paech. Za „Kominiarzy” przebrali się: Dariusz Marciniak, Radosław Fischer i Michał Buśko. Za „Zielonych” przebrali się: Szczepan Wąchalski i Damian Wilk. Za „Czerwonych” zaś: Szymon Krupiński, Klaudia Golmert i Robert Golmert oraz Paweł Paech. Rolę „Muzykanta” pełnił Szymon Mikrut, a w każdy zakątek Kamionny Bery woził Mariusz Gromadecki.

Bery Kamionna 2021

Bery w Kamionnie, czyli kolorowy korowód mieszkańców - w tym roku "na pół gwizdka" - na zakończenie karnawału (16.02.2021).

Bery w Kamionnie, czyli kolorowy korowód mieszkańców - w tym...

Bery Kamionna 2020

Bery w Kamionnie, czyli kolorowy korowód od domu do domu na zakończenie karnawału (25.02.2020).

Bery w Kamionnie, czyli kolorowy korowód mieszkańców od domu...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto