LGD Puszcza Notecka najbardziej aktywnym stowarzyszeniem wśród LGD w Wielkopolsce!

Krzysztof Sobkowski
LGD Puszcza Notecka - najlepsza w Wielkopolsce!
LGD Puszcza Notecka - najlepsza w Wielkopolsce! fot. archiwum LGD
LGD Puszcza Notecka najbardziej aktywnym stowarzyszeniem wśród LGD w Wielkopolsce! O północy zakończyło się głosowanie w naszym plebiscycie. Stowarzyszenie zdobyło 596 głosów. Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, która była druga, zdobyła ich 491. Zwycięzca otrzyma od nas voucher na sprzęt i artykuły biurowe wartości 3 tys. zł., a także zostanie o nim nakręcony film o wartości 9 tys. zł.

Rozmowa z Ireną Wojciechowską, wiceprezesem LGD Puszcza Notecka:

W czwartym kwartale roku ogłoszony zostanie nabór wniosków w ramach przedsiębiorczości dla osób chcących otworzyć działalność lub ją rozwinąć oraz dla gmin i starostw zrzeszonych w LGD Puszcza Notecka. Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
W ramach „przedsiębiorczości” dotacji udzielać będziemy w dwóch obszarach. Na założenie działalności gospodarczej oraz na rozwój działalności gospodarczej. Chcący założyć działalność gospodarczą musza być osobami fizycznymi - pełnoletnimi, ich miejscem zamieszkania musi być obszar LGD. Jeśli chodzi o dotacje na rozwój działalności gospodarczej, to wnioskodawcą może być prowadzący mikroprzedsiębiorstwo lub małe przedsiębiorstwo. Tutaj jest zastrzeżenie, że podmiot który otrzymał dotację na rozpoczęcie działalności, pomoc na rozwój może uzyskać nie wcześniej niż po upływie 2 lat. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej dotacja przyznawana jest w wysokości 62 500 zł w formie premii. Oznacza to, że 70 proc. środków (43 750 zł) beneficjent otrzyma po podpisaniu umowy, a pozostałe 30 proc. (18 750 zł) po zrealizowaniu operacji zgodnie z biznesplanem. Pomoc na założenie działalności może zostać przyznana, jeżeli wnioskodawca nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, w okresie dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie wykonywał działalności gospodarczej, ma nadany numer identyfikacyjny (aby uzyskać ten numer należy się udać do Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Międzychodzie przy ul. Sikorskiego 22). Wnioskodawca musi zakładać utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy (w tym samozatrudnienie). Okres trwałości takiej firmy nie może być krótszy jak dwa lata od otrzymania płatności końcowej. Tutaj również operacja musi być realizowana na naszym obszarze, jeśli w grę wchodzi nieruchomość musi ona być własnością, współwłasnością lub wnioskodawca musi posiadać umowę pozwalającą mu na realizację operacji. Mając na uwadze wyniki analizy i konsultacji społecznych jakie robiliśmy w roku 2015, opracowaliśmy również ofertę na rozwój bez konieczności tworzenia miejsc pracy, tutaj można pozyskać do 25 tys. zł. Natomiast jeśli wnioskodawca chce pozyskać większą kwotę musi utworzyć miejsce pracy (do 100 tys. zł na każde miejsce pracy). Jednak jest pewne ograniczenie. Pomoc w całym okresie programowania nie może przekroczyć 300 tys. zł na jednego wnioskodawcę.

Na co można otrzymać w LGD Puszcza Notecka dotację ? Czyli mówiąc językiem unijnym, jakie są koszty kwalifikowane?
To bardzo ważne, aby przyszli beneficjenci planując działania wiedzieli np. że mogą w swoim biznes planie umieścić takie koszty jak: najem, dzierżawa lub zakup oprogramowania, sprzętu, narzędzi, urządzeń lub maszyn, materiałów lub przedmiotów, zakup dóbr i usług, robót budowlanych, zakup środków transportu przy czym koszt nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji (bez kosztów ogólnych).

A czy jest zakres, który się absolutnie nie kwalifikuje do zwrotu?
Ustawodawca wskazuje nam, że kosztami niekwalifikowalnymi jest np. zakup używanych maszyn wyposażenia itp. z wyjątkiem zakupu eksponatów służących zachowaniu dziedzictwa.

Gdzie można uzyskać informacje lub pomoc?
Szerzej o szczegółach dotyczących wniosku o dofinansowanie, biznesplanu oraz kryteriach omówimy na szkoleniach, których zaplanowaliśmy siedem oraz jedno szkolenie dla przedstawicieli gmin i starostw członkowskich. Pierwsze szkolenie już 7 września o godz. 12.00 w GOK Chrzypsko Wielkie, kolejne 16 września w Urzędzie w Ostrorogu, 21 września w Kwilczu w Urzędzie Gminy, 28 września w Urzędzie w Sierakowie, 5 października w Obrzycku, 12 października we Wronkach i 19 października zapraszamy do Sali Sesyjnej w Międzychodzie. Zawsze o godz. 12.00. Ponadto można skorzystać z konsultacji indywidualnych po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (tel: 506 087 607). Nasze biuro mieści się w Międzychodzie przy ul. Dworcowej 18 (przy internacie Zespołu Szkół nr 3 w Międzychodzie).

Rozmawiał Krzysztof Sobkowski

LGD PUSZCZA NOTECKA - KLIKNIJ I ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI GŁOSOWANIA

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie