Międzychód. Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle.
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle. Krzysztof Sobkowski
Zawieszenie pracy oddziału pediatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie. Burmistrz gminy Międzychód zdziwiony i zaniepokojony; starosta międzychodzki jeszcze bardziej zaskoczony i zakłopotany zdziwieniem i zaniepokojeniem burmistrza; wyjaśnienia oraz sprostowanie dyrektora lecznicy.

We wtorek 1 czerwca informowaliśmy o tym, że od 29 maja – w związku ze spadającą liczbą zakażeń koronawirusem – zawieszona została praca oddziału zakaźnego w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie. Oddział ten został utworzony w połowie października 2020 roku w miejscu zawieszonego wówczas oddziału pediatrycznego a później został jeszcze rozszerzony o część oddziału chorób wewnętrznych, który z kolei został przeniesiony w inne miejsce.

W związku z tym naturalnym wydało się zapytanie o powrót pediatrii. Dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzychodzie Bartosz Grobelny poinformował nas, że nie jest to możliwe z powodów kadrowych, głównie przez brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Dyrektor wskazał też problem od lat spadającej liczby pacjentów na międzychodzkiej pediatrii.

Po naszej publikacji w internecie rozpętała się prawdziwa burza. Mieszkańcy powiatu wyrażali swoje niezadowolenie z podjętej decyzji.

Zawieszenie pracy pediatrii w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie - burmistrz kontra starosta, starosta kontra burmistrz

Temat stał się też pretekstem do wymiany wirtualnych ciosów pomiędzy burmistrzem gminy Międzychód Krzysztofem Wolnym, a starostą międzychodzkim Rafałem Litke.

Dziś rano Krzysztof Wolny opublikował w mediach społecznościowych pismo zaadresowane do starosty Rafała Litke, w którym napisał:

Szpital Powiatowy w Międzychodzie
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle.Burmistrz gminy Międzychód

- Ze zdziwieniem i niepokojem przyjąłem informację o likwidacji Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie. Jest to dla mnie i mieszkańców Gminy Międzychód szokujące tym bardziej, iż o tak ważnej dla każdego z nas kwestii dowiadujemy się z lokalnej prasy i portali internetowych. Plany te nie były wcześniej w żaden sposób sygnalizowane. Zapytuję zatem jakie zostały podjęte działania i decyzje przez Zarząd Powiatu Międzychodzkiego, aby zapobiec tej sytuacji. W imieniu mieszkańców Gminy Międzychód apeluję zatem, o jak najszybsze przywrócenie pracy Oddziału Pediatrycznego, który jest niezwykle ważny dla ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa naszych dzieci i młodzieży. Nie wyobrażam sobie, iż mieszkańcy naszej Gminy będą zmuszeni z każdym przypadkiem poważniejszego zachorowania dziecka jeździć do szpitali w Międzyrzeczu, Nowym Tomyślu czy Poznaniu – napisał Krzysztof Wolny.

Równocześnie Krzysztof Wolny poinformował tym, że od poniedziałku 7 czerwca rozpocznie akcję zbierania podpisów mieszkańców pod apelem do starosty międzychodzkiego o przywrócenie pracy oddziału pediatrycznego.

Na reakcję starosty Rafała Litke nie trzeba było długo czekać. Starosta również wystosował pismo, adresując je do burmistrza Krzysztofa Wolnego, w którym odniósł się do zarzutów.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle.Starosta międzychodzki

- Pana zdziwienie i zaniepokojenie przedstawione w dzisiejszym piśmie, dotyczące dalszych losów Oddziału Pediatrycznego w naszym Szpitalu Powiatowym, zaskoczyło mnie jeszcze bardziej i wprowadziło w zakłopotanie. Jestem bardzo zdziwiony, że o tak ważnych sprawach dowiaduje się Pan z lokalnej prasy, czy portali społecznościowych, a nie „z pierwszej ręki” od członka Rady Społecznej SP ZOZ – przedstawiciela gminy Międzychód. Informuję Pana, że Gmina Międzychód zgłosiła do Rady Społecznej SP ZOZ Międzychód swojego przedstawiciela. Dalej, powinien Pan wiedzieć od przedstawiciela Gminy w Radzie Społecznej SP ZOZ, że w tak ważnej sprawie odbyło się posiedzenie Rady Społecznej w dniu 21 maja 2021 r. Omawiano zmiany organizacyjne Szpitala, w szczególności sytuację sytuację Oddziału Pediatrycznego. Jednogłośnie Rada Społeczna SP ZOZ wydała opinię w sprawie czasowego zaprzestania działalności Oddziału Pediatrycznego w okresie od 29 maja do 31 sierpnia 2021 roku. W posiedzeniu brał udział przedstawiciel Gminy Międzychód. Zaznaczam wyraźnie, że opinia dotyczyła zawieszenia działalności Oddziału Pediatrycznego, a nie jego likwidacji i została podjęta jednogłośnie. Swoją drogą – poprzez taką nadinterpretację i brak rzetelnych informacji tworzą się plotki i wprowadza zaniepokojenie wśród mieszkańców. Będąc przy okazji w temacie zdrowia naszych mieszkańców, zwracam się do Pana o wyjaśnienie bardziej niepokojącej sprawy. Jako burmistrz gminy odpowiada Pan za zabezpieczenie dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej w gminie. Mieszkańcy gminy są głęboko zaniepokojeni brakiem od dłuższego czasu możliwości bezpośredniego kontaktu z lekarzami POZ-u. Jak długo lekarze podstawowej opieki zdrowotnej działający w gminie Międzychód (za wyjątkiem POZ działającej przy SP ZOZ, który obsługuje pacjentów bezpośrednio) będą udzielać teleporad? Co Pan poczynił, jako podmiot odpowiedzialny za zabezpieczenie dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej w gminie, by mieszkańcy mogli się czuć bezpiecznie? Nadmieniam, że w tej sprawie mam liczne pytania bezpośrednio od mieszkańców gminy Międzychód – odpisał Rafał Litke.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie - dyrektor wyjaśnia

Ostatni głos w sprawie zabrał dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzychodzie Bartosz Grobelny, który wydał oświadczenie:

- W związku z pojawieniem się w prasie lokalnej informacji dotyczącej ograniczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych w zakresie Oddziału Pediatrycznego pragnę sprostować treść artykułu, w którym pojawiła się informacja o zamknięciu Oddziału Pediatrycznego. Wyjaśniam, że zamknięty został oddział „covidowy” - w drodze decyzji Wojewody Wielkopolskiego o charakterze natychmiastowej wykonalności. Natomiast Oddział Pediatryczny – w trybie ustawowym – został czasowy zawieszony na okres trzech miesięcy – napisał Bartosz Grobelny.

Wskazał też powody takiej decyzji. To między innymi brak możliwości zabezpieczenia lekarskiego (dotyczy to nie tylko Międzychodu, ale jest problemem ogólnopolskim). Bartosz Grobelny zaznacza, że od lat trwały procesy rekrutacyjne lekarzy pediatrii, które niestety nie są skuteczne.

- Lokalizacja naszej placówki leczniczej nie pomaga także w pozyskaniu kadry lekarskiej, gdyż nasz powiat położony jest często 80-100 km od miejsca zamieszkania lekarzy. Z pewnością wyczekiwana w Wielkopolsce inwestycja, która ma zostać oddana do użytku – tj. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu, w którym ma powstać 9 oddziałów z bazą blisko 400 łóżek, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy dedykowany dla dzieci – powoduje poważne problemy z pozyskaniem lekarzy pediatrów w powiatowych oddziałach szpitalnych – odległych od dużych aglomeracji. Dodatkowo rozpoczynająca się rekrutacja do WCZD w Poznaniu powoduje „drenaż” kadry lekarskiej z pozostałych działających jednostek – tłumaczy Bartosz Grobelny.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle.Dyrektor SP ZOZ Międzychód
Szpital Powiatowy w Międzychodzie
Burza wokół zawieszenia pracy oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Międzychodzie z pismami i oświadczeniami w tle.Dyrektor SP ZOZ Międzychód
Zdjęcia mieszkańców powiatu międzychodzkiego z dzieciństwa

Mieszkańcy powiatu międzychodzkiego na zdjęciach z dziecińst...

W Dniu Dziecka w Parku Oskara Tietza nad Jeziorem Miejskim w Międzychodzie otwarto nowy plac zabaw (1.06.2021).

Międzychód. W Dniu Dziecka w Parku Oskara Tietza nad Jeziore...

Wójt gminy Kwilcz Stanisław Mannek został odznaczony przez Premiera Mateusza Morawieckiego odznaką za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Kwilcz. Wójt gminy Kwilcz Stanisław Mannek odznaczony przez ...

Adam Nowak, prezes międzychodzkiego koła Związku Sybiraków świętuje swoje 90. urodziny (29.05.2021).

Międzychód. Adam Nowak, prezes międzychodzkiego koła Związku...

Mieszkankę gminy Międzychód szukano przy pomocy policyjnego helikoptera.

Gmina Międzychód. Policyjne radiowozy, strażacy, lądowanie p...

Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Strugę Bielską?

Międzychód. Czy ktoś zanieczyszcza ściekami sanitarnymi Stru...

Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora Chrzypskiego w Chrzypsku Wielkim już gotowe. Są na medal. Dziś zostały otwarte (21.05.2021).

Chrzypsko Wielkie. Nowe szatnie i ubikacje na plaży Jeziora ...

Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem rozpoczęło się układanie potężnych rur, którymi do Polski popłnie gaz z Danii i Norwegii (19.05.2021).

Gmina Międzychód. Pomiędzy Lewicami, Łowyniem i Dormowem roz...

Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie od połowy tygodnia będą już płatne (21.05.2021).

Gmina Międzychód. Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego...

Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40. urodziny. Dziś rozpoczął się jubileuszowy rejs (22.05.2021).

Międzychód. Żłobek Miejski w Międzychodzie świętuje swoje 40...

II Memoriał Marka Pospiesznego.

Międzychód. Międzychodzcy karciarze wrócili do gry i rozegra...

Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita przebudowa Ogrodu Jordanowskiego w Międzychodzie. Będzie kosztowała ok. 5,5 mln zł.

Międzychód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się całkowita prze...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie