Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławica. Na ratunek Świętemu Antoniemu w Ławicy, czyli... kto odbuduje stuletnią figurę, która wojny przetrwała, ale z wichurą przegrała

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Na ratunek Świętemu Antoniemu w Ławicy, czyli... kto odbuduje stuletnią figurę, która wojny przetrwała, ale z wichurą przegrała.
Na ratunek Świętemu Antoniemu w Ławicy, czyli... kto odbuduje stuletnią figurę, która wojny przetrwała, ale z wichurą przegrała. Krzysztof Sobkowski
Ponad 100 letnia figura została zniszczona przez powalone drzewo podczas niedawnych wichur. I choć znajduje się na terenie Nadleśnictwa Sieraków, to być może odtworzy ją gmina Sieraków. W końcu to nasze kulturowe dziedzictwo.

Figurę Świętego Antoniego pomiędzy Jeziorem Ławickim, a Jeziorem Janukowo wybudowano 114 lat temu. Przynajmniej tak wskazuje napis, który znajduje się na wysokiej kolumnie, na której umieszczono wizerunek świętego. Została zniszczona pod koniec stycznia, najprawdopodobniej przez samą naturę. Przewróciło się na nią drzewo, powalone przed wiatr. Czy ktoś ją teraz odbuduje?

Czytaj także:

Figura znajduje się na terenie Nadleśnictwa Sieraków. To tam w pierwszej kolejności pytamy o jej dalszy los.

- Z naszych informacji wynika, że figura Św. Antoniego jest zabezpieczona u panis sołtys Ławicy i, że został złożony wniosek do gminy Sieraków o jej odbudowę – wyjaśnia Michalina Szymczak, specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Sieraków.

Potwierdza to sołtys Ławicy, Stefania Biegańska.

- Jak tylko to się wydarzyło, to razem z mężem pozbieraliśmy do skrzyni odłupane fragmenty figury i zabezpieczyliśmy. Figura jest jednak ciężka, więc bez użycia sprzętu, który uniesie ją ponownie na wysokość, się nie obędzie. Złożyłam stosowny wniosek, czekam na odpowiedź władz gminy Sieraków – podkreśla Stefania Biegańska.

Czytaj także:

Burmistrz gminy Sieraków Witold Maciołek wniosku jeszcze nie otrzymał, ale już deklaruje, że gmina pomoże.

- Myślę, że jest szansa na to, że to naprawimy – zaznacza burmistrz.

Radości z takiego obrotu sprawy nie kryje Ryszard Jaskuła, prezes zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Sierakowskiej.

- Pomimo burzliwej historii naszego kraju w tym czasie, figura przetrwała i I wojnę światową i II wojnę światową. A teraz miałby ją byle wiatr zniszczyć? To ozdoba przepięknej Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej i zasługuje na odnowienie – mówi Ryszard Jaskuła.

Czytaj także:

Inicjatorem budowy figury w samym sercu lasu pomiędzy Ławicą, Kolnem i Popowem był znany XX-wieczny kompozytor Napoleon Rutkowski, który zamieszkiwał dwór w Ławicy.

- Świadczą o tym inskrypcje umieszczone na kolumnie przy dacie budowy figury, czyli NR 13 czerwca 1908 rok – podkreśla międzychodzianin Andrzej Ewiak, który często odwiedza te zakamarki Krainy Stu Jezior.

Ławica to niewielka wieś pomiędzy Sierakowem a Międzychodem

Przewodniki turystyczne określają ją, jako jedną z najładniej położonych wsi w Wielkopolsce. Jednym z najbardziej znanych jej mieszkańców był właśnie Napoleon Rutkowski, który urodził się 3 stycznia 1868 roku w Podlesiu Kościelnym pod Wągrowcem. Majątek ziemski w Ławicy odziedziczył po swoim stryju Ludwiku Piotrze Rutkowskim w 1895 roku. Napoleon Rutkowski skomponował około 40 popularnych pieśni sentymentalnych i utworów salonowych na fortepian. Do najbardziej znanych należy utwór „Mów do mnie jeszcze” do słów Kazimierza Przerwy – Tetmajera, który był zresztą częstym gościem w Ławicy. Z Napoleonem Rutkowskim należy wiązać początki bibliotekarstwa publicznego w powiecie międzychodzkim oraz z narodową działalnością edukacyjną. W Międzychodzie utworzył Polskie Koło Śpiewacze pw. Św. Cecylii w 1909 roku. Był wicepatronem kółek rolniczych w powiecie. W Sierakowie wybudował Dom Katolicki w 1910 roku. Uczestniczył w tworzeniu Banku Ludowego w Sierakowie. W czasie Powstania Wielkopolskiego w jego majątku stacjonowały oddziały powstańcze. Był też fundatorem dwóch dzwonów Św. Napoleona i św. Elżbiety dla sierakowskiego kościoła. Zmarł 23 czerwca 1931 roku w Ławicy. Spoczął w grobowcu rodzinnym na sierakowskim cmentarzu. Jeszcze do niedawna melodia utworu „Mów do mnie jeszcze” rozbrzmiewała każdego dnia w południe z wieży Muzeum Regionalnego w Międzychodzie. Umilkła jednak przed kilkoma laty, kiedy w muzeum rozpoczął się remont.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto