Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie międzychodzkim: Biznes w czasach pandemii, czyli przedsiębiorcy drżą przed drugim lockdownem

Biznes w czasach pandemii, czyli przedsiębiorcy drżą  przed drugim lockdownem.
Biznes w czasach pandemii, czyli przedsiębiorcy drżą przed drugim lockdownem. Krzysztof Sobkowski
Zakupy, a nawet spacery w maseczkach, rzadsze wypady do miasta, puste siedzenia w domach kultury i odwołane koncerty. Tak dziś wygląda rzeczywistość w czasach pandemii koronawirusa. A zwłaszcza ostatni tygodnie, gdy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cały kraj znajduje się w strefie żółtej, a niektóre powiaty, w tym międzychodzki w strefach czerwonych. To oznacza, że wszystkich objęły dodatkowe obostrzenia, które każdy z nas odczuwa na własnej skórze.

10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie, a więc nasze codzienne życie zostało w pewien sposób ograniczone dodatkowymi obostrzeniami. Jeszcze większe restrykcje dotknęły wielkopolskie powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań, które decyzją Ministerstwa Zdrowia są w strefie czerwonej. Jednak o to, jak decyzje rządzących mogą zmienić jeszcze bardziej pandemiczną rzeczywistość, drżą właściciele małych i średnich biznesów, firmy, które są największymi pracodawcami w regionie, usługodawcy, prowadzący restauracje.

– Trudno uogólnić, jak się prowadzi biznes po lockdownie – czy to w żółtych, czy czerwonych strefach. Wszystko bowiem zależy od branż. Jedne są bardziej poszkodowane, inne mniej, a trzecie z kolei stanęły na nogach, a nawet powodzi im się lepiej. Faktem jest, że dziś gospodarka nie funkcjonuje w pełni sprawnie, jak w styczniu czy lutym. Widać to też po wpływach z podatków VAT, one nie wróciły do stanu przed lockdownu – komentuje Jacek Kulik, wiceprezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Koronawirus w powiecie międzychodzkim - Olandia świeci pustkami

W powiecie międzychodzkim chyba najgorzej radzą sobie branże hotelarska i gastronomiczna.

Kraina Konferencji i Wypoczynku Olandia w Prusimiu świeci pustkami. Nie ma imprez rodzinnych, nie ma konferencji, szkoleń, integracji, coraz mniej także weekendowych gości indywidualnych.

– U nas 60 proc. to gość biznesowy, a 40 proc. to gość indywidualny. Pandemia sprawiła, że gość biznesowy już w pierwszej połowie roku zrezygnował ze szkoleń i konferencji. Zostali nieliczni. Teraz pozostali nam tylko sporadyczni goście indywidualni – mówi Damian Michałek z Olandii.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z weselami i uroczystościami.

– W tym roku nie mamy już zamówionego ani jednego wesela, czy uroczystości. Jak pojawiły się obostrzenia związane z czerwoną strefą i ogólną sytuacją, to ludzie lawinowo zrezygnowali z rezerwacji – dodaje Michałek.

Koronawirus w powiecie międzychodzkim - w siłowniach też pusto

Straty liczy także Izabela Piątek, która wraz z mężem Grzegorzem prowadzą Pizzerię i Restaurację Moto Moto w Międzychodzie, a także siłownię Moto Gym.

– Po wprowadzeniu czerwonej strefy nasz lokal świeci pustkami. Ludzie się po prostu boją. Przed czerwoną strefą były jeszcze rezerwacje stolików w pizzerii, a w weekendy nawet całkiem sporo. Jedyne co nas jeszcze ratuje to oferta dowożenia posiłków do domów ludziom. To póki co jeszcze działa – zaznacza Izabela Piątek.

Czerwona strefa wprowadziła też limit 10 metrów kwadratowych na osobę w siłowniach.

– Ludzie zaczęli ćwiczyć we własnych domach. Siłownie stoją niemalże puste, bo jest po prostu strach, choć oczywiście zapewniamy wszystko to, co przepisy nakazują. I tak jest już od początku pandemii. Czerwona strefa nie zmieniła tu nic na gorsze – mówi Izabela Piątek.

Koronawirus - kłopot z pracownikami, bo znajdują się na kwarantannie

Większość firm w regionie stara się przygotować jak najlepiej do tego, by obostrzenia dotknęły je w jak najmniejszym stopniu.

– Stale obserwujemy sytuację i już teraz widzimy znaczny wzrost liczby chorych w Polsce, w Niemczech, na całym świecie. Mamy opracowany katalog blisko 60 różnych środków zaradczych, które mają zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom. Katalog ten stale rozwijamy i dostosowujemy do aktualnej sytuacji. I tak np. spodziewając się wzrostu liczby zarażonych i drugiej fali pandemii, w sierpniu podjęliśmy decyzję o umożliwieniu wykonania bezpłatnych, dobrowolnych testów w kierunku COVID-19 naszej załodze. Do tej pory sfinansowaliśmy wykonanie 600 takich badań – tłumaczy Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji VW Poznań.

Jacek Kulik zwraca uwagę, że mimo wielu restrykcji sanitarnoepidemiologicznych nie udało się w niektórych firmach uniknąć wybuchu ognisk zakażenia koronawirusem.

– Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że dostęp do pracowników jest ograniczony, są na kwarantannach – dodaje Kulik.

Potwierdza to przedstawicielka VW Poznań:

– Co do ogólnej sytuacji zdrowotnej w naszych zakładach, to jest ona dobra, choć spodziewamy się znacznego przyrostu chorych. Zbliża się sezon grypowy, jak co roku chcieliśmy naszym pracownikom umożliwić także szczepienia przeciw grypie. W tym roku jednak, ze względu na znaczne ograniczenia w dostępie do szczepionek, będzie to prawdopodobnie niemożliwe. Z kilku tysięcy zamówionych szczepionek, otrzymaliśmy tylko 200, co z pewnością nie pokrywa naszego zapotrzebowania – przyznaje Jolanta Musielak. – Na tę chwilę sytuacja jest stabilna, ale otrzymujemy pierwsze sygnały od naszych kontrahentów o wzroście liczby pracowników objętych kwarantanną, czy nieobecnych ze względu na chorobę. Jesteśmy w stałym kontakcie z dostawcami i bacznie obserwujemy sytuację – dodaje.

Koronawirus w Polsce - czeka nas drugi lockdown?

Czy jesteśmy gotowi na kolejny ewentualny lockdown? Coraz więcej powiatów w czerwonej strefie i dodatkowe dotkliwe restrykcje zdaniem wielu są nieuniknione. Czeka nas drugi lockdown, który może nawet zabić biznes, zwłaszcza ten mniejszy?

– To najgorsze co mogłoby się na przydarzyć. Drugiego lockdownu państwo nam nie zrefunduje. W związku z tym gospodarka musi działać nawet nie w obliczu 6 tys. zakażonych dziennie, ale nawet 10-20 tys. Musimy oczywiście przestrzegać wszystkich, ustalonych reguł – mówi Jacek Kulik, przedstawiciel pracodawców.

Z dodatkowymi obostrzeniami, ale już nie z całkowitym zamknięciem liczą się sami przedsiębiorcy.

– Pierwszy lockdown wiele nas wszystkich nauczył. Doświadczyliśmy wtedy dużych trudności przede wszystkim w zakresie płynności ruchu transgranicznego. Myślę, że w tej trudnej dla wszystkich sytuacji najważniejszy jest dialog i konsultacje rządu z przemysłem. Szczególnie w zakresie programów pomocowych i stymulacyjnych dedykowanych konkretnym branżom – uważa z kolei Jolanta Musielak z Volkswagen Poznań.

Biznes w czasach pandemii, czyli przedsiębiorcy drżą  przed drugim lockdownem.

Koronawirus w powiecie międzychodzkim: Biznes w czasach pand...

Setne urodziny Gertrudy Sołtysik z Kamionny - cały region śle życzenia zdrowia i wielu kolejnych lat życia (16.10.2020).

Setne urodziny Gertrudy Sołtysik z Kamionny - cały region śl...

Zabójstwo w Dębowcu pod Sierakowem - podejrzany został zatrzymany i aresztowany na okres trzech miesięcy (zdjęcie ilustracyjne).

Zabójstwo w Dębowcu pod Sierakowem - podczas sprzeczki jeden...

Dobiegają końca prace przy budowe dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych (zdjęcia z 27 sierpnia 2020).

Kulisy budowy nowej fabryki w Gorzyniu pod Międzychodem. Woj...

W Międzychodzie trwa rozbiórka starego mostu przez rzekę Wartę - część obiektu zniknęła już z powierzchni ziemi (12.10.2020).

W Międzychodzie trwa rozbiórka starego mostu przez rzekę War...

Czy wprowadzenie czerwonej strefy zmieniło coś w życiu mieszkańców powiatu? (7.10.2020)

Koronawirus w powiecie międzychodzkim: czy wprowadzenie czer...

Międzychodzcy rolnicy protestują przeciwko "Piątce dla zwierząt" - blokują przejazd drogą krajową nr 24 (7.10.2020).

Protesty rolnicze w powiecie międzychodzkim: rolnicy protest...

Nowa droga w Prusimiu.

Inwestycje drogowe realizowwane w powiecie międzychodzkim w ...

Nad Jeziorem Chrzypskim w Chrzypsku Wielkim powstał nowy fragment nadjeziornej promenady. Roboty kosztowały blisko 0,5 mln zł. Przy plaży nad jeziorem powstaje też szatnia z sanitariatami za ponad 230 tys. zł.

Nad Jeziorem Chrzypskim w Chrzypsku Wielkim powstał nowy fra...

Szpital Powiatowy w Międzychodzie ma nową karetkę - dzisiaj od godziny 15 będzie już działała w systemie ratownictwa medycznego (5.10.2020).

Szpital Powiatowy w Międzychodzie ma nową karetkę - dzisiaj ...

Zwierzaki mieszkańców powiatu międzychodzkiego.

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Mieszkańc...

Rekordowe warzywa i owoce pani Danieli Kupiec z Sierakowa - wrażenie robią dynie, ale także i... melony oraz arbuzy.

Rekordowe warzywa i owoce pani Danieli Kupiec z Sierakowa - ...

Zdjęcie zachodu słońca w powiecie międzychodzkim

Zachód słońca nad powiatem międzychodzkim: Zobaczcie zdjęcia...

Sieraków. Dwóch 19-letnich mieszkańców gminy Sieraków posadziło w lesie 45 krzaków marihuany. Zatrzymała ich policja.

Sieraków. Dwóch 19-letnich mieszkańców gminy Sieraków posadz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto