Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW w powiecie międzychodzkim: Aktywne Lewiczanki

Iwona Paroń
KGW w powiecie międzychodzkim. Co warto wiedzieć o stowarzyszeniu Aktywne Lewiczanki działającym w Lewicach? Panie przyznają, że działalność dla sołectwa sprawia im frajdę. W ich imieniu odpowiada Lucyna Radziszewska.

KGW w powiecie międzychodzkim. Aktywne Lewiczanki: Aby zagłosować,wyślij SMS o treści: NAJ.53 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Co skłoniło Panie do założenia KGW?
Przede wszystkim chęć działania. W naszej wsi przed założeniem KGW organizowane były festyny. Głównymi organizatorami wtedy był Sołtys, Rada Sołecka oraz OSP. My kobiety zajmowałyśmy się przygotowaniem jedzenia. Robiłyśmy to w domu, właściwie kuchni sołtysa. Marzyłyśmy wtedy o kuchni. Chciałyśmy mieć miejsce do spotkań, fakt miałyśmy do dyspozycji salę wiejską ale to nie było to. W momencie gdy dowiedziałyśmy się o budowie zaplecza kuchennego stwierdziłyśmy że stworzymy KGW aby działać. Utworzyłyśmy stowarzyszenie, które z początku nie miało mieć w nazwie KGW ale skoro mieszkamy na wsi i jesteśmy gospodyniami dlaczego nie i tak powstało Stowarzyszenie KGW „Aktywne Lewiczanki". Ale skoro mamy kuchnię musiałyśmy postarać się o wyposażenie tej kuchni. Nie zaczynałyśmy od zera. Po starym kole zostały naczynia którymi opiekowała się jedna z członkiń p. Aleksandra Skiba. To dzięki jej wysiłkom dostałyśmy piękny komplet naczyń i sztuccy, którymi zachwycają się goście, my musiałyśmy zająć się wyposażeniem kuchni w sprzęt AGD. To dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka” napisałyśmy projekt do Urzędu Marszałkowskiego i został zrealizowany w 2012 roku. Było to nie lada wyzwanie ale zwieńczone sukcesem. Od tej pory bierzemy udział w różnych jarmarkach i festynach, naszą specjalnością są ciasta. Od dwóch lat bierzemy udział w Święcie Podgrzybka w Mierzynie, a od trzech lat w „Smażeniu Powideł” w Mniszkach.

Największe wyzwanie, przed jakim do tej pory stanęliście?
Od trzech lat bierzemy również udział w Konkursie na najlepszą Babę Wielkanocną. Dwa razy zajęłyśmy pierwsze miejsce a raz drugie. Kolejnym wyzwaniem było reprezentowanie Pomony Międzychód na konferencji dziennikarzy w Warszawie. Gotowałyśmy tam gołąbki według przepisu Pomony. Od trzech lat jesteśmy współorganizatorami Festynu Rodzinnego Kocham Wieś w Lewicach. Mamy tutaj podział obowiązków, nasze stowarzyszenie zajmuje się przygotowaniem ciast i posiłków. Pomagamy również naszemu proboszczowi przy organizacji Odpustów naszej parafii, gościmy wtedy biskupa, księży z całej diecezji, i innych gości. Ale przed nami chyba największe wyzwanie stworzenie wioski tematycznej pt Wioska Mikołajów.

Czy zapisują się nowe panie?
Młode Panie bardzo chętnie wspierają doświadczone działaczki i to połączenie młodości z doświadczeniem daje wspaniałe efekty.

Jaka jest rola KGW w życiu sołectw?
Nasza rola w życiu naszego sołectwa polega na wspieraniu działań sołtysa. Sołtys wie że może na nas liczyć w każdej chwili.Jako stowarzyszenie chcemy podtrzymywać przede wszystkim tradycje kulinarne.

Jaka jest największa bariera przed tworzeniem KGW?
Jeśli zakłada się stowarzyszenie rejestrowe związane z nadaniem numeru KRS to największym wyzwaniem jest dokumentacja jaką trzeba złożyć w odpowiednim sądzie rejestrowym. Następnie okres oczekiwania na nadanie numeru, w naszym wypadku trwało to około pół roku.

Czytaj także:
>> KGW w powiecie międzychodzkim: Głosowanie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto