Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim. Wywiad z Darią Martyńską

Iwona Paroń
Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego" i "Tygodnika Międzychodzko - Sierakowskiego", którego celem jest wybór najbardziej aktywnej, najbardziej pomysłowej i najbardziej inspirującej Wielkopolanki minionego roku. O zacny tytuł Kobiety Przedsiębiorczej Powiatu Międzychodzkiego walczą już 4 panie.Prezentujemy wywiad z Darią Martyńską.

Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim: wywiad z Darią Martyńską

Dlaczego język francuski? Język niszowy i mało popularny w powiecie?
Uważam, że francuski to jeden z ładniejszych i bardziej melodyjnych języków na świecie. Pasją do języka zaraziła mnie moja nauczycielka z liceum- pani Anna Górna. Ponadto będąc jeszcze w liceum miałam okazję uczestniczyć w wymianie polsko – francuskiej, a później spędzić wakacje we Francji. Chcąc porozumieć się z poznanymi tam osobami, musiałam go opanować, była to doskonała motywacja do nauki. Zgadzam się jednak, że to język trudny, a jego nauka jest wymagająca. Uczniowie zniechęcają się niestety często na etapie gramatyki.

Jedną ze ścieżek zawodowych była praca nauczyciela. Co było wcześniej?
Skończyłam francuską szkołę ekonomiczną z zarządzania na Uniwersytecie w Rennes i otrzymałam stypendium we Francji. Po powrocie do Polski okazało się, że w Sierakowie tworzy swoją siedzibę francuska firma produkująca sery pleśniowe. Rozpoczęłam tam pracę jako tłumacz, a po czasie zostałam szefem marketingu. Dzięki tej pracy dużo podróżowałam, zwłaszcza, że mówiłam także po angielsku, rosyjsku i włosku.
Po kilku latach zostałam mamą. Kiedy urodziłam bliźniaczki zdecydowałam się na pracę nauczyciela w Liceum Ogólnokształcącym w Międzychodzie.

Mówi się, że zawód nauczyciela bywa niewdzięczny..
Uwielbiam pracę z młodzieżą i dziećmi. To właśnie pracy z młodzieżą brakuje mi najbardziej. Nigdy nie miałam problemu z uczniami i nie zgadzam się z tezą, że praca z młodzieżą jest niewdzięczna. Sądzę, że jest to kwestia podejścia i poważnego traktowania.

Skąd więc decyzja o rezygnacji?
Oprócz pracy w szkole prowadziłam własne biuro tłumaczeń. Język francuski to język niszowy i jestem jedynym tłumaczem przysięgłym w powiecie. Liczba zleceń nieustannie wzrastała, zwłaszcza, że docierały do mnie zlecenia za pośrednictwem internetu. Kiedy nie byłam w stanie pogodzić obowiązków zawodowych i domowych, podjęłam decyzję o rezygnacji z nauczania. Szkoda, że nie udało się kontynuować nauki tego języka w liceum, bo Międzychód ma przecież ogromne tradycje w tej dziedzinie.

Obecnie zdecydowała się Pani także zawodowo związać z mężem. Dlaczego?
Mąż od lat zajmuje się handlem drewna, ale zdecydował, że chce rozwinąć swoja firmę w innym jeszcze kierunku. Postanowiliśmy poszukać biznesu, którego brakuje w Międzychodzie. Po badaniu rynku okazało się, że brakuje lekarzy specjalistów. Stąd pomysł. Sprawy potoczyły się dosyć szybko. Stanęliśmy do przetargu gruntu, poprosiliśmy naszego przyjaciela– Łukasza Koniecznego o zaprojektowanie budynku. Już w trakcie budowy bardzo szybko zgłosiła się do nas apteka sieciowa zainteresowana dzierżawą lokalu. W tym samym czasie rozpoczynaliśmy rozmowy z lekarzami specjalistami. Okazało się, że nie wszyscy specjaliści z Poznania chcą przyjeżdżać do Międzychodu. To dla nich za daleko.Rynek medyczny w Poznaniu jest jednak nasycony, dlatego udało nam się pozyskać kilku młodych świetnych specjalistów. Na terenie Centrum MartMedica oferujemy usługi medyczne lekarzy wielu specjalności: urolog, ginekolog, chirurg, chirurg dziecięcy, ortopeda, endokrynolog, okulista, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, lekarz medycyny pracy.
Zamierzamy się stale rozwijać, więc nasza oferta medyczna będzie się stale poszerzać, o czym informować będziemy na naszej stronie internetowej www.martmedica.pl Ponadto na terenie centrum działa także sieciowe laboratorium Diagnostyka, gdzie materiał biologiczny pobierany jest 3 razy w tygodniu. Oferujemy ponad 1200 badań, w tym badania genetyczne. W Centrum można także wykonać bezpłatne badanie słuchu. Jeśli natomiast chodzi o sam budynek, zależało nam, żeby był nowoczesny i uwzględniał europejskie standardy, a także był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sądzę, że czasy gabinetów w prywatnychmieszkaniach dobiegają końca.

Gdzie w tym wszystkim miejsce dla logopedii, którą także się Pani zajmuje?
Języki, w tym język polski, zawsze były mi bliskie. Zwracałam uwagę na sposób wymowy. Kiedy zostałam mamą, zaczęłam praktykować logopedię amatorsko ucząc własne dzieci. Kupowałam wtedy poradniki logopedyczne, a także książki o kulturze żywego słowa i zaczęłam wprowadzać zawarte w nich wskazówki w życie codziennie. Początkowe hobby rozwinęło się do tego stopnia, że ukończyłam studia podyplomowe z zakresu logopedii. Dziś praca z dziećmi zastępuje mi pracę nauczyciela. Praca w gabinecie daje mi ogromną satysfakcję.

Jak radzi sobie Pani z tak bogatym życiem zawodowym i życiem prywatnym?
Mamy z mężem podział obowiązków zawodowych i domowych. Uzupełniamy się. Moja organizacja pracy zakłada, że pracuję do godziny 15. Pozostały czas poświęcam rodzinie i pracy społecznej. Staram się racjonalnie gospodarować czasem.

Z czego mogłaby Pani zrezygnować?
Byłoby mi ciężko zrezygnować z czegokolwiek. Dziś nie wyobrażam sobie jednej pracy na etacie. Uważam, że człowiek, który się nie rozwija, nie uczy - cofa się.
Dzięki każdej z tych dziedzin mogę się spełniać.

Odniosła Pani sukces zawodowy?
Jeśli sukces oznacza, że mogę robić, to co lubię, to na pewno tak. Moja praca daje mi dużą niezależność i satysfakcję.

Skąd chęć i decyzja aby działać społecznie?
Wynika to z zaangażowania w życie rodzinne. Jestem przewodniczącą rady rodziców w szkole córek i przedszkolu syna. Na działalność społeczną zdecydowałam się ze względu na własne dzieci, ale lubię też robić coś dla innych. Dzieciom i młodzieży chcę dedykować kilka inicjatyw związanych z MartMedica. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia zamierzam przeprowadzić akcję edukacyjną na temat zdrowego odżywiania w gimnazjum. Jestem franczyzobiorcą Centrum Dietetycznego Naturhouse i wspólnie z dietetyczką przeprowadzimy bezpłatne badania składu ciała oraz pogadankę. Z okazji Dnia Dziecka odbędą się także Dni Otwarte w Centrum MartMedica podczas których specjaliści- radiolog i chirurg dziecięcy przeprowadzą bezpłatne badania USG dzieciom. Jako logopeda zorganizuję w tym dniu bezpłatne konsultacje logopedyczne, na które mogą zgłosić się rodzice zaniepokojeni rozwojem mowy dziecka. Planujemy jeszcze kilka innych atrakcji, ale o tym poinformujemy w późniejszym czasie.

Wyślij sms o treści SUPER.139 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Zobacz także:
>> Kobieta Przedsiębiorcza 2015 w powiecie międzychodzkim. Pozostałe kandydatki

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto