Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwilcz. Najpierw gasili pożar, teraz pomagali w rozbiórce [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Ochotnicy z Kwilcza po raz kolejny pokazali, że można na nich liczyć oraz, że ich służba bliźniemu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do udziału w akcjach ratowniczo - gaśniczych.

Jak poinformowali na swoim Facebooku kwileccy ochotnicy, w środę 22 grudnia pomogli w rozbiórce stopni Prezbiterium kościoła w Kwilczu. Rozbiórka została zalecona przez Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków po pożarze. Jest to pierwszy etap naprawy zniszczeń.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło 7 grudnia. Ogień zauważono po godzinie 7 rano i natychmiast powiadomiono o tym fakcie strażaków.

- Po dojeździe pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia zastano wydobywający się dym z wnętrza kościoła. Przeprowadzone rozpoznanie wskazało, że pali się fragment drewnianej podłogi w okolicy ołtarza głównego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przystąpili do gaszenia pożaru, który częściowo został przygaszony przy wykorzystaniu gaśnicy jeszcze przed przybyciem pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej - wyjaśniał oficer prasowy międzychodzkich strażaków kapitan Marcin Piechocki.

Do udziału w działaniach zadysponowano: pięć zastępów z KP PSP Międzychód, po jednym zastępie z OSP Kwilcz, OSP Kurnatowice i OSP Międzychód.

Z kolei już 9 grudnia, a wiec dwa dni po pożarze na miejscu odbyła się wizja lokalna przeprowadzona przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Poniżej komunikat, jaki pojawił się na Facebooku instytucji:

- Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu przeprowadzili oględziny wnętrza kościoła pw. św. Michała w Kwilczu (pow. międzychodzki) w związku z pożarem, który wybuchł w świątyni z 6 na 7 grudnia br. ⚠️ Wskutek pożaru częściowemu spaleniu uległ drewniany podest przy prezbiterium. Posadzka pod spalonym podestem z kamienia – tzw. wazówka, uległa powierzchniowemu spękaniu - poinformowano.

Jak dodano, w największym stopniu zniszczeniu uległa rokokowa ambona. Powierzchnia kosza ambony jest całkowicie osmalona, widoczne są spękania warstwy malarskiej, być może również gruntów. Złocenia są kompletnie zabrudzone sadzą. Co więcej, silnie zabrudzony sadzą jest również ołtarz boczny pw. Św. Krzyża, który dodatkowo ucierpiał w trakcie gaszenia pożaru został pokryty substancją użytą do gaszenia. Ogień zniszczył także stopień ołtarza. Cokoły ścian pod amboną i przy ołtarzu są nadpalone.

Jak zauważono, tuż przed pożarem w kościele zakończono malowanie wewnętrznych ścian świątyni, te jednak pokryła sadza, która powstała w wyniku pożaru.

- Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyny pożaru przez straż pożarną. W trakcie oględzin stwierdziliśmy konieczność poddania wystroju kompleksowej ocenie konserwatorskiej, żeby stwierdzić rzeczywistą skalę zniszczeń oraz ustalić sposób usunięcia skutków pożaru i przywrócenia zabytkowym obiektom prawidłowego wyglądu - poinformowano.

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że dołoży starań, by przywrócić świątynię do dobrego stanu zachowania sprzed pożaru i wesprze parafię w Kwilczu w działaniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto