Kamionna. W ciągu najbliższych trzech lat ma być gotowa dokumentacja określająca przebieg obwodnicy Kamionny. W 2026 ma się zakończyć budowa

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W ciągu najbliższych trzech lat ma być gotowa dokumentacja określająca przebieg obwodnicy Kamionny. W 2026 ma się zakończyć budowa drogi.
W ciągu najbliższych trzech lat ma być gotowa dokumentacja określająca przebieg obwodnicy Kamionny. W 2026 ma się zakończyć budowa drogi. Krzysztof Sobkowski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu informuje, że podpisała umowę z firmą SMP Projektanci na przygotowanie dokumentacji określającej przebieg planowanej obwodnicy Kamionny. Zaprojektowanie przebiegu drogi będzie kosztowało prawie 900 tys. zł. Dokument ma być gotowy za trzy lata. Budowa obwodnicy ma się natomiast zakończyć w 2026 roku.

O tym, że budowa obwodnicy Kamionny to rzecz konieczna, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Mówi się o tym od wielu lat. Dziś bowiem ruchliwa droga tranzytowa nr 24 przecina miejscowość niemalże na pół i rozdziela ją na tak zwaną „Kamionnę górną” i „Kamionnę dolną”. I mimo, że dla bezpieczeństwa mieszkańców tranzyt trzeba wyprowadzić poza wieś, to problemem był ciągle brak środków finansowych. Kilka miesięcy temu rząd ogłosił program budowy 100 obwodnic w kraju do 2030 roku. Wśród nich znalazło się osiem wielkopolskich miast i wsi, w tym w końcu budowa obwodnicy Kamionny.

Obwodnica Kamionny - jednak po stronie północnej

Pięć miesięcy temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu zaprezentowała swoje dotychczasowe prace w tym zakresie mieszkańcom. Do tego czasu rozpatrywano bowiem dwie alternatywy. Jedna to poprowadzenie nowej drogi po południowej stronie miejscowości, a druga to budowa arterii po stronie północnej. Ta druga od początku była bardziej realna z uwagi na zlokalizowany na południu Park Krajobrazowy Dolina Kamionki i Obszar Natura 2000. Północna część wsi, w zasadzie mniej zabudowana, jest natomiast okrążona przez gazociąg PERN. GDDKiA wskazała mieszkańcom trzy warianty poprowadzenia nowej drogi z zastrzeżeniem, że to tylko wstępna koncepcja i wszystkie trzy lokalizowane są w korytarzu północnym. W zależności od wyboru ostatecznego wariantu drogi, ma ona mieć długość od 2,6 do 3 kilometrów. Wzdłuż niej mają powstać dodatkowe jezdnie powiązane z drogami publicznymi, które pozwolą też m.in. na dojazdy do pół uprawnych i nieruchomości. Wiadomo, że droga ma się rozpoczynać rondem – jadąc od Międzychodu – w obniżeniu terenu przy pierwszych zabudowaniach wsi Kamionna. Kończyć ma się również rondem – na wysokości wzniesienia i zakrętu tuż za tablicą informującą o końcu miejscowości. Musi też „przejść” przez Dolinę Kamionki, a więc konieczne będzie wybudowanie mostu lub przepustu. Wiadomo także, że droga będzie musiała krzyżować się z gruntowymi drogami gminnymi oraz z gruntową drogą powiatową łączącą Kamionnę z Kolnem. Według zapowiedzi GDDKiA, również w tych miejscach powinny zostać wybudowane ronda. Różnica terenu na przebiegu projektowanej drogi wynosi prawie 40 metrów, a więc część obwodnicy być może będzie mogła zostać poprowadzona w wykopach.

Poza tym jest wiele niewiadomych i wiele wątpliwości po stronie mieszkańców Kamionny, którzy obawiają się m.in. utrudnionego dojazdu do swoich pól, które w dużej części mają właśnie zlokalizowane po północnej stronie wsi. Niektórzy mówią wręcz o tym, że budowa obwodnicy zniszczy ich gospodarstwa.

Obwodnica Kamionny - jest umowa na przygotowanie dokumentacji

Pod koniec sierpnia GDDKiA podpisała umowę na opracowanie projektowe drogi. Za ponad 891 tys. zł przygotuje je firma SMP Projektanci.

- Zadanie polega na opracowaniu dokumentacji określającej przebieg obwodnicy miejscowości Kamionna w ciągu DK24 w stopniu szczegółowości pozwalającym na uzyskanie przez GDDKiA decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykonawca na realizację przedmiotu zamówienia ma 38 miesięcy – wyjaśnia Marcin Kucharczak, zastępca naczelnika wydziału zamówień publicznych GDDKiA w Poznaniu. - Dotychczas została wykonana inwentaryzacja przyrodnicza. Kolejnym etapem, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, będzie ogłoszenie przetargu na realizację w formule projektuj i buduj – dodaje.

Przetarg na projekt i budowę ma być ogłoszony w drugiej połowie 2023 roku, a w 2024 GDDKiA chce złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Realizację prac planuje się na 2025 i 2026 rok.

Warto dodać, że równolegle do tej inwestycji GDDKiA planuje wykonać remont nawierzchni DK 24 od Kwilcza do granicy województwa oraz wybudować na całym odcinku DK24 od Pniew do granicy województwa ścieżkę rowerową.

Sołectwo Białokoszyce zaprosiło w sobotę 11 września na Dożynki Gminne i Parafialne parafii Chrzypsko Wielkie (11.09.2021)

Chrzypsko Wielkie. Sołectwo Białokoszyce zaprosiło w sobotę ...

W ciągu najbliższego roku w Międzychodzie powstanie nowe centrum handlowe? (10.09.2021)

Międzychód. W ciągu najbliższego roku w Międzychodzie powsta...

JBL. Triathlon Sieraków 2021 za nami. Świetne zawody w Sierakowie z plejadą sportowych gwiazd oraz serią rekordów życiowych (4 i 5.09.2021).

JBL. Triathlon Sieraków 2021 za nami. Świetne zawody w Siera...

Setki wiernych witały kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Chrzypsku Wielkim (4.09.2021).

Chrzypsko Wielkie. Setki wiernych witały kopię obrazu Matki ...

Przy boisku sportowym w Kwilczu otwarto drugi w powiecie międzychodzkim Rowerowy Kątek ze stacją naprawczą dla rowerów (4.09.2021)

Kwilcz. Przy boisku sportowym otwarto drugi w powiecie międz...

"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021).

Sieraków. "Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstw...

JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pierwsze rywalizowały dzieci (3.09.2021).

Sieraków. JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pier...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie