Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania społeczna „Drugie życie”, czyli co warto i co trzeba wiedzieć na temat transplantologii?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Kampania społeczna „Drugie życie”, czyli co warto i co trzeba wiedzieć na temat transplantologii? Zespół Szkół Technicznych w Międzychodzie (29.11.2022).
Kampania społeczna „Drugie życie”, czyli co warto i co trzeba wiedzieć na temat transplantologii? Zespół Szkół Technicznych w Międzychodzie (29.11.2022). Krzysztof Sobkowski
Kampania społeczna „Drugie życie”, czyli co warto i co trzeba wiedzieć na temat transplantologii? We wtorek 29 listopada w Zespole Szkół Technicznych w Międzychodzie oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Międzychodzie gościł lekarz i osoby, którym zostały przeszczepione narządy. Wszyscy podkreślali, jak ważna jest świadomość tego zagadnienia.

Kampania społeczna „Drugie życie” to akcja, która zwraca uwagę na Światowy Dzień Donacji i Transplantologii, który przypada na 26 dzień października. Jest okazją do tego, by młodzi ludzie spotkali się nie tylko z lekarzem transplantologiem, ale i z osobami, które są już po przeszczepach. Takie właśnie spotkanie odbyło się we wtorek 26 listopada w Zespole Szkół Technicznych w Międzychodzie oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Międzychodzie. Do Międzychodu przyjechał dr hab. n. med. Prof. nadzw. Michał Głyda, ordynator oddziału transplantologii i chirurgii ogólnej z pododdziałem urologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, a także Barbara Rewers i Jan Stępniak, którzy mają za sobą przeszczepienie narządów.

O transplantologii warto rozmawiać z bliskimi

Profesor Michał Głyda opowiadał o medycznych aspektach transplantologii i o trudnościach związanych z samym procesem pobrania narządów i przeszczepieniu ich biorcy. Podkreślał, jak ważne jest oświadczenie woli, czyli zgoda na to, by po śmierci lekarze mogli pobrać od człowieka jego organy i tkanki i użyć je do transplantologii, czyli ratowania życia innych ludzi. Każdy, kto tylko chciał, mógł wypełnić takie oświadczenie i zachować je na przykład w swoim portfelu, czy poinformować swoich bliskich o podjęciu takiej decyzji, by ci na wypadek śmierci, mogli wypełnić wolę zmarłego.

O tym, jak bardzo jest to ważne, mówili z kolei ci, którzy dzięki temu otrzymali drugie życie. Jan Stępniak mówił, że dzięki przeszczepionej nerce może być dziś czynnym sportowcem i cieszyć się pełnią życia. Podobnie Barbara Rewers, która wcześniej musiała korzystać z dializ, a dziś może ten czas przeznaczać właśnie na akcje uświadamiające.

Kampania społeczna „Drugie życie” - co to takiego?

Kampania społeczna "Drugie życie" to akcja edukacyjna, wspierająca i promująca działania na rzecz transplantacji i świadomego dawstwa narządów po śmierci. Skierowana jest do młodzieży z całej Polski. W Wielkopolsce w tym roku w akcji biorą udział 32 szkoły.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto