Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzychód. Międzychodzkie Zaduszki, czyli spacer historyczny szlakiem międzychodzkich cmentarzy oraz dwie prelekcje

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Międzychodzkie Zaduszki, czyli spacer historyczny szlakiem międzychodzkich cmentarzy. Dawny cmentarz ewangelicki przy kościele na Lipowcu (31.10.2022).
Międzychodzkie Zaduszki, czyli spacer historyczny szlakiem międzychodzkich cmentarzy. Dawny cmentarz ewangelicki przy kościele na Lipowcu (31.10.2022). Krzysztof Sobkowski
Muzeum Regionalne w Międzychodzie – oddział Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie wraz z Komitetem Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Międzychodzie oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego w Międzychodzie, na przełomie października i listopada zaprosili mieszkańców regionu na Międzychodzkie Zaduszki.

W poniedziałek 31 października odbył się spacer historyczny szlakiem międzychodzkich cmentarzy ewangelickich, który poprowadził Artur Paczesny z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie. Trasa wiodła spod kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie, gdzie znajdują się zabytki związane z najstarszym cmentarzem ewangelickim w mieście; następnie ulicą Piłsudskiego, Szpitalną i Podgórną, gdzie również znajdował się niegdyś cmentarz ewangelików (teren dzisiejszego Szpitala Powiatowego); ulicą Daszyńskiego i Wyszyńskiego, gdzie funkcjonował następny z cmentarzy ewangelickich w Międzychodzie (obecnie teren domów i bloków); ulicami Pohla, Strzelecką, Gintera, Gracza, gdzie jeszcze pod koniec XX wieku znajdował się cmentarz ewangelicki (dziś to osiedle domów – zachował się tam jeszcze fragment muru ceglanego okalającego niegdyś cmentarz); oraz ulicą Bagienną, Na Skarpie, Dworzec Letnisko, Armii Poznań do Bielska, gdzie jeszcze znajdują się pozostałości po cmentarzu (teren naprzeciw Baru BB).

Międzychodzkie Zaduszki 2022 - spotkanie na cmentarzu

We wtorek 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych, na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bolesława Chrobrego miała z kolei miejsce prelekcja poświęcona historii nekropolii i pochowanym tam mieszkańcom miasta. Stało się to już lokalną tradycją zapoczątkowaną dwie dekady temu przez Komitet Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Międzychodzie i Antoniego Taczanowskiego. Tym razem komitet reprezentowali prezes Grażyna Przybylska, a prelekcję wygłosił Artur Paczesny.

- Na tym cmentarzu pochowano w latach 1891 – 1965 około 6,5 tysiąca osób – mówił między innymi Artur Paczesny.

Grażyna Przybylska, prezes Komitetu Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Międzychodzie podkreślała natomiast, że komitet został zorganizowany z myślą o ocaleniu pamięci o cmentarzu i pochowanych na nim międzychodzianach, o podejmowaniu działań zmierzających do odbudowy zniszczonych nagrobków, w końcu z myślą o zaniechaniu planów likwidacji tego miejsca.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2023

Zaduszki 2023. W ostatnich latach powiat międzychodzki strac...

- Od lat organizujemy kwesty na cmentarzu. W tym roku bardzo pomogli nam harcerze. Zbieramy niemałe sumy pieniędzy, ale proszę mi wierzyć, że te pieniądze ciągle są przeznaczane na sprzątanie cmentarza. Koszty sprzątania ciągle rosną. W komitecie działa już zaledwie kilka osób, więc jeśli ktoś chciałby się na stałe zaangażować w prace na rzecz cmentarza, to zapraszamy – mówiła Grażyna Przybylska.

W 2021 roku zbiórka była rekordowa. Zebrano ponad 7 tys. zł. W tym roku natomiast zebrano 9.971,74 zł oraz 17,32 Euro.

Międzychodzkie Zaduszki 2022 - dawne cmentarze Międzychodu: ewangelickie, katolickie, żydowskie i inne

W środę 2 listopada w kawiarni Kawa & Art Cafe przy BPiCAK w Międzychodzie odbyła się ostatnia część cyklu, czyli prelekcja o dawnych cmentarzach Międzychodu. Była mowa zarówno o cmentarzach ewangelickich; katolickich (najstarszy znajdował się w sąsiedztwie kościoła pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie, kolejny w sąsiedztwie cmentarza ewangelickiego w okolicach ulic Daszyńskiego i Wyszyńskiego, a następny przy ulicy Bolesława Chrobrego); żydowskim (jedyny cmentarz żydowski znajdował się u zbiegu ulic Wiatracznej, Gorzyckiej i Kurpińskiego). Była także mowa o innych cmentarzach, jak na przykład o cmentarzach epidemicznych, czy cmentarzu komunalnym.

Środowy wieczór w kawiarni uświetnili artyści: Daniel Okupski i Łukasz Fabiański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto