Międzychód. 40-lecie funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Międzychodzie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
40-lecie funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Międzychodzie (19.06.2021).
40-lecie funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Międzychodzie (19.06.2021). Krzysztof Sobkowski
4 maja minęło 40 lat odkąd w Międzychodzie działa Żłobek Miejski. Co warte podkreślenia, to jeden z najdłużej działających żłobków w kraju. Pandemia koronawirusa sprawiła, że uroczystości jubileuszowe trzeba było przesunąć w czasie. Pierwsza ich część odbyła się 22 maja i była przeznaczona dla dzieci. W sobotę 19 czerwca w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyła się natomiast uroczysta gala.

W sobotę 19 czerwca w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie wielokrotnie podkreślano to, jak ważna jest rola żłobków w wychowaniu dzieci. Żłobki w Polsce zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu w okresie PRL i wówczas powstawały najczęściej jako oddziały przyszpitalne. Tak było także w Międzychodzie. Większość z nich niestety nie przetrwała zmian systemowych związanych ze zmianą sposobu finansowania żłobków. Zadania związane z prowadzeniem żłobków przestały być obligatoryjne i zostały przeniesione na barki samorządów. Wtedy właśnie rozpoczęła się największa fala likwidacji tych placówek. Międzychodzki żłobek miał to szczęście, że przez lata władze gminy Międzychód rozumiały potrzebę jego funkcjonowania. Dlatego też dziś Żłobek Miejski w Międzychodzie może się szczycić mianem jednego z najstarszych żłobków w Polsce. A teraz znów jest ich tworzonych coraz więcej…

Podczas sobotniego spotkania mówił o tym Tomasz Tomala, przewodniczący stowarzyszenia "Medicus", które zajmuje się ocalaniem od zapomnienia historii międzychodzkiej służby zdrowia.

- Żłobek w Międzychodzie powstał dzięki staraniom pierwszej kierowniczki, śp. położnej Pani Barbary Oskroby oraz ówczesnej dyrekcji Zespołu Opieki Zdrowotnej, dr Jana Tomali i Stefana Mamzera. Jego budowa rozpoczęła się w 1979 roku, podczas gdy trwała jeszcze rozbudowa sąsiedniego szpitala. Projekt żłobka był standardowy, podobne żłobki wybudowano wówczas w Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Dębnie, Choszcznie, Drezdenku i Myśliborzu. Wykonawcą prac w Międzychodzie było międzychodzkie Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych. Kierownikiem budowy był Ryszard Janas, a kierownikiem grupy robót Ewa Głogowska-Kurpisz. Pierwszą kierowniczką żłobka została Barbara Oskroba. Wówczas było w nim 75 miejsc dla dzieci, a zatrudnienie wynosiło 28 osób. W 1985 roku, po śmierci Barbary Oskroby, obowiązki kierownika pełniła Anna Wróblewicz. W 1986 roku na kierownika mianowano Irenę Twardowską – Kowalską, która tę funkcję pełniła do 2013 roku. Od tego czasu do teraz żłobkiem kieruje Lucyna Harlejczyk. Około 1995 roku na parterze żłobka utworzono przedszkole – podkreśla Tomasz Tomala.

Ciekawostką jest to, że pierwszy żłobek w historii Międzychodu powstał już dzięki staraniom dr Andrzeja Chramca w 1928 roku i funkcjonował prawdopodobnie do czasu wybuchu II wojny światowej. Mieścił się w budynku dzisiejszego przedszkola w Bielsku.

Najnowszą historię międzychodzkiego żłobka opowiedziała natomiast obecna dyrektor – Lucyna Harlejczyk. Mówiła o wyzwaniach remontowych, o realizowanych projektach, o niezwykle ważnym składniku dobrego funkcjonowania takiej placówki, czyli kadrze. Zwróciła też uwagę na problemy związane z brakiem regulacji prawnych dla żłobków w Polsce i powstaniu I Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, którego międzychodzki żłobek jest członkiem, a który właśnie zajmuje się lobbowaniem za tworzeniem potrzebnych regulacji, czy prowadzeniem potrzebnych szkoleń dla kadry.

W samych superlatywach o międzychodzkim żłobku wypowiadali się goście, którzy przyjechali w sobotę do Międzychodu. To m.in. senator Jan Filip Libicki oraz poseł Romuald Ajchler, przedstawiciel Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Łukasz Krysztofiak, prezes I Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych Robert Wilczek, a także władze gminy Międzychód – Przewodniczący Rady Miejskiej Międzychodu Dariusz Nowak i Burmistrz Gminy Międzychód Krzysztof Wolny.

Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego „Znak” oraz solistów Małej Akademii Piosenki działających w Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie pod muzyczną opieką Teresy Cichosz.

Warto dodać, że prezentem dla żłobka ma być gruntowny remont obiektu oraz znajdującego się na parterze przedszkola, który gmina Międzychód planuje jeszcze w tym roku. Będzie kosztował ok. 2,5 mln zł.

Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Aktywny Międzychód posprzątali dziś kolejny fragment miasta (19.06.2021).

Międzychód. Członkowie Stowarzyszeń Zielony Międzychód i Akt...

Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie. (10.06.2021)

Powiat Międzychodzki. Zaćmienie Słońca widziane z Ostoi Ciem...

Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychodzie po remoncie oraz budowie windy dla osób niepełnosprawnych (11.06.2021)

Międzychód. Otwarcie Zespołu Szkół Technicznych w Międzychod...

Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezdna dla mieszkańców jak i dla ruchu tranzytowego.

Sieraków. Droga Sieraków – Grobia – Kwilcz jest już przejezd...

Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita przebudowa Ogrodu Jordanowskiego w Międzychodzie. Będzie kosztowała ok. 5,5 mln zł.

Międzychód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita prze...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie