Kinga Rólska Tomala – wspomnienie w 24. rocznicę śmierci

Tomasz Tomala
Cześć personelu. Od lewej Mirosława Flajszer, mgr Michał Mroczkiewicz, pomoc apteczna Pani Stefaniak, kierownik mgr Kinga Rólska-Tomala, technik farmacji Urszula Rusiak, księgowa Danuta Piorunek. Archiwum Tomasza Tomali
13 kwietnia minęła 24. rocznica śmierci Kingi Rólskiej-Tomali, od 1975 roku kierowniczki jedynej wówczas działającej w Międzychodzie apteki.

Kinga Rólska urodziła się 19 czerwca 1937 roku w Gębicach w Powiecie Mogileńskim (woj. Kujawsko-Pomorskie). Na świat przyszła w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych, doświadczonej w walce o niepodległość Polski.
Miała siostrę bliźniaczkę, Gabriellę. Ojciec Hieronim był kupcem, wspólnie z żoną Eryką prowadził sklep kolonialny, który Eryka przejęła po rodzicach. Ojciec Eryki, Bolesław Łagiewski był właścicielem miejscowej piekarni. Interesy prosperowały bardzo dobrze. Szczęśliwe i beztroskie życie z czasem zaczęło ustępować rosnącym niepokojom związanym z napiętą sytuacją międzynarodową. Okres II wojny światowej tragicznie doświadczył rodzinę Kingi Rólskiej. W pierwszych dniach wojny ginie wuj Alfons, który został ranny w potyczce z Niemcami i żywcem przez nich zakopany. Niedługo później następuje pierwsze aresztowanie ojca Kingi, m.in. za działalność w Straży Obywatelskiej. Staje się jednym z zakładników odpowiadających życiem za bezpieczeństwo Niemców. Ostatecznie w maju 1940 zostaje przewieziony do KL Dachau skąd niedługo później trafia do KL Mauthausen. 19 marca 1941 roku nadchodzi wiadomość o jego śmierci. W tym samym obozie nieco wcześniej ginie stryj Kingi, Mieczysław Łagiewski.

15. rocznica śmierci dr Kazimierza Strzyżewskiego – tytana p...

We wrześniu 1939 roku w egzekucji ginie ks. Michał Rólski, emerytowany proboszcz w Szczepanowie, wuj ojca Kingi. W 1943 roku 20-letni wuj Zdzisław ginie w męczarniach w więzieniu w Rawiczu m.in. za działalność harcerską.

Tragiczny los spotkał również brata matki Kingi, Apolinarego Łagiewskiego, działacza AK z wieloma sukcesami w konspiracji, który ginie kilkanaście godzin przed planowanym zwolnieniem z więzienia w Radogoszczy – 17 stycznia 1945 roku. Niemcy uciekający przez zbliżającym się frontem i Armią Czerwoną podpalają obóz z więźniami w środku. 18 stycznia Apolinary miał uzyskać zwolnienie na skutek umowy AK z władzami więzienia. W 1940 roku na świat przychodzi brat Kingi i Grabrielli, Michał, dzisiaj znany w środowisku poznańskim doktor medycyny, specjalista chirurgii dziecięcej, od lat 70-tych przez przeszło 20 lat prowadzący w naszym szpitalu poradnie preluksacyjną i wad postawy.

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia ...

Po wojnie wszystko powoli wraca do normy. Odnajdują się pozostali członkowie rodziny, m.in. wuj Antoni Rólski, który w armii gen. Andersa walczył m.in. pod Monte Casino. Był oficerem w sztabie V Kresowej Dywizji Piechoty
w stopniu pułkownika. Nie wraca jednak do kraju. Do końca swoich dni w 2010 roku mieszka w Londynie. Wuj Władysław, który walczył w Kampanii Wrześniowej, dostał się do niewoli nad Bzurą i do końca okupacji osadzony był w obozie jenieckim w dzisiejszym Dobiegniewie. Wraca do Gębic, niedługo później rozpoczyna karierę
w dyplomacji, będąc m.in. ambasadorem PRL w Somalii i Etiopii.

Kinga po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie podjęła studia na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu. Po uzyskaniu dyplomu magistra farmacji i krótkiej pracy w jednej z poznańskich aptek, rozpoczyna staż podyplomowy w Złotnikach Kujawskich. Po jego ukończeniu decyduje się na przyjazd do Międzychodu, gdzie rozpoczyna pracę w jedynej wówczas istniejącej w mieście aptece. Apteka znajdująca się na Rynku od lat dwudziestych należała do mgr Franciszka Reyznera i miała bogatą historię. W 1950 roku apteka została upaństwowiona, a jej kierownikiem został mgr Jan Twardowski. Postać bardzo znana w Międzychodzie. Radny miejski, działacz SD, wieloletni prezes PCK wielki zwolennik przywrócenia miastu funkcji uzdrowiskowej.

Kinga Rólska rozpoczyna pracę pod kierownictwem mgr Twardowskiego poznając tajniki farmacji. W Międzychodzie poznaje młodego lekarza stażystę, który przyjeżdża tu w 1966 roku na staż podyplomowy do miejscowego szpitala. Jan Tomala i Kinga Rólska biorą ślub w październiku 1967 roku. Odbył się on
w Bydgoszczy, gdzie proboszczem jednej z parafii był wuj Kingi, ks. dziekan Czesław Rólski. W 1969 roku na świat przychodzi ich jedyny syn, Krzysztof.

Felczer Czesław Kowalski – „złota rączka” międzychodzkiego ...

Kariera małżonków nabiera tempa, Jan w 1971 zostaje Kierownikiem Wydziału Zdrowia, od 1974 jest Dyrektorem Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Z kolei Kinga w 1975 roku przejmuje kierownictwo apteki na Rynku po mgr Janie Twardowskim, który po likwidacji powiatów wyjeżdża do Pleszewa. Współpracuje z nią mgr Michał Mroczkiewicz, prowadzący również aptekę
w Lwówku. W 1978 roku apteka zostaje przeniesiona do nowych pomieszczeń przy ul. 17 stycznia 5, gdzie wybudowano blok wielorodzinny dla pracowników służby zdrowia i oświaty. W ówczesnym czasie apteka podlegała Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu „Cefarm” w Zielonej Górze. Firma ta zaopatrywała aptekę w środki farmaceutyczne. W latach 80- tych apteka prosperuje bardzo dobrze.

Międzychód. 25. rocznica śmierci lek. med. Jana Tomali, wiel...

Apteka prowadzona przez Kingę Rólską Tomalę była jedyną apteką profilu otwartego w Międzychodzie. Prowadziła sprzedaż leków gotowych, recepturowych oraz reglamentowanych – pochodzących z importu. W aptece panował fantastyczny klimat. Podobnie jak inne jednostki ochrony zdrowia, apteka była jedną z wiodących w ówczesnym Województwie Gorzowskim. Personel apteki to sześcioosobowy skład farmaceutów i techników farmacji. Za sprawy księgowe w zakładzie odpowiada Pani Danuta Piorunek. Ilość specyfików farmaceutycznych, tj. tabletek, syropów – nie było wówczas tyle co obecnie. Pracownicy w przypadku braku potrzebnego leku, proponowali lek zastępczy, wcześniej konsultując się z lekarzem. U schyłku PRL apteka obsługiwała dziennie około 1000 klientów, z czego 800 z receptami (dane z 1989 roku). Ruch po obu stronach „lady” panował cały czas.

Jednym z ówczesnych współpracowników Kingi Tomali jest także mgr Sebastian Szwajczak.

Po upadku PRL następował proces prywatyzacji majątku. Było to możliwe również w przypadku apteki. Kinga Rólska- Tomala postanowiła ją przejąć od Przedsiębiorstwa „Cefarm”. W roku 1991 uzyskała koncesję na prowadzenie apteki. Na podstawie dwustronnej umowy przedsiębiorstwo „Cefarm” nadal było głównym dostawcą leków do apteki. Apteka przyjmuje nazwę „Pod wagą”.

Dr Tadeusz Skowroński - ikona międzychodzkiej chirurgii

Niestety stan zdrowia mgr Kingi Rólskiej- Tomali pogarszał się. W wyniku choroby zmarła 13 kwietnia 1997 w szpitalu w Poznaniu, przeżywszy zaledwie 60 lat. Aptekę przejął syn, Krzysztof Tomala.

Kinga Rólska-Tomala była osobą bardzo wyczuloną na ludzką krzywdę, wspólnie z mężem Janem Tomalą starała się pomagać wielu osobom. Dobra, posiadająca duży zasób wiedzy fachowej, miła, sympatyczna – taka też pozostała w pamięci swoich współpracowników.

Kinga Rólska Tomala – wspomnienie w 24. rocznicę śmierci

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie