Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW w powiecie międzychodzkim: Mylin

Iwona Paroń
KGW w powiecie międzychodzkim uczestniczą w plebiscycie Najlepsze KGW Wielkopolski. Jednym z rywalizujących o tytuł jest KGW Mylin. W ich imieniu wypowiada się Halina Ławniczak.

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie międzychodzkim. KGW Mylin: Aby zagłosować, wyślij SMS o treści: NAJ.86 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Jakie są początki Koła Gospodyń Wiejskich w Mylinie?
Od początku działałyśmy przy Kółku Rolniczym, które założone było w latach 60. Trudno nam dziś mówić o tym co było dawniej, bo nie zachowały się żadne dokumenty. Zresztą od samego początku nikt nie prowadził kroniki i do dzisiaj nie dokumentujemy wydarzeń. Kółka Rolnicze zakończyły działalność, a my nadal działamy. Co prawda, dawniej prężniej, ale nadal staramy się pomagać sołtysowi i radzie sołeckiej. Tak było od zawsze, a więc w ciągu 26 lat przewodniczenia KGW staram się trzymać tradycji.

Jaka jest najważniejsza tradycja w Mylinie, którą panie jako KGW chciałybyście nadal pielęgnować?
Najważniejszy zwyczaj to organizacja Podkoziołka, który w Mylinie odbywa się od 1932 roku. Jest ona tak ważna, że będziemy angażować się w organizację i mamy nadzieję, że także młodsze pokolenia będą o nią dbać. Inna ważna tradycja to tak zwane Gwiazdory, kiedy to w grudniu sołtys, rada sołecka funduje dzieciom słodkie upominki. Pomagamy przy ich pakowaniu i roznoszeniu. Każdego roku pleciemy też wieńce na dożynki. Dawniej na sołeckie, gminne i powiatowe. Dziś zostały tylko obchody gminne.

Co zmieniło się przez lata funkcjonowania?
Od samego początku staramy się wspierać działania sołtysa i rady sołeckiej. Pomagamy przy organizacji wydarzeń, tj. Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, zabawy karnawałowe. Dawniej były jeszcze pokazy kulinarne i spotkania dla mieszkańców, ale obecnie nie ma zainteresowania. Kobiety z sołectw zaczęły pracować zawodowo i zmieniły się ich możliwości. Mają mniej czasu i więcej obowiązków, ale nadal interesują się Kołem Gospodyń Wiejskich.

Wiele kół skarży się na brak zainteresowania ze strony młodych kobiet. Jak jest w Mylinie?
Obecnie w KGW są 22 panie. Były czasy, że miałyśmy 50 członkiń, albo tylko kilkanaście. Bywa różnie, ale pojawiają się młode dziewczyny, które chcą do nas przynależeć i zawsze chętnie pomagają. W Mylinie działa jedno ze starszych OSP w powiecie. Jak układa się współpraca? Pomagamy sobie nawzajem. Od zawsze podejmowaliśmy wiele wspólnych inicjatyw. Wspólnie organizujemy festyny, ale był też czas, że panie z KGW działały w OSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto