Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód - Kontrakty z Narodowym Funduszem na rok 2012 gotowe do podpisu

Krzysztof Sobkowski
Radosław Borowicki
Na przełomie roku międzychodzki szpital zakończył negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie kontraktów na 2012 rok. Chrzypsko i Kwilcz pozostaną bez przychodni specjalistycznych.

Umów co prawda jeszcze nie ma (trwa uzupełnianie dokumentów), ale skutki będą zadowalające. Szpitalowi, jako jednemu z nielicznych w Wielkopolsce, udało się utrzymać większość poradni specjalistycznych, które działały w powiecie międzychodzkim w 2011 roku.
W innych powiatach, a także w stolicy Wielkopolski, wiele poradni zostało zamkniętych, gdyż nie spełniały one nowych wymogów. Od tego roku każda poradnia specjalistyczna musi być bowiem czynna 3 razy w tygodniu przez 4 godziny, w tym jeden dzień w godzinach dopołudniowych i jeden dzień w godzinach popołudniowych. Zmiany te najbardziej odczują mieszkańcy Kwilcza i Chrzypska Wielkiego.
Dobra informacja to taka, że po 3 latach przerwy szpital będzie miał kontrakt z NFZ na badania mammograficzne. Placówka posiada wysokiej klasy mammograf od lat, ale wcześniej nie mógł z niego korzystać w ramach kontraktu, bo lecznica nie spełniała wymogów nałożonych przez NFZ.
W tym roku najwięcej kłopotów było z poradnią zdrowia psychicznego. Okazało się bowiem, że szpital nie spełnia wymogów na ten kontrakt. Interwencja dyrektora Macieja Baka w NFZ sprawiła jednak, że udało się tę decyzję zmienić: - Ta poradnia powinna zacząć u nas działać na przełomie stycznia i lutego. Fundusz jednak musi ogłosić konkurs uzupełniający. Do tego czasu możemy przyjmować pacjentów tylko za odpłatnością – mówi Maciej Bak.
– By utrzymać kontrakt na poradnię ginekologiczno – położniczą w powiecie, trzeba było skumulować działanie takich samych poradni z Kwilcza, Chrzypska Wielkiego w jednym miejscu, czyli w Sierakowie przy ul. Wronieckiej – mówi Maciej Bak. – To pewna niedogodność dla pacjentów z mniejszych miejscowości, bo teraz będą musieli dojeżdżać do Sierakowa, ale nie ma innego wyjścia – dodaje.
W tym roku w powiecie nie będzie natomiast poradni leczenia bólu oraz poradni reumatologicznej. Z tej pierwszej szpital zrezygnował. W przypadku drugiej nie było możliwości spełniania nowych przepisów.
W numerze 72 "Tygodnia międzychodzko-sierakowskiego" publikujemy wywiad z Maciejem Bakiem, który wkrótce ma objąć stanowisko dyrektora SP ZOZ Międzychód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto