Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. 17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. W poniedziałek minęły 102 lata od tego wydarzenia

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. W poniedziałek minęły 102 lata od tego wydarzenia (17.01.2022).
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. W poniedziałek minęły 102 lata od tego wydarzenia (17.01.2022). Krzysztof Sobkowski
17 stycznia 1920 roku Międzychód powrócił do Polski. W poniedziałek minęły 102 lata od tego wydarzenia. Tego dnia przy Pomniku Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1956 odbyły się skromne uroczystości.

Dokładnie dwa lata temu na stacji PKP w Międzychodzie zaiscenizowane zostały sceny z 1920 roku, o których głoszą miejskie kroniki. Do generała Dowbor - Muśnickiego, który przyjechał do Międzychodu wraz z porucznikiem francuskim Sebastianem Marquieit, porucznikiem włoskim Dino Signorini oraz porucznikiem angielskim Johnem Albisserem, podeszły wówczas dwie dziewczynki – Maria Bogajewiczówna i Alicja Daabówna. Jedna ubrana na biało, druga na czerwono. W rękach trzymały kwiaty. Dziewczynka ubrana na biało miała kwiaty w kolorze czerwonym, a dziewczyna ubrana na czerwono miała kwiaty białe. Tam też wyrecytowano generałowi słynny międzychodzki wiersz:

„U bram Międzychodu bądźcie pozdrowieni
Przez usta małej Polki Patriotki
Międzychód wita polskich rycerzy,
Którzy z nas zdjęli krzyżackie pęta
I przyłączyli do łona Macierzy.
Niech żyje Wolna Polska!
Niech żyją rycerze!”.

Następnie dziewczynki przekazały generałowi bukiet kwiatów. Wówczas generała witał starosta międzychodzki Edmund Braciszewski z bochnem chleba i solą. Po przywitaniu przed front żołnierzy wyszedł porucznik Hager i złożył raport z zajęcia miasta.

Dla upamiętnienia pobytu generała Dowbor – Muśnickiego w Międzychodzie wraz z oficerami misji alianckiej generał pozostawił ślad jego pobytu w mieście i podpisał pamiątkową serwetę z wizerunkiem białego orła. Warto zaznaczyć, że tę serwetę w oryginale można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Międzychodzie. Stanowi ona jedną z najcenniejszych pamiątek w zbiorach tej instytucji.

Na pamiątkę tego wydarzenia jedna z najważniejszych ulic w mieście nosi dziś nazwę ulicy 17 Stycznia.

W poniedziałek, w 102. rocznicę tych wydarzeń burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny zaprosił mieszkańców na plac przy Pomniku Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1956, gdzie złożono symboliczne wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięły m.in. udział władze powiatu międzychodzkiego ze starostą Rafałem Litke, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych Międzychodzko – Drezdeneckiego, delegacja Nadleśnictwa Międzychód, czy delegacje i poczty sztandarowe z międzychodzkich szkół. Międzychodzcy harcerze oddali salwę honorową.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto