MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Legendarny Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzychodem. Choć miejsce straszy, to nadal budzi wyjątkowe wspomnienia mieszkańców

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzychodem. Zdjęcie z czasów świetności ośrodka.
Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzychodem. Zdjęcie z czasów świetności ośrodka. Fotopolska.eu
Ośrodek Wczasowy Justynka w Mierzynie pod Międzychodem zyskał miano kultowego. Choć pozostały po nim już tylko ślady, to nadal jest wspominany przez lokalną społeczność.

Budowa Ośrodka Wypoczynkowego Justynka w Mierzynie rozpoczęła się najprawdopodobniej w 1964 roku. Wówczas ośrodek powstawał jako ośrodek Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej (ZW ZMW) w Poznaniu. Budowę ukończono w 1972 roku, a dwa lata później była to Międzywojewódzka Szkoła Aktywu Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP).

OW Justynka w Mierzynie pod Międzychodem i jego goście

Dopiero później w obiekcie mieścił się dom wczasowy "Justynka". Według informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, w obiekcie gośćmi byli m.in. śp. Jerzy Smajdziński, czy późniejszy Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Nie brakowało także znanych polskich aktorów.

Rozbiórka hotelu, kuchni, sauny i stołówek dopełniła dzieła zniszczenia

Od początku lat 90-tych XX wieku obiekty niszczały, aż w 2017 roku zostały ostatecznie rozebrane. Budynki zniknęły z powierzchni ziemi. Zostało tylko kilka zrujnowanych domków letniskowych w zabudowie szeregowej. Udało nam się zachować zdjęcia z 2013, 2014 i 2017 roku...

Dla okolicznych mieszkańców było to kultowe miejsce

Dla mieszkańców powiatu międzychodzkiego teren OW Justynka ma sentymentalne znaczenie. Nie ma chyba nikogo, kto nie miałby wspomnień z tym miejscem. Jak tylko w internecie opublikowaliśmy wspominkową galerię z ostatnich lat, ruszyła lawina komentarzy.

- Szkoda tego miejsca. Kiedyś ośrodki wypoczynkowe tętniły życiem. Imprezy, plaża, prawdziwe wakacje. Teraz już tylko ruiny, pustki i wspomnienia. Szkoda, że się już nie inwestuje w takie piękne miejsca – napisała na naszej stronie Paulina Berdzik.

- Pamiętam ten ośrodek jak jeszcze funkcjonował. Jak kolonie były itd. Jako dziecko miałam okazję pomagać, stroić salę na dyskoteki. Bo mama w ośrodku pracowała. To są cudowne wspomnienia i jest ich mnóstwo. Szkoda. To był naprawdę świetny ośrodek – dodała Katarzyna Pytel.

- Ja mam nadzieję, że znajdzie się jeszcze ktoś i wróci tam życie – zaznaczała Teresa Woźna.

Prosimy o kontakt - szukamy zdjęć i wspomnień

Co jednak ciekawe… poza obiegową widokówką i zdjęciem reklamy promującej to miejsce, nie zachowały się zdjęcia z lat świetności ośrodka. Jeśli ktoś z Państwa posiada jakieś zdjęcia z tych czasów, prosimy o kontakt z Krzysztofem Sobkowskim ([email protected] tel. 502 499 788). Zdjęcia zeskanujemy i oryginały oczywiście zwrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto