Kwilcz. Koło Łowieckie nr 43 „Słonka” w Kwilczu obchodziło 70-lecie swojej działalności

Dominika Michałek
Dominika Michałek
Koło Łowieckie nr 43 „Słonka” w Kwilczu obchodziło 70-lecie swojej działalności. (18.12.2021)
Koło Łowieckie nr 43 „Słonka” w Kwilczu obchodziło 70-lecie swojej działalności. (18.12.2021) Dominika Michałek
Udostępnij:
W sobotę, 18 grudnia myśliwi z Koła Łowieckiego nr 43 „Słonka” celebrowali 70-lecie powstania organizacji. Obchody uczczono zbiorowym polowaniem na zające oraz wspólną biesiadą w Ostoi Urbanówko

Z okazji 70-lecia istnienia Koła Łowieckiego nr 43 „Słonka” w Kwilczu, 18 grudnia od rana zorganizowano wspólne polowanie na zające. Podkreśliło to wyjątkowość łowów, ponieważ ostanie polowanie na zające w okolicy, odbyło się 20 lat temu. Pozyskano 6 zajęcy i 8 kogutów bażanta. Podczas myśliwskiego ceremoniału przed polowaniem, jak i na jego podsumowanie, nie zabrakło dźwięku rogu myśliwskiego.
Według zwyczaju po łowach przydzielono odpowiednie tytuły. Królem polowania okrzyknięto Dobiesława Fiszera (2 bażanty i zając), wicekrólem Czesława Kucharskiego (zając i bażant), natomiast królem pudlarzy został Hubert Klawe.
Nie zabrakło serdeczności oraz upominków, które dostał każdy myśliwy. Jubileusz zakończyła wspólna biesiada, w Ostoi Urbanówko, która miała również charakter wigilijny z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Warto wspomnieć, że członkowie koła Czesław Węgrzyn, Franciszek Gos oraz Włodzimierz Wróblewski są jego rówieśnikami i w tym roku także obchodzili swoje 70. urodziny.

Początki „Słonki”

Pierwsze informacje na temat powstania organizacji można znaleźć w kronice koła.

Po wyzwoleniu w 1946 roku na terenie powiatu międzychodzkiego w poszczególnych gromadach powiatu powstały “spółki łowieckie” Spółki te dzierżawiły tereny należące do danej wsi myśliwym. W 1946 roku w obwodzie należącym do Koła 43 tereny łowieckie dzierżawili: Stanisław Brzezicki – Mechnacz, Rozbitek – pola, Szulczyk Ignacy – Rozbitek – lasy, kolejarz z Poznania – ojciec z synem – Rozbitek lasy (Dupina) i pola P.G.R., Narcyz Kolanoś – Kurnatowice, Upartowo, Zawada – pola, Fiszer Józef i Gracjan Kolanoś – Chalin, Śrem, Góra – pola i lasy, Jan Weber – Ławica – pola.

Wymienieni wyżej dzierżawcy zapraszali się wzajemnie na polowania, zapraszano również myśliwych, którzy nie posiadali obwodów łowieckich. W 1951 roku z inicjatywy Stanisława Brzezickiego i Narcyza Kolanoś powstało Koło Łowieckie Kwilcz, do którego weszli z terenami łowieckimi: Stanisław Brzezicki, Narcyz Kolanoś, Gracjan Kolanoś oraz Jan Weber.
Przypomnijmy, że Pan Jan Weber, jeden z twórców „Słonki”, już za kilka dni- 21 grudnia, będzie obchodził swoje 101 urodziny!
Oficjalna rejestracja „Koła Łowieckiego Słonka Kwilcz” odbyła się w 1953 roku.

„Słonka” obecnie

Obecnie obwód łowiecki „Słonki” liczy 8004 hektarów, a miejscowości do niej przynależące to: Kwilcz, Mechnacz, Rozbitek, Kurnatowice, Prusim, Upartowo, Ławica, Przemyśl, Góra, Kłosowice, Sieraków. Prezesem koła jest Czesław Węgrzyn, łowczym Dobiesław Fiszer, podłowczym Paweł Sokółka, sekretarzem Marek Cydejko, a skarbnikiem Monika Sroka. Jednostka skupia 51. członków, najstarszy z nich - Stanisław Jarnot ma 85 lat.

Czy zajmują się myśliwi?

Od początku działalności organizacji, jej członkowie sukcesywnie dbają o obwody łowieckie naszego powiatu przeprowadzając inwentaryzację zwierzyny. Inwentura w lesie? Być może dla niektórych brzmi to niedorzecznie, ale są to regularne działania kół łowieckich. Kiedy spadnie pierwszy śnieg myśliwi zbiorowo idą do lasu i po świeżych tropach stwierdzają ile (mniej więcej) jest zwierzyny w lasach, a nawet konkretnie mogą określić jej gatunki. Dzięki prowadzonym działaniom mogą interweniować w przypadku zmniejszenia liczebności określonych gatunków i podejmować kroki zmierzające do poprawy kondycji inwentarza w naszych obwodach łowieckich.
Serdecznie gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych sukcesywnych lat działalności!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie